Jedenácté vítězství v základní hrací době v řadě si na mistrovství světa připsali hokejisté Ruska, kteří ve svém prvním vystoupení na letošním šampionátu porazili Lotyšsko vysoko 6:0. V utkání skupiny hrané v Helsinkách drželi Lotyši s obhájcem prvenství krok pouze do 29. minuty. Poté sborná zvýšila jednobrankový náskok třemi góly ještě před druhou přestávkou na 4:0 a bylo rozhodnuto. Čisté konto vychytal v brance vítězů Ilja Bryzgalov.

Rusové zpočátku přečkali bez úhony několik náznaků slibných šancí Lotyšů, s nimiž si poradil Bryzgalov a sami poté zvýšili obrátky. Jučers čelil několika ranám v rychlém sledu, při zakončení Medveděva ho zastoupila tyč, ale ve 14. minutě už se musel sklonit před ránou Birjukova.

Dominovat duelu začala sborná ve druhé třetině, v níž přestřílela soupeře vysoko 15:3 a především přidala tři góly, aniž by sama inkasovala. Pětiminutové oslabení po faulu Berzinše, který musel zamířit pod sprchy s trestem do konce zápasu, i dvouminutovku ve třech během tohoto trestu ještě Lotyši s vypětím sil zvládli.

Krátce po jeho skončení ale napřáhl Medveděv od modré čáry a zvýšil na 2:0. Ve 33. minutě se sice neprosadil Svitov, ale jeho zaváhání napravil o pár vteřin později Radulov. Když ještě 65 sekund před druhou pauzou pokořil Jučerse počtvrté Rjasenskij, bylo zřejmé, kdo si připíše první body v turnaji.

Jučerse zastoupil od začátku třetího dějství Masalskis, ale s čistým kontem vydržel pouhých 17 vteřin, než ho překonal Kovalčuk. Zkázu Lotyšů dokonal ve 45. minutě při úspěšně sehrané přesilovce Petrov.

Rusko - Lotyšsko 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 14. Birjukov (Soin, Svitov), 29. Medveděv (Petrov), 33. Radulov (Kovalčuk, Birjukov), 39. Rjasenskij (Pěrežogin, Bělov), 41. Kovalčuk (Loktionov), 45. Petrov (Těreščenko, Medveděv). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Zalaski (Kan.) - Hunnius (Něm.), Käck (Švéd.). Vyloučení: 2:3, navíc Berzinš (Lotyšsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5293.

Rusko: Bryzgalov - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - Radulov, Loktionov, Kovalčuk - Popov, Anisimov, Pěrežogin - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Svitov, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Lotyšsko: Jučers (41. Masalskis) - Redlihs, Kulda, Saviels, Pujacs, Sotnieks, Jass, Freibergs - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Keninš, Indrašis, Jekimovs - Berzinš, Pavlovs, Meija - Džerinš, Štals, Širokovs. Trenér: Ted Nolan.