Už s dalšími dvěma posilami z NHL Markem Židlickým a Tomášem Plekancem ve druhé pětce nastoupila česká hokejová reprezentace proti Norsku v zápase o všechno.

V čtvrtfinále světového šampionátu zatím český výběr po rozdělení republiky ještě nikdy nechyběl a ani letos nebude výjimkou. Češi rozstříleli Norsko 7:0 a vyzvou dosud suverénní Švýcary.

S Norskem se český tým na šampionátu utkal i loni a tehdy vyhrál 4:3 až po nájezdech. O dva roky dříve v Mannheimu s Nory dokonce poprvé prohrál 2:3. Oba zápasy si dobře pamatují i dva členové současného kádru Petr Čáslava a Jiří Novotný.

Těžkou pozici měl v závěru skupiny i slovenský celek, ale zachránil postup do čtvrtfinále, když dnes porazil USA 4:1 a o semifinále se střetne nejspíš s Finskem.

Aktuální dění na mistrovství světa ve Skandinávii můžete sledovat na IHNED.cz

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
10:04
Hagman o Švédech: Je to vztah lásky a nenávisti

Na webu IIHF.com odpovídal hokejovým fanouškům v chatu finský reprezentant Niklas Hagman a vyjádřil se i ke vztahu ke Švédům, s nimiž je každý zápas finské reprezentace derby – "Je to vztah lásky a nenávisti.
Všichni Švédové, s nimiž jsem hrál v různých týmech, jsou skvělí lidi. A i hrát proti nim je zábava."

10:30
Tlustý: Všichni víme, co je Pleky za hráče

Útočník Jiří Tlustý, nejlepší český střelec v základní části této sezony v NHL, se na šampionátu ještě do branky netrefil, doufá, že by mu mohl pomoci to změnit příjezd Tomáše Plekance, s nímž dnes nastoupí ve druhém útoku společně s Fleischmannem. "Doufám, že by to tam mohlo padnout," řekl Tlustý, který věří v postup a v týmový výkon. "Všichni víme, co je Pleky za hráče. Je to jeden z nejlepších centrů. Vím, kde bude stát, přece jen jsme spolu něco odehráli," poukázal Tlustý na 24 duelů v extralize, v kterých nasbíral 23 bodů za 12 branek a 11 asistencí. Zahráli si spolu v listopadu i v reprezentaci v Liberci proti Švédsku a oba skórovali. "Takže to bude trošku jednodušší. Jen na sebe na ledě hejknem a budeme o sobě víc vědět," dodal Tlustý.

11:49
Český tým má za sebou předzápasové rozbruslení

Led v tréninkové hale Hovet si při něm vyzkoušel i obránce Marek Židlický, který se k týmu připojil včera.

11:52
Skvělý start Slováků

Tým Slovenska vstoupil famózně do, pro naše sousedy klíčového, zápasu skupiny se Spojenými státy. Po sedmi minutách se svěřenci českého trenéra Vladimíra Vůjtka ujali vedení 2:0 po gólech Branka Radivojeviče a Martina Barteka.

11:54
Kromě Čechů posilují i další, dorazili třeba P. K. Subban nebo Granlund

Kromě Židlického s Plekancem v týmu Čechů posilují před play-off turnaje i další výběry. Švédové se těší, co předvedou dvojčata Sedinové, Finové doplnili na soupisku Mikaela Granlunda, USA před zápasem se Slováky, který začal už před polednem pak T. J. Oshieho ze St. Louis, Kanada očekává dnes ve Stockholmu přílet Plekancova spoluhráče z Montrealu P. K. Subbana.

Volná místa na soupiskách budou mít ještě Rusové (jedno), Švýcaři a Kanada (po dvou). Překvapí trenéři nominací nějaké další hvězdy?

12:29
Slováci stále vedou o dva góly

Hokejisté Slovenska pokračují v krasojízdě proti Američanům a ve 31. minutě dal Vyradrený třetí gól. V závěru třetiny (ve 20. minutě) korigoval stav Kristo: Slovensko – USA 3:1.

12:37
Rusové lákají na šampionát Ovečkina

Vyřazení hokejistů Washingtonu v 1. kole play-off NHL potěšilo vedení ruského hokeje, jehož zástupci se nyní snaží, aby mohl na šampionát přijet útočník Alexandr Ovečkin. Kouč Zinetula Biljaletdinov má na soupisce jen jediné volné místo, a pokud by Ovečkin tým neposílil, na druhém místě ruského zájmu je údajně Nikolaj Kuljomin z Toronta, které vypadlo rovněž v pondělí po porážce s Bostonem.

13:10
Švýcaři plní vítězný plán i s Bělorusy

Švýcaři ještě na mistrovství světa neprohráli, zatím ztratili jen bod s Kanadou, a jak se zdá, do konce základní skupiny se na tom nic nezmění, protože vedou ve druhé třetině zápasu s Běloruskem gólem Josiho z druhé minuty 1:0.

13:14
Slovenská výhra a postup

Slováci mají jistý postup do čtvrtfinále mistrovství světa, když v předposlední minutě zápasu s USA zvýšil Daňo do prázdné americké branky (power-play) stav utkání na 4:1. Tak zápas také skončil a Slováci si zajistili postup do play-off. Ve čtvrtfinále narazí nejspíš na Finy.

14:06
Bělorusové vyrovnali

Švýcaři mají problémy – ve 42 minutě druhé půle vyrovnal Kovyršin. Pokud budou chtít jít do čtvrtfinále z prvního místa ve skupině, musejí vyhrát

14:13
Bieber poslal Švýcary opět do vedení

Ovšem v 51. minutě jsou opět blíž k vítězství Švýcaři, kteří využili přesilovku – trefil se Bieber.

14:20
Švýcaři jsou k vítězství nad Bělorusy o další gól blíž

Švýcarská cesta k vítězství ve skupině se rozšířila v dálnici – na 3:1 zvýšil v 54. minutě Walker.

14:29
Švýcaři jdou do čtvrtfinále z prvního místa ve skupině

V předposlední minutě dorazil Bělorusy opět Walker a pojistil nečekané vítězství švýcarského celku ve skupině.

15:00
Pokud Češi postoupí, narazí na Švýcary

Už je to jisté. Pokud český tým v odpoledním zápase zdolá Norsko, ve čtvrtfinále narazí na suverénní Švýcary, kteří po výhře nad Běloruskem vyhráli skupinu ve Stockholmu. Svěřenci trenéra Seana Simpsona zůstávají jediným neporaženým celkem na turnaji. Jistý už je také čtvrtfinálový souboj mezi Kanadou s domácím Švédskem.

15:09
Židlický: Nejsem spasitel, ale pro výhru udělám maximum

Marek, Židlický, který přijel posílit český tým před veledůležitým zápasem s Norskem, odmítá roli zachránce. "Nechci, aby mě teď všichni považovali za nějakého spasitele," řekl před zápasem novinářům. "Udělám ale maximum, abych byl týmu platný," dodal Židlický.

16:08
Hadamczik nasadí očekávanou sestavu

Česko: Pavelec (Francouz) – Židlický, Čáslava, Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Kutlák – Fleischmann, Plekanec, Tlustý – Hudler, Hertl, Voráček – Vrbata, Hanzal, Koukal – Hubáček, Novotný, Irgl – Tenkrát

Norsko: Haugen (Volden) – Holös, Bonsaksen, Trygg, Tollefsen, Ödegaard, Bastiansen, Sörvik – Hansen, Skröder, Röymark – Holtet, Olimb K. A., Thoresen – Forsberg, Roest, Olimb M. – Spets, Ask, Martinsen – Dahlström. Trenér: Roy Johansen

16:17
Češi vedou hned ze začátku zápasu 1:0

Neuběhly ani dvě minuty a Češi proti Norsku vedou 1:0. První branku na šampionátu si po důrazně dorážce připsal Jiří Tlustý. Asistence Plekanec.

16:26
Češi vedou už 2:0

Tvrdá rána pro Nory. Aktivně napadající Češi se usadili v útočném pásmu, Fleischmann pak vykroužil zpoza branky a zakončil mezi betony. Češi vedou poprvé na turnaji o dvě branky. Asistence Plekanec.

16:28
Koukal vyloučen, šance pro Norsko

Krátce po druhé brance budou Češi hrát oslabení. Norové tak mají šanci dostat se před Pavelce.

16:29
Oprava střelce první branky: Skóroval Fleischmann

Rozhodčí po zhlédnutí záznamu upravují jméno střelce první branky. Trefil se Tomáš Fleischmann, který je tak střelcem obou českých branek.

16:37
Třetí branka Čechů, Norové jdou do kolen

Češi zažívají skvělou třetinu a po brance Tlustého vedou už 3:0. Norové jsou zoufalí a střídají brankáře. Asistence Plekanec.

16:44
Vrbata nezvládl samostatný únik

Radim Vrbata dostal skvělou přihrávku a ujížděl sám na brankáře, skórovat se mu však nepodařilo.

16:50
První třetina je u konce, Česko – Norsko 3:0

Český tým si nemohl přát lepší vstup do zápasu. Po brankách Fleischmanna a Tlustého vede už 3:0 a trenérovi Hadamczikovi se může dýchat zase o něco lépe. Na všechny tři branky nahrával Tomáš Plekanec, jenž hraje svůj první zápas na šampionátu.

16:54
Francie vede nad Německem 2:1

V helsinské Hartwall aréně vede Francie po brankách Desrosierse a Roussela 2:1 nad Německem.

17:10
Norové zahrozili, Pavelec ale drží

Aktivní Norové ujížděli na začátku druhé třetiny ve dvou proti jedinému obránci. Puk se nakonec odrazil až k dojíždějícímu Tollefsenovi, který vystrašil Pavelce ranou z první. Český brankář si ale proti střelci vyjel včas a šanci zneškodnil.

17:13
Francie - Německo 2:2

Za Německo vyrovnal Wolf a v Helsinkách tak ve třetí třetině svítí na tabuli nerozhodné skóre.

17:18
Češi vedou 4:0

Je to debakl. Češi měli výhodu a v šesti hráčích na ledě hned zahrozili. Nahozený puk dojížděl Voráček, k dorážce se pak dostal Martin Hanzal, který si připsal vůbec první branku v národním mužstvu.

17:30
Norsko se tlačí do útoku

Poslední minuty patřily Norům, kteří riskují a podnikají nebezpečné výpady před Pavelce. Česká jednička však i nadále drží čisté konto.

17:39
Češi dali branku se sirénou a po druhé třetině vedou 5:0

Michálek nahazoval na branku a nakonec puk skončil v síti současně se sirénou, oznamující konec třetiny. Gól do šatny ještě musel potvrdit videorozhočí.

17:46
Německo porazilo Francii

Němci dokázali otočit zápas s Francií a nakonec vyhráli 3:2 v prodloužení. Trefil se Ehrhoff.

18:04
Češi kontrolují hru

Na hře Norska se už začíná projevovat únava a Češi s přehledem kontrolují tempo zápasu.

18:11
Pavelec se blýskl skvělým zákrokem

Norové zamotali českým obráncům hlavu rotací v rohu a najednou byl kanonýr Thoresen sám před Pavelcem. Český brakář ale předvedl parádní rozklek a ukryl puk do své lapačky.

18:14
Češi zvyšují na 7:0

Necelých sedm minut před koncem zápasu Češi zvyšují na 7:0. V rozmezí několika vteřin se do listiny střelců zapsal nejprve Radim Vrbata, krátce po něm Zbyněk Irgl.

18:25
Konec zápasu, Česko - Norsko 7:0

Zápas, který měl rozhodnout o postupu do čtvrtfinále turnaje je u konce. Češi rozstříleli Norsko 7:0, do branky se za rozhodnutého stavu podíval i náhradník Francouz. V prvním kole play-off se Češi střetnou se Švýcarskem. Více čtěte ZDE.

18:40
Asistent Paleček: Dva hráči přinesli kvalitu a sílu

Utkání se Švýcarskem hodnotil asistent Josef Paleček. "Plekanec a Židlický přinesli do naší hry přehled a kvalitu v rozehrávce. Byla to síla navíc, kterou jsme potřebovali," prohlásil.

"Víme, jaká je síla Švýcarů. Celý šampionát tady hrají velmi dobře. Ale náš tým jim má co odvádět."

18:43
Pavelec je v pořádku

Brankář Ondřej Pavelec v závěru zápasu za stavu 7:0 nezvykle střídal, ale nebylo to ze zdravotních důvodů. "Pavelec je naprosto v pořádku," prohlásil v TV asistent trenéra Josef Paleček. Trenéři tak zřejmě chtěli ušetřit jedničku případného inkasovaného gólu za rozhodnutého stavu a také "zahřát" dvojku Francouze.

18:50
Slováci: Vylezli jsme z hrobu

Velmi emotivně hodnotli slovenští hokejisté vítězství na týmem USA, které jim zajistili postup do čtvrtfinále. "Vylezli jsme z hrobu," prohlásil spolehlivě chytající gólman Rastislav Staňa.

Ostřílený kapitán Miroslav Šatan ví, že teď se začíná znovu. "Celý turnaj je nesmírně vyrovnaný. Myslím, že každý z osmi týmů, které se představí ve čtvrtfinále, může celý šampionát vyhrát. V play off budou určitě i nějaká překvapení a rádi bychom toho byli součástí. Mezi vítězstvími a prohrami je velmi malý rozdíl," podotkl Šatan.

Na Slovensku výhra 4:1 na Amerikou zvedla náladu a inspirovala k lidové tvořivosti.

19:09
Čtvrtfinále: Všichni favorité postupují

Vypadalo to, že toto mistrovství bude vzpourou outsiderů, ale směrem ke čtvrtfinále se nakonec vlastně tak moc nestalo. Mezi posledních osm týmů postoupili všichni velcí favorité, včetně loni stříbrných Slováků a českých hokejistů. Rusko, Kanadu, Finsko, Švédsko, Česko, USA a Slovensko doplňují Švýcaři.

Jejich suverénní prvenství ve skupině je skutečně historickou událostí, jinak ale složení čtvrtfinále odpovídá papírovým předpokladům.

Dvě dvojice pro čtvrteční záasy už jsou jisté:

Švýcarsko - Česko (14:45)

Kanada - Švédsko

19:37
Rusům přijede Ovečkin

Ofenzivní hvězda Alexandr Ovečkin posílí po vyřazení Washingtonu z play off NHL hokejisty Ruska na mistrovství světa v Helsinkách a ve Stockholmu. Informovaly o tom oficiální internetové stránky Ruské hokejové federace. Capitals vypadli v pondělním sedmém zápase prvního kola Stanleyova poháru po porážce 0:5 s New York Rangers.

Kouč úřadujících mistrů světa Zinetula Biljaletdinov už má na soupisce pro šampionát jediné volné místo, které zaplní Ovečkin. V případě, že by sedmadvacetiletého kanonýra Rusové nezískali, měli v plánu oslovit Nikolaje Kuljomina z Toronta, které vypadlo rovněž v pondělí po porážce s Bostonem.

Sedmadvacetiletý Ovečkin byl loni členem kádru, který dosáhl v Helsinkách na zlato. Po vyřazení v druhém kole play off NHL tehdy přijel na čtvrtfinále. Podobné to bude i letos. Do finské metropole dorazí ve středu a o den později ho čeká s Ruskem bitva o semifinále, na které by se Rusové v případě postupu přesunuli do Stockholmu.

19:39
Hadamczik: Český tým se zlepšuje

Trenér Alois Hadamczik si pochvaluje zlepšené výkony českého týmu. "Už proti Kanadě jsme hráli dobře. Teď cítím, že mužstvo má dobrý pohyb a hráči si daleko více věří. Když nemáte pohyb a prohráváte osobní souboje, tak je to špatné. Od samého začátku ale chtěli," uvedl Hadamczik po záase s Norskem.

Před třetí třetinou se rozhodl vyměnit za rozhodnutého stavu Petra Tenkráta za Tomáše Hertla. "Hertl odehrál slušné utkání, Tenkrát ale dva zápasy nehrál a nikdy nevíte, kdy se co stane. Hertl se v příštím zápase vrátí do sestavy ve stejném útoku," prohlásil.

Z podobného důvodu v třetí části poslal do hry i náhradního brankáře Pavla Francouze. "V průběhu třetiny jsem o tom mluvil s Ondrou (Pavelcem) a řekl mu, že bych na led chtěl pustit Francouze, aby si sáhl na puk. Za krátkou dobu, co byl na ledě, působil v brance dobře," vysvětlil kouč nečekané střídání gólmanů, které připravilo Pavelce o možné čisté konto.

20:00
Finsko - Lotyšsko 1:1 po první třetině
20:07
Plekanec: Pomohl nám dobrý začátek

Hrdina českého týmu Tomáš Plekanec nedělal z vysoké výhry nad Nory vědu. "Povedlo se nám první i druhé střídání, padlo to tam. Pro každého hráče, každou lajnu je nejdůležitější, když se povede začátek," řekl Plekanec, kterého překvapilo, jak dobře se mu hrálo. "Měl jsem čtyři dny odpočinku a možná mi to pomohlo," uvedl.

Kouč Alois Hadamczik zařadil Plekance do středu elitní formace mezi Tomáše Fleischmanna a Jiřího Tlustého, se kterým hrál při výluce NHL v mateřském Kladně. "V některých věcech to bylo automatický, aspoň mi to přišlo. Věděl jsem, co bude dělat. Snažil se mě hledat při rozjezdech, při rotacích. Dělal vlastně to samé, jako na Kladně. Doufám, že na to navážeme a bude to pokračovat," přál si Plekanec.

20:47
Finsko - Lotyšsko 2:1 po druhé třetině
20:51
Tlustý a Fleischmann si pochvalují Plekance

Až do sedmého zápasu na mistrovství světa čekali útočníci Jiří Tlustý a Tomáš Fleischmann na premiérové trefy. Oba hokejisty "probudil" příjezd Tomáše Plekance, který se proti Norsku postavil do centra elitní formace mezi ně. Nově složený útok se postaral o první tři branky reprezentace, která nakonec deklasovala Norsko 7:0.

"Užil jsem si to. Hrát s Tomášem Plekancem je zábava. Na ledě to bylo vidět," řekl Fleischmann, který se prosadil už ve druhé minutě a přidal i trefu v 8. minutě. "Je to vynikající hráč. Rozhodující bylo, že jsme si přenesli nasazení a tempo ze zápasu s Kanadou. Pomohl nám hlavně gólově, protože nikdo nedával branky a najednou se trefily všechny lajny," pochvaloval si útočník Floridy.

Zatímco Fleischmann hrál s Plekancem poprvé, Tlustý vedle něj nastupoval při výluce NHL v dresu mateřského Kladna. "On je neuvěřitelný. To je prostě um, co on má. To se v sestavě nedá nahradit. Jsme rádi, že nám přijel pomoct," uvedl Tlustý.

Švédové otočili zápas a vedou nad Dánskem 4:2

Švédové v závěrečné třetině otočili skóre zápasu, v němž prohrávali 12 na 4:2 a potěšili tak přes jedenáct tisíc v hale Globen, což je ve švédské metropoli velice slušná návštěva.