Čeští hokejisté zdolali na Channel One Cupu v Soči Švédsko 2:1 po samostatných nájezdech a s pěti body vedou tabulku turnaje. V rozstřelu rozhodl Roman Červenka a ukončil sérii čtyř porážek ve vzájemných zápasech s výběrem Pära Martse. V závěrečným utkání čeká Čechy v neděli od 11:00 SEČ domácí Rusko a k triumfu na třetím dílu Euro Hockey Tour jim stačí získat bod.

Do první šance se dostal ve druhé minutě Vincour, ale zamířil do gólmana Henrika Karlssona, který na minulých dvou turnajích udržel proti českému týmu nulu. Vzápětí na druhé straně pomohla Salákovi při Engqvistově střele horní tyč.

Češi se následně ubránili při Sekáčově trestu a v deváté minutě se dostal do samostatného úniku Červenka, gólmana Skelleftey však neprostřelil. Při Mojžíšově vyloučení trefil Burström znovu tyč, bezbrankový stav v úvodní části nezměnily ani příležitosti Novotného, Jana Kováře či Sekáče.

Český tým dostal poprvé možnost hrát přesilovku v posledních vteřinách úvodní části a po pauze byl blízko gólu proti oslabenému soupeři Nedvěd. Další možnost první české formace měl Červenka, ale Henrik Karlsson jeho pokus vyrazil.

Zatímco Švédové se do šancí nedostávali, Hlinka a Sekáč byli blízko gólu. Střelecký půst proti Švédům v této sezoně ale trval. Za Tři korunky zahrozil až v 33. minutě Paulsson, k němuž se dostal puk, ale sám v prostoru před brankou Saláka nepřekonal.

Hlinka nese do reprezentace sparťanskou pohodu. Zápasy ukážou, zda budu stačit, říká - čtěte ZDE

Za dvě minuty při Vincourově pobytu na trestné lavici ale už Hadamczikův výběr inkasoval. Johansson dostal přihrávku na pravý kruh a prostřelil Saláka mezi betony.

Střelec úvodní branky mohl v 42. minutě zvýšit, když se objevil sám mezi kruhy, ale Salák jej vychytal. Pak minul Paulsson a blafák nedotáhl Bang. Češi se postupem času tlačili stále více za vytouženým gólem, ale kouzlo Henrika Karlssona ještě neodčarovali ani Vondrka či Vincour.

V 52. minutě nejdříve podržel Salák svůj tým při Brodinově šanci a Němec vysunul do samostatného úniku Kousala, který zamířil přesně pod lapačku a v třetím startu v národním týmu slavil premiérový gól.

Češi odolali při Mojžíšově trestu a v závěru třetí části nezužitkovali Sjögrenovo vyloučení. Švédského gólmana nepropálil Červenka.

V nastavení nepřekonal Saláka Engqvist a rozhodovaly nájezdy. V nich se trefili Nedvěd a Červenka, za Švédy se prosadil jen v druhé sérii Klasen, který na Saláka vyzrál otočkou.

ČR - Švédsko 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 52. Kousal (Němec), rozhodující sam. nájezd Červenka - 35. M. Johansson (Hersley, Paulsson). Rozhodčí: Olenin, Anisimov - Lazarev, Raming (všichni Rus.). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 3352.

ČR: Salák - Zámorský, Mojžíš, Krajíček, Barinka, Němec, Čáslava - P. Nedvěd, J. Hlinka, Červenka - Sekáč, Jan Kovář, Vondrka - Vincour, Novotný, Šimánek - T. Nosek, Kousal, Buchtele. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Švédsko: H. Karlsson - Burström, S. Kronwall, Andersén, Klingberg, Rahimi, Viklund, od 21. navíc Hersley - Persson, J. Lundqvist, J. Ericsson - Klasen, Wandell, Thuresson - Paulsson, Sjögren, M. Johansson - Brodin, Engqvist, Bang. Trenér: Pär Marts.