Vítězně vstoupili do letošního play-off hokejisté Vítkovic. V domácím prostředí porazili Bílé Tygry z Liberce 2:0 a úvodní zápas předkola proměnili v první bod. Svého soupeře zdolali pouhý týden poté, co dvě kola před koncem základní části prohráli v Liberci 1:3.

V druhém pondělním utkání zdolaly Pardubice doma Slavii 3:0. Oba soupeři se ve vyřazovací části soutěže střetli v roce 2003, kdy pražský celek přemohl Pardubice ve finále a v sedmém zápase získal mistrovský titul. Východočeši tak mají v letošním střetnutí o motivaci navíc.

Vítkovice rozhodly rychlým gólem

Sotva si Vítkovice mohly vysnít lepší vstup do play-off. Žal z úvodní promarněné přesilovky spláchly hned ve třetí minutě díky střele Erika Němce. Ten ztrestal Bartkovo zaváhání na modré čáře a ve svém prvním střídání prudkou ranou z levého křídla zápěstím přesně zacílil nad Lašákovu lapačku.

Jinak si ale domácí v prvním dějství příliš nezahráli. Navzdory rychlému gólu byl Liberec pohyblivější, aktivnější a měl více ze hry, avšak na dobře zformovanou vítkovickou defenzívu kolem Šindelářovy brány nedokázal vyzrát žádnou kombinací nebo překvapivou střelou.

Góly nepadaly ani ve druhé dvacetiminutovce, přestože zápas dostal šťávu i nezbytné emoce v podobě četných strkanic, ve kterých často figuroval především liberecký kanonýr Bartek. Szturc ve 22. minutě pronikl až před Lašáka, ale forhendovým blafákem ho nezmátl.

Útoky se pak chvilkami valily ze strany na stranu, jenomže střelci měli vychýlenou mušku. Po vítkovické chybě za vlastní brankou minul bránu ranou bez přípravy Valský, podobně dopadl i domácí Burger a Valský pak ve 40. minutě propásl velkou šanci otálením se střelou.

Ze závěru už znovu byla jen urputná přetahovaná s minimem kombinací a gólových situací. Nervózní partii mohl rozhodnout v 53. minutě Strapáč, ale z úhlu netrefil prázdnou branku. Hosté v závěrečných 40 sekundách sáhli k odvolání Lašáka, ale vítkovickou výhru zpečetil trefou do opuštěné brány Húževka.

Vítkovice Steel - Bílí Tygři Liberec 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. E. Němec (Kolouch), 60. Húževka (Strapáč). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Charvát, Zavřel. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 4654. Stav série: 1:0.

Vítkovice: Šindelář - M. Hruška, Barinka, Sloboda, Kudělka, R. Stehlík, Kovář, Štencel - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Kolouch, E. Němec - J. Káňa I, Szturc, Šedivý. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Liberec: Lašák - Hunkes, Vitásek, Gřegořek, Výtisk, Voráček, Čakajík, Derner - Vampola, P. Nedvěd, Filippi - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, Urban, J. Vlach - K. Jass, Zacha, Bulíř. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Pardubice nenechaly Slavii dát ani gól

Východočeši si tříbrankový náskok vypracovali již do poloviny utkání a s přehledem se ujali vedení v sérii. Dva góly vítězů vstřelil útočník Radoslav Tybor. Slavia měla řadu šancí na zkorigování výsledku, ale proti stál vynikající brankář Julius Hudáček. Druhý duel série se hraje v úterý od 18:20 opět v Pardubicích.

Po 11 letech se spolu v play-off utkali hokejisté Pardubic a Slavie. Domácí mohli pro první bitvu počítat s rekonvalescenty Cetkovským a Píšou, naopak nejproduktivnějšího slávistu Bednáře zdravotní potíže do boje stále ještě nepustily.

Slavia i bez něj začala aktivně a po chybě Kočího neuspěl v úniku Klhůfek. Domácí jeho zaváhání okamžitě potrestali, když akci Noska dotáhl v signalizované výhodě k první trefě série Tybor. Když se poté neprosadili Žejdl s Růžičkou, mohl druhou branku Pardubic přidat osamocený Radil. Toho Svoboda skvěle vychytal, při další ráně Koláře mu pomohla spojnice tyčí.

Domácí hráči se velice dobře pohybovali, z čehož pramenily těžkosti slávistických obránců. A také fauly. V nabídnutých přesilovkách se sice domácí neprosadili, ale 14 vteřin před přestávkou přesto vsítil druhý gól důrazný Sýkora, jemuž radost připravil dobrou prací Zohorna.

Pardubický střelec málem svou trefu znehodnotil hned v první minutě druhé třetiny, když nabídl jasnou šanci Žejdlovi, jenž ale nepřelstil Hudáčka. Na druhé straně se v podobné situaci ocitl Tybor a střelou po ledě propasíroval kotouč za čáru. Slávisté měli možností ke snížení stavu dost, ale troskotali na jistém brankáři Pardubic, kterému při ráně Valacha pomohla i horní tyčka.

Nápor Slavie vrcholil ve třetí části, ve které Pražané soustavně obléhali Hudáčkovu branku. Jenže marně, což dokumentoval v největší šanci neobsazený Tomica. Slávisté poté nevyužili kratičkou výhodu pět na tři a jejich šance na dramatizaci zápasu padly k ledu. V závěru hráli ještě dvě přesilové hry, ale nezaznamenali ani čestný úspěch k posílení sebevědomí.

ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Slavia Praha 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Tybor (T. Nosek), 20. P. Sýkora (T. Zohorna), 31. Tybor (Kolář). Rozhodčí: Mikula, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 6984. Stav série: 1:0.

Pardubice: Hudáček - Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, V. Kočí, Píša - P. Sýkora, Cetkovský, T. Zohorna - Radil, T. Nosek, Tybor - Kolář, Mozer, Semorád - Endál, Moučka, Číp. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

Slavia: A. Svoboda - Kadlec, Šenkeřík, Kolařík, Wharton, Valach, Holub, Knot - Žejdl, P. Jelínek, Tomica - Krenželok, Vrdlovec, Sklenář - Skokan, V. Růžička ml., J. Doležal - Stránský, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.