Carolina rozdrtila Edmonton 5:0

SportPlus, ČTK
8. 6. 2006 6:49
Raleigh - Při vysokém vítězství Hurricanes se blýskl i český obránce František Kaberle, který jeden gól dal a na dva nahrál.

Hokejisté Caroliny porazili ve druhé finálovém utkání Stanleyova poháru Edmonton 5:0 a v sérii hrané na čtyři vítězství vedou 2:0.

"Dneska jsme chtěli hrát prostě lépe, v přechodu do útoku jsme se hodně zlepšili," řekl brankář Hurricans Cam Ward, který si připsal čisté konto za 25 úspěšných zásahů, a dodal: "Měli jsme daleko víc energie, cítili jsme se opravdu dobře, byli jsme klidní a věřili, že vyhrajeme."

Edmonton naopak řešil problém se zraněným brankářem Rolosonem, kterého nahradil Markkanen. Ten z šestadvaceti střel pětkrát inkasoval, ale skóre mohlo být ještě vyšší, protože Hurricans se dostávali velice snadno do úniků a přečíslení, v úvodu se řítili dokonce čtyři domácí hráči na jednoho obránce.

První gól padl po přečíslení dva na jednoho, kdy Ledd převzal puk od Staala a s pomocí Bergeronovi teče skóroval.

Edmonton doplatil na svou nedisciplinovanost. Přesilovku pět na tři sice v polovině utkání Olejáři s vypětím všech sil ubránili, ale v následující početní výhodě se potřetí v play off trefil František Kaberle. Najel si mezi kruhy a Whitneyho přihrávku poslal pod tělem Markkanena do branky.

Hosté neskládali zbraně a Cam Ward musel ve druhé třetině předvést několik klíčových zásahů, především při pokusech Samsonova a Pisaniho. Tři vteřiny před koncem druhé třetiny domácí zasadili Edmontonu rozhodující úder. Wallinovo nahození prošlo brankovištěm kolem vyjetého finského gólmana a Stillman puk pohotově zasunul za brankovou čáru.

I ve třetí části doplatili Olejáři na častá vyloučení. Čtvrtý gól přidal Weight a pátý Ricchi, který tečoval Kaberleho střelu od modré mimo Markkanenův dosah.

"Do utkání jsme vstoupili až moc agresivně, a na to jsme doplatili," řekl kouč Olejářů Craig MacTavish. "Všichni hrozně chtějí, někteří až moc, pak tu máme situaci, kdy chce každý rozhodnout sám."

Třetí duel vyvrcholení zámořské soutěže je na programu v neděli ve 2:00 středoevropského času v Edmontonu.

Výsledek - druhý zápas finále:
Carolina Hurricanes - Edmonton Oilers 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 7. Ledd (Staal, F. Kaberle), 31. F. Kaberle (Whitney, Cullen), 40. Stillman (Wallin, Williams), 43. Weight (Recchi, Cullen), 45. Recchi (F. Kaberle, Cullen). Rozhodčí: McCreary, Watson - Devorski, Sharrers. Vyloučení: 7:9, navíc Laraque (Edmonton) 5 minut a do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 18.928. Stav série: 2:0.
Carolina: C. Ward - F. Kaberle, A. Ward, Hedican, Commodore, Wallin, Wesley, od 41. navíc Tverdovskij - Cullen, Staal, Recchi - Stillman, Brind'Amour, Williams - Whitney, Weight, Ladd - C. Adams, K. Adams, LaRose. Trenér Peter Laviolette.
Edmonton: Markkanen - Pronger, Smith, Staios, Špaček, Bergeron, Greene - Hemský, Horcoff, Smyth - Samsonov, Stoll, Dvořák - Pisani, Peca, Torres - Moreau, Murray, Laraque. Trenér Craig MacTavish.