Recept na zázrak? Natáhnete ruku a doufáte, popsal gólman, jak sebral Čechovi gól

5. 8. 2020 11:25
Hokejisté Caroliny porazili New York Rangers 4:1, sérii uzavřeli 3:0 na zápasy a postoupili do 1. kola play-off NHL. U vítězného gólu asistoval Martin Nečas. Předchozí dvě výhry Hurricanes vychytal Petr Mrázek, který tentokrát do utkání nezasáhl.
James Reimer
James Reimer | Foto: Reuters

Rangers se po dvanácti sekundách druhé třetiny ujali po průniku Chrise Kreidera vedení, ale už za tři minuty vyrovnal bekhendem Teuvo Teräväinen. Tým z New Yorku měl před druhou sirénou velkou šanci a po závaru střílel Filip Chytil do odkryté branky, ale James Reimer zastavil puk vyrážečkou a holí.

"V takové situaci jen skočíte, natáhnete ruku s hokejkou a doufáte, že vás puk trefí. Měl jsem štěstí," řekl Reimer, který kryl 37 střel a stal se první hvězdou zápasu. Trenéři udělali změnu v brankovišti, aby Mrázek nechytal dva zápasy ve dvou dnech. Jinak si i český gólman počínal v sérii výborně a kryl 47 z 50 střel.

Třetí třetinu už ovládla Carolina. Nečas, jenž si připsal v úvodním duelu vítěznou trefu, asistoval u gólu na 2:1. Přihrál z rohu kluziště na modrou čáru Bradymu Skjeiovi, jehož střelu tečoval Warren Foegele. Po individuální akci přidal třetí branku Sebastian Aho a v poslední minutě i zpečetil výhru při power-play Rangers.

"Máme skvělou partu. Každý chápe, že je nutné, aby nechal na ledě všechno a plnil si své úkoly. Dodržují to, všichni týmu pomáhají a to je důvod, proč jsme stále ve hře," uvedl trenér Caroliny Rod Brind'Amour. Aho v sérii nasbíral osm bodů (3+5).

Kouč vyřazených Rangers Dave Quinn uznal, že postoupil lepší tým. "Bolí to. Jsme zklamáni, jak jsme hráli. Slušný hokej jsme předváděli jen ve dvou z devíti třetin," kritizoval. A upřesnil, že ty dvě třetiny sehráli až ve třetím duelu.

Jedna výhra dělí Calgary od postupu do play-off. Winnipeg porazilo 6:2 a vede v sérii 2:1. V dresu vítězů zůstal gólman David Rittich opět na střídačce a sledoval skvělý výkon parťáka Cama Talbota, jenž chytil 33 střel a byl vyhlášen první hvězdou večera. Flames si vypracovali klíčový náskok v rozmezí 26. až 33. minuty, kdy odskočili z 1:1 na 4:2.

"Podali jsme skvělý týmový výkon. Každý z nás odehrál nejlepší zápas v sérii. Jsem rád, že jsme si vzali vedení zpátky," řekl Matthew Tkachuk, jeden ze šesti střelců Calgary. Winnipegu opět scházeli klíčoví útočník Mark Scheifele i Patrik Laine, kteří se zranili v úvodním utkání.

Postup mají na dosah i New York Islanders. Floridu porazili 4:2 a vedou 2:0 na zápasy. Islanders v úterý dvakrát smazali jednogólové manko a za stavu 2:2 rozhodl o výhře dvěma trefami Jordan Eberle.

Další série kvalifikace jsou vyrovnané 1:1. Nashville zdolal Arizonu 4:2, Toronto 3:0 Columbus a Vancouver 4:3 Minnesotu.

Arizona byla v úvodní třetině mnohem aktivnější a soupeře přestřílela 14:5, přesto do kabin odcházela za stavu 0:2. Nashville vedení postupně navýšil až na 4:0. Coyotes připravili o nulu Juuse Sarose až dvěma góly v poslední minutě.

Ofenzivně laděné Toronto v minulém zápase nepřekonalo Joonase Korpisala a i přes výraznou střeleckou aktivitu se dlouho nemohlo prosadit ani v úterý. Na finského gólmana vyzrál až ve 36. minutě Auston Matthews, ve třetí části zvýšili John Tavares a Morgan Rielly.

Stínem utkání bylo zranění Jakea Muzzina v předposlední minutě po nezaviněné srážce. Obránce Toronta se udeřil v pádu hlavou do kolena Olivera Bjorkstranda a po dlouhém ošetření opustil led na nosítkách. Klub po zápase oznámil, že při převozu do nemocnice byl Muzzin při vědomí a hýbe všemi končetinami.

Vancouveru vyšly nástupy do všech třetin. Už po 24 sekundách otevřel skóre Tanner Pearson, ve 24. minutě upravil na 2:1 nejlepší hráč zápasu J.T. Miller a ve 47. minutě zvyšoval Bo Horvat na 4:1. Závěr zdramatizoval v posledních třech minutách dvěma góly Kevin Fiala, kontaktní branku dal ale až v čase 59:51.

Kvalifikace play-off NHL v Torontu a Edmontonu:

Východní konference (Toronto):

2. zápas: Toronto - Columbus 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 36. Matthews, 45. Tavares, 60. Rielly. Střely na branku: 39:20. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. Hyman, 3. Tavares (všichni Toronto). Stav série: 1:1.

3. zápas: NY Rangers - Carolina 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)

Branky: 21. Kreider - 51. a 60. Aho, 24. T. Teräväinen, 46. Foegele (Nečas). Střely na branku: 38:31. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Reimer, 2. Aho, 3. A. Svečnikov (všichni Carolina). Konečný stav série: 0:3.

Západní konference (Edmonton):

2. zápasy:

Nashville - Arizona 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)

Branky: 8. Bonino, 11. R. Johansen, 27. Järnkrok, 54. Arvidsson - 60. Keller, 60. Crouse. Střely na branku: 28:26. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Saros, 2. R. Johansen, 3. Bonino (všichni Nashville). Stav série: 1:1.

Vancouver - Minnesota 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)

Branky: 1. Pearson, 24. J.T. Miller, 29. Boeser, 47. Horvat - 58. a 60. Fiala, 18. Kunin. Střely na branku: 28:35. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. J.T. Miller, 2. Horvat (oba Vancouver), 3. Fiala (Minnesota). Stav série: 1:1.

3. zápas: Winnipeg - Calgary 2:6 (1:1, 1:3, 0:2)

Branky: 11. Ehlers, 29. Copp - 11. E. Lindholm, 26. Backlund, 28. Monahan, 33. M. Tkachuk, 49. Lucic, 58. J. Gaudreau. Střely na branku: 35:32. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. Monahan, 3. Backlund (všichni Calgary). Stav série: 1:2.