Carolině chybí poslední vítězství

SportPlus, ČTK
13. 6. 2006 6:18
Edmonton - Hokejisté Caroliny zvýšili náskok nad Edmontonem ve finálové sérii už na 3:1, Kaberle znovu asistoval.
Cory Stillman z Caroliny (v bílém) se raduje z vítězného gólu, který dal jeho spoluhráč Mark Recchi. Puk bezmocně sledují Olejáři Chris Pronger a Jussi Markkanen. | Foto: Reuters

Hokejisté Caroliny zvítězili ve čtvrtém utkání finálové série Stanleyova poháru na ledě Edmontonu 2:1 a chybí jim jediná výhra k premiérovému zisku trofeje. Domácí Oilers sice vedli díky brance Sergeje Samsonova z 9. minuty, ale vzápětí vyrovnal Cory Stillman a vítězný gól vstřelil v 36. minutě Mark Recchi.

Vstup do zápasu se lépe vydařil domácím Olejářům, kteří se snažili vyburcovat své fanoušky. Domácí diváky rozbouřil už v 9 minutě Sergei Samsonov, kterému naservíroval puk před brankoviště po rychlém protiútoku Radek Dvořák.

Hned po rozehraném buly se šel posadit na trestnou lavici domácí Torres, který dostal 2 minuty za podražení. A 12 vteřin nato bylo vyrovnáno. První početní výhodu využil Cory Stillman, který z voleje propálil Markkanena po křížné přihrávce Františka Kaberleho.

Po vyrovnávacím gólu přišla série vyloučení Caroliny, na konci první třetiny hrál Edmonton více než minutu přesilovku 5 na 3, ale Cam Ward si připsal několik důležitých zákroků a Edmonton do vedení nepustil. Na druhé straně naopak mohl skórovat Whitney, který se po návratu z trestné lavice řítil sám na Markkanena, úspěšnější byl i tentokrát brankář.

Ve druhé části byli nebezpečnější hráči Hurricans, Markkanen se vyznamenal hlavně proti nájezdu Roda Brind'Amoura. Další zákrok zaznamenal finský brankář proti pokusu Whitneyho. Ten po krásné kombinaci mohl střílet do odkryté branky, ale Markkanen mu v tom skluzem přes brankoviště skvěle zabránil.

Čtyři minuty před koncem druhé třetiny Carolina skórovala. Po Stillmanově forčekingu při Prongerově rozehrávce se puk dostal ke Staalovi, který uvolnil před branku střelce Recchiho a zkušený útočník otočil stav.

V úvodu závěrečného dějství mohl při Prongerově vyloučení pojistit náskok hostů Williams, ale Markkanen úspěšně zasáhl lapačkou. Carolina si už vítězství pohlídala, nezměnil na tom nic ani nebezpečný pokus obránce Staiose, a už v dalším zápase může myslet na  zisk Stanley Cupu.

Pátý duel je za stavu 3:1 na zápasy pro Carolinu na programu ve čtvrtek ve 2:00 středoevropského času v domácím prostředí Hurricanes v Raleighu.

Výsledek - čtvrtý zápas finále:
Edmonton Oilers - Carolina Hurricanes 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Samsonov (Dvořák, Stoll) - 10. Stillman (F. Kaberle, Staal), 36. Recchi (Staal, Stillman). Rozhodčí: McCreary, Watson - G. Devorski, Sharrers. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Střely na branku: 21:20. Diváci: 16.839. Stav série: 1:3.
Edmonton: Markkanen - Smith, Pronger, Špaček, Staios, Greene, Tärnström - Hemský, Horcoff, Smyth - Dvořák, Stoll, Samsonov - Torres, Peca, Pisani - Laraque, Murray, Moreau. Trenér Craig MacTavish.
Carolina: C. Ward - A. Ward, F. Kaberle, Commodore, Hedican, Wesley, Wallin - Recchi, Staal, Cullen - Williams, Brind'Amour, Stillman - Ladd, Weight, Whitney - Vašíček, K. Adams, C. Adams. Trenér Peter Laviolette.