reklama

Čechům se nevěří, v Soči je ale táhne sen o poslední medaili

Tomáš Plekanec si obleče znovu dres s kapitánským céčkem a postaví se v 18:00 na úvodní buly. Dotáhne Čechy k vysněnému zlatu? Tomáš Plekanec si obleče znovu dres s kapitánským céčkem a postaví se v 18:00 na úvodní buly. Dotáhne Čechy k vysněnému zlatu? autor: Reuters
Petra Nedvěda, Jaromíra Jágra, Patrika Eliáše a další starší opory týmu táhne koňskou silou vpřed jeden velký sen. Turnaj v Soči je pro ně poslední šancí vyhrát s reprezentací velkou medaili.

Praha - Od českých hokejistů zase nikdo nic nečeká, i postup do semifinále by byl podle mnohých expertů zázrak. Alois Hadamczik a spol. nejsou favorité, přesto v Soči myslí na olympijskou medaili. Petra Nedvěda, Jaromíra Jágra, Patrika Eliáše a další starší opory týmu táhne koňskou silou vpřed jeden velký sen. Turnaj v Soči je pro ně poslední šancí vyhrát s reprezentací velkou medaili.

Češi do něj dnes vstoupí v 18:00 SEČ (online reportáž TADY), v zahajovacím utkání turnaje zkříží v Ledovém paláci Bolšoj hokejky se Švédskem. Na mezinárodním poli nejméně oblíbeným soupeřem, z posledních jedenácti vzájemných zápasů na velkých akcích Češi rovných osm prohráli. Na olympijském turnaji je neporazili dokonce nikdy a nevěří se jim ani tentokrát. Švédsko je společně s Kanadou největším favoritem turnaje.

Utkání se silným soupeřem mnoho napoví, ale zároveň vlastně o ničem podstatném nerozhodne – do play off totiž postupují úplně všichni. V Soči se bude hrát stejným systémem jako před čtyřmi lety na hrách ve Vancouveru. Dvanáct týmů je nalosováno do tří čtyřčlenných skupin. Po odehrání všech zápasů se tabulky všech skupin spojí a nejlepší čtyři celky postoupí rovnou do čtvrtfinále, zbylých osm týmů se začne pavoukem turnaje prokousávat už v osmifinále.

Přímý postup do čtvrtfinále vede jedině přes Švédy

V praxi to znamená jediné: Pokud Češi chtějí jistotu čtvrtfinále, měli by dnes Švédsko jakkoliv porazit. V opačném případě mohou klidně zbylé zápasy vypustit a dohrát skupinu v suchém triku. I kdyby Češi nakonec prohráli i s Lotyšskem a Švýcarskem, vůbec nic se nestane. Také na olympijském turnaji se dá stejně jako na světových šampionátech prohrávat. Záleží jen na tom, kdy.  V základní skupině to formát turnaje dovoluje.

„Základní skupinu nesmíme vypustit, ale zase musíte hrát i rozumně a šetřit síly. Neříkám flákat, ale prostě prostřídat všech pětadvacet hráčů,“ řekl o tom Aktuálně.cz Dominik Hašek – strůjce úspěchu jediného olympijského zlata – z památného turnaje v Naganu.  „Každopádně porazit Švédy a postoupit rovnou do čtvrtfinále by byla velká výhoda, už jenom proto, že k zlaté medaili pak stačí vyhrát pouze tři zápasy.“

K tomu ale vede ještě daleká cesta a popravdě moc hokejových odborníků Čechům v Soči nevěří. Doba, kdy byli čeští reprezentanti hvězdami nejlepších klubů NHL, je pryč. Zámoří se Hadamczikovi vysmívá, že do Soči vzal armádu důchodců, a Evropa v medailových nadějích zase upírá pozornost hlavně na domácí Rusy a Švédsko.

Češi jsou jako Finsko. Prostě potřebují štěstí

„Jste na tom stejně jako Finsko. K tomu, abyste na velkém turnaji vyhráli, potřebujete většinou štěstí,“ míní finský kouč Lva Praha Kari Jalonen, který bude od září trénovat i finskou reprezentaci, a proto si zápasy základních skupin přímo v Soči nenechá ujít.

"My jsme si ale přijeli pro medaili,“ citovala ČTK útočníka Davida Krejčího hned po příletu do Soči. „Spousta z nás už dokázala velké věci v NHL. Když se dáme dohromady a začne to mezi námi rychle klapat, můžeme porazit kohokoliv i tady," řekl Krejčí.

Češi tak dnes mohou hrát relativně v klidu, ale stejně budou pod obrovským tlakem. A to hlavně kvůli osobě hlavního trenéra. Hadamczika fanoušci, experti i novináři za olympijskou nominaci pranýřovali už měsíc před olympiádou. Dnes bude mít první šanci celému Česku ukázat, že jeho zeť Michal Barinka z Vítkovic v obraně a nenominovaní hvězd Colorada a Calgary Jana Hejdy s Jiřího Hudlera byly správné volby.

Hokejistům nevěří ani fanoušci doma

Že na český tým zatím koukají skrz prsty i fanoušci doma, potvrzují také sázkové kanceláře. Utkání se Švédskem je u největší české sázkové kanceláře Tipsport momentálně nejsázenější příležitostí. Hned 75 procent sázkařů ale vložilo své peníze na vítězství, či alespoň neprohru Švédů. I tady jsou Češi dnes jasným outsiderem.

Alois Hadamczik bude v zápase postrádat nemocného beka Radka Gudase a pouze na tribuně začne zápas původní brankářská jednička Ondřej Pavelec. Jestli se do brány postaví Jakub Kovář či Alexander Salák, trenér říkat nechce. „Sestavu nebudeme říkat, Švédové vše sledují a připravují si podle toho podklady. Kluci ale vědí, kdo bude chytat,“ prohlásil Hadamczik po včerejším tréninku. Podle složení útočných formací na rozbruslení se dá ale zároveň předpokládat i to, že se do základní sestavy nevejdou ani útočníci Martin Hanzal a Aleš Hemský.

Hanzal zranil Sedina, ale pomsta nepřijde. Bude na tribuně

Je to přitom Martin Hanzal, kterého Švédi tak rádi chtěli vidět na ledě a oplatit mu něco, co se neodpouští. Byl to urostlý centr Phoenixu, který hrubým faulem před měsícem zranil největší švédskou hvězdu Henrika Sedina a připravil ji o olympiádu. Za faul dostal od vedení NHL trest 5 000 dolarů, Švédi to ale nemohou skousnout ještě dnes.

„V tom zápase jsem vyřadil hráče tři a jedním z nich byl zrovna Sedin. Mrzí mě, že přijde o olympiádu, ale to se stane. Byl to boj o body do play off, na kamarády nebyl čas,“ podráždil Švédy ještě jednou Hanzal.

Více o hokejovém turnaji na olympiádě v Soči čtěte TADY.

reklama