Centimetr od titulu. Kubát viděl jasný gól, Rulík se zlobil

Adam Sušovský Adam Sušovský
19. 4. 2015 23:08
Jeden, možná dva centimetry. Tak málo chybělo, aby Litvínov zvedal nad hlavu mistrovský pohár. Radim Rulík má za to, že puk nepřešel brankovou čáru kvůli neregulérní brankové konstrukci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Filipec

Třinec - Tady musela zasáhnout nějaká vyšší moc, někdo nejspíš nechtěl, aby se stal Litvínov novým extraligovým mistrem už teď. Takhle si zklamaní fanoušci Litvínova před arénou v Třinci po zápase vysvětlovali, co se to vůbec v neděli večer stalo.

Třinec totiž odvrátil první mečbol a snížil stav série na 2:3. Měl přitom doslova z pekla štěstí. Od konce sezony dělily Oceláře centimetr možná dva, tak málo zase scházelo Litvínovu k historickému titulu. Spornou situaci v prodloužení dlouhé minuty zkoumal také video rozhodčí.

Byl to dosud nejdiskutovanější moment celého finále: Martin Ručinský se dostal k několika dorážkám a po jedné z nich puk v prodloužení skotačil na brankové čáře. Jak ukázalo až video, puk se zadrhl o brankovou čáru a gólman Peter Hamerlík ho stihl vyrážečkou přikrýt včas.

Kubát: Jasný gól

"Podle mě to byl jasný gól," zlobil se obránce Litvínova Karel Kubát, který byl celému gólu nejblíž (na obrázku číslo 28) a myslel si, že celou akci moc dobře viděl. Brankář Peter Hamerlík, jenž Třinci s obrovským štěstím zachránil život, mluvit nemohl. Při možná klíčovém zákroku sezony si vyhodil rameno a z ledu mířil přímo do nemocnice.

Zápas musel dochytat Šimon Hrubec, Hamerlíkovi možná skončila sezona. Hrubec si vedl výborně: v penaltovém rozstřelu vynuloval všechny tři hostující střelce a Třinec díky němu vyhrál 2:1.

"Sedl jsem si na střídačku a říkal jsem si, že je to v háji," řekl asistent trenéra Ocelářů Václav Varaďa, jak mu bylo, když kotel Litvínova za bránou jásal radostí, zatímco Hamerlíka sbírali z ledu lékaři a rozhodčí debatoval s kolegou u videa po Ručinského zakončení.

"Viděl jsem to po zápase v České televizi a trošku mě zarazilo, že ten buřt - rozumějte chránič tyče - byl upevněný tak, že se puk nemůže do brány dostat. Já si myslím, že ta brána byla neregulérní pro finále play off," zlobil se Rulík, že to byl jasný gól, jenže Třinec nedokázal v domácím prostředí zajistit regulérní podmínky.

Varaďa: Puk nebyl za brankovou čárou

"Já jsem viděl na záběru, že puk nepřešel brankovou čáru," kontroval hned na to Varaďa s velkou úlevou.

Litvínov měl v Třinci obrovskou smůlu. Od začátku zápasu vedl 1:0, a byť byl místy pod drtivým tlakem, výborně dirigovaná obrana nepouštěla útočníky Třince do gólových šancí. Pavel Francouz nakonec kapituloval až 35 vteřin před koncem, nedosáhl na bekhend Tomáše Plíhala a hrálo se prodloužení.

V něm měla Verva navrch, k tomu řadu gólových příležitostí. Oceláře nejprve zachránila tyč po střele od modré čáry, pak Martin Ručinský spálil stoprocentní šanci při přečíslení dva na jednoho (puk se zasekl pod betonem Hamerlíka), aby následně Hamerlíka prostřelil, ale puk se zadrhl o brankovou čáru.

Třinec páté finále nakonec vydřel v nájezdech, jediným úspěšným exekutorem se stal Vladimír Dravecký. Série pokračuje v úterý v Litvínově. Zatímco Verva domů vyrazila hned po utkání autobusem, Třinec zítra ráno na sever Čech vyrazí opět letecky.