reklama

Černý kůň draftu? Drahokam ze Zlína může překvapit prvním kolem. Chytil zažil skvělou sezonu

Filip Chytil. Filip Chytil. autor: Lukáš Filipec
Když jej v listopadu Ondřej Dlapa sestřelil na modré čáře, bylo kolem toho v extralize haló. Sotva sedmnáctiletý Filip Chytil okusil hokejovou extraligu, už skončil v nemocnici na lůžku. Zášť? Ani náhodou. "Pochopil jsem, že jestli chci hrát hokej, musím se koukat kolem sebe," vyprávěl. Ve Zlíně pak urval místo v základní sestavě, stal se oporou české osmnáctky. A teď může naprosto nečekaně proniknout i do prvního kola draftu NHL.

Praha - Narodit se Filip Chytil o deset dnů později, musí na draft NHL až za rok. Takže první palec nahoru, tohle může být velká výhoda. Útočník Zlína bude jedním z nejmladších hráčů, ze kterých si začnou zítra v Chicagu vybírat kluby své naděje do budoucna. A má být také jejich černým koněm.

Nečas jde po prvním kole, Safin může překvapit. Podívejte se na české naděje draftu NHL Nečas jde po prvním kole, Safin může překvapit. Podívejte se na české naděje draftu NHL Prohlédněte zde

Deník Aktuálně.cz představuje tři největší české favority draftu NHL. Profil Martina Nečase čtěte ZDE, profil Ostapa Safina ZDE.

V sedmnácti letech toho letos Chytil zažil hodně. Dvěma góly přispěl k výhře na Hlinkově memoriálu, napevno se prosadil do sestavy Zlína a nakonec byl jedním z nejlepších hráčů českého týmu na šampionátu osmnáctek, byť ten z týmového pohledu nedopadl zrovna nejlépe. 

Takže i když se s ním třeba na začátku sezony tolik nepočítalo, teď je o něj velmi vážný zájem: Podle některých skautů během roku Chytil vylétl dokonce tak vysoko, že by na řadu mohl přijít už v prvním kole. Bude to hodně těsné.

Aktuální odhady - jen necelé dva dny před začátkem draftu - jej v žebříčku letošních talentů řadí na 33. místo. Kdyby týmy volily podle něj, vybere si jej hned na začátku druhého kola Vancouver.

Sám hráč nad takovými spekulacemi jen mávne rukou. Spíše stydlivý bourák s dlouhými vlasy a valašským nářečím nechce předjímat. Třeba na draftu vystoupá vzhůru stejně nenápadně, jako letos v extralize nastřílel pět branek. 

Válel za Kometu, učil se od Erata, nejen NHL žasne nad jeho skromností. Nečas jde v draftu po Top 10 Válel za Kometu, učil se od Erata, nejen NHL žasne nad jeho skromností. Nečas jde v draftu po Top 10 Čtěte zde

"Snad si mě někdo vybere. Jestli to bude v prvním, druhém, nebo třeba až v pátém kole, to asi neřeším. Klub ani místo střílet nechci. Víte, jak to chodí. Nakonec to může dopadnout úplně jinak. Nechám se překvapit," usmál se Chytil.

"Tahle sezona ale byla úžasná. Loni jsem nepočítal, že bych mohl hrát extraligu mužů. Opravdu výborné! Dostal jsem šanci, trenéři mi dávali čím dál víc prostoru, což bylo skvělé. Jasně, týmově to moc dobře nedopadlo. Chtěli jsme hrát play-off, nakonec nám uteklo o dva body. Z mého pohledu to však bylo výborné období, posunulo mě o hodně dál," věří si.

Ve Zlíně jej srovnávají s drahokamem. Do extraligy vlétl v sedmnácti letech, ještě dřív než všechny tamní legendy Čajánek, Leška či Balaštík. Jeho role v týmu přitom nebyla jen sporadická, občas dostal důvěru i v prodloužení ve třech a, jedno takové v Mladé Boleslavi dokonce asistencí pomohl rozhodnout.

Rodiče fandí sborné, sám má ruský pas a obdivuje Malkina. V draftu NHL je ale Safin českým želízkem Rodiče fandí sborné, sám má ruský pas a obdivuje Malkina. V draftu NHL je ale Safin českým želízkem Čtěte zde

"Je to jeden z nejlepších českých hráčů do osmnácti let. Je silný, skvělý power center. Když jsem ho viděl, dělal na ledě všechny věci správně. Navíc - doma v Česku hraje už v sedmnácti letech proti mužům," napsal o něm třeba reportér prestižního magazínu The Hockey News Ryan Kennedy.

Server The Hockey Writers, který před draftem zveřejňuje profily všech největších talentů, sdílí podobný názor. U Chytila chválí i schopnost hrát na křídle, všímají si jeho bruslení a hlavně vysokého hokejového IQ.

Chytil o hokeji přemýšlí. Hodně se o něm mluvilo hlavně v listopadu, když jej na modré čáře nachytal chomutovský Filip Dlapa brutálním hitem (video zde). Chytil tehdy skončil s otřesem mozku v nemocnici, Dlapa dostal tři zápasy stop. Kolem faulu na jednoho z nejmladších hráčů v extralize tehdy bylo hodně emocí. 

"Já ale pochopil, že jestli chci hrát hokej dlouho, nemůžu si najíždět do takových pozic. Nedíval jsem se, musím se na ledě více rozhlížet kolem sebe," vyprávěl Chytil. 

Stejně tak už nyní před draftem řeší svou budoucnost. Jeho agentem je bývalý zlínský útočník Jaroslav Balaštík. Ve hře je klíčová otázka: odejít do Ameriky, nebo zůstat ve Zlíně?

"Těžko teď říct. Když mě vybere nějaký tým, další plány asi úplně nebudou na nás. Ale třeba jo. Počkejme, jak to dopadne," líčil před dvěma týdny na srazu reprezentační dvacítky, se kterou by rád letos jako jeden z nejmladších hráčů výběru odjel i na mistrovství světa. 

To už zcela jistě i jako draftovaný hráč.

Predators bez inspirace, Detroit v pyžamu. NHL má nové dresy od Adidasu. Líbí se vám? Predators bez inspirace, Detroit v pyžamu. NHL má nové dresy od Adidasu. Líbí se vám? Prohlédněte zde
reklama