reklama

Červenka: Nároďák? Dám do něj veškerou energii. A NHL není uzavřená kapitola

Roman Červenka letos zářil v dresu Chomutova. Roman Červenka letos zářil v dresu Chomutova. autor: Lukáš Caha
Hokejista Roman Červenka poprvé nastoupí pod reprezentačním koučem Vladimírem Vůjtkem. Dnes se oba konečně potkali na srazu ve Velkých Popovicích. Červenka mezi parťáky z národního mužstva nenakráčel jako superhvězda Chomutova, nýbrž jako útočník švýcarského Fribourgu, jemuž se nedávno na rok upsal.

Velké Popovice – Poprvé se omluvil, jindy byl příliš vytížený v klubu. Nyní však čekání skončilo. Hokejista Roman Červenka poprvé nastoupí pod reprezentačním koučem Vladimírem Vůjtkem. Dnes se oba konečně potkali na srazu ve Velkých Popovicích.

Červenka mezi parťáky z národního mužstva nenakráčel jako superhvězda Chomutova, nýbrž jako útočník švýcarského Fribourgu, jemuž se nedávno na rok upsal. "NHL ale uzavřená kapitola není," hlásí. Ve smlouvě má klauzuli, že může odejít za oceán, pokud mu některý klub nabídne jednocestný kontrakt.

Teď však Červenka myslí na reprezentaci, za kterou v posledních dvou letech pravidelně bojoval na velkých akcích. Ačkoliv ve vyřazovacích bojích extraligy patřil k nejstřeženějším hráčům, otlučený není: "Zdraví jsem měl v play off v pohodě. Spíš šlo o to, abych si vyčistil hlavu a zase se těšil na led."

Jak jste se na sraz ve Velkých Popovicích těšil?
Jsem rád, že je to tady, kousek odtud bydlím. Tenhle týden to sice bude takové trápení, ale člověk se do toho musí dostat.

Poprvé vás bude mít na starosti trenér Vladimír Vůjtek. Co od této spolupráce čekáte?
Neřeším to. Nemyslím, že by měl být nějaký rozdíl, jestli hraju pod panem Vůjtkem nebo pod někým jiným. Každý trenér má samozřejmě svoji taktiku, ale nemám problém se přizpůsobit.

Vladimír Vůjtek říkal, že by vás rád zkusil na křídle. Vyhovuje vám to, nebo jste radši na pozici centra?
Všechno záleží na tom, s kým hraješ a jak jsou v té lajně rozdělené úkoly. Mně je to v podstatě jedno. S Vláďou Sobotkou jsem rád byl na křídle, protože vím, že on mi jako centr vyhovuje. Na druhou stranu, pokud mám tvořit hru jako v Chomutově, jsem radši na centru. Hlavně to ale neřeším. Nechci si tady vybírat, kde budu hrát. To je na trenérech.

Pokud jde o Vladimíra Sobotku, tak hrozí, že mužstvo kvůli zranění neposílí. Jste s ním v kontaktu?
Přímo s Vláďou ne, ale co vím, tak to moc dobré není.

V současné sezoně nastoupíte za reprezentaci vůbec poprvé. Chyběla vám?
Na jednu stranu jo, na druhou jsem byl hodně vytížený. Teď nastala ta chvíle, kdy se opravdu můžu soustředit jen na ten nároďák. Dám do něj veškerou energii.

Kovalčuka v Číně si nedovede představit

Jak se zrodil váš přestup do Fribourgu? Prý vás švýcarský klub sledoval dlouho.
Už dříve jsem mluvil s jejich manažerem, ale říkal jsem mu, že musí počkat na konec sezony, abych se rozhodl, co bude. Nakonec jsme se dohodli, v danou chvíli mi to přišlo jako nejlepší volba.

Lákalo vás, že Švýcarsko nabízí kvalitní hokej i vysokou životní úroveň?
Určitě. Samozřejmě jsem to ještě nezažil, takže nic nemůžu říct přesně, ale cítím to tak. Myslím si, že tamní liga vůbec nebude sranda, jsou tam i hráči z NHL. Jinak každý, kdo byl ve Švýcarsku, ví, jak to tam vypadá. Pro rodinu je to super.

Podílela se rodina na vašem rozhodnutí?
Společně jsme to řešili, ale kdybych chtěl jít kamkoliv, rodina by vždycky šla se mnou. Ale jak říkám, Rusko po loňsku tak nějak odpadlo. A jestli mám hrát ve Švédsku, nebo Švýcarsku, Švýcarsko je po mě jasná volba, co se týče cestování i životního stylu.

Už jste se začal učit francouzsky?
Ne, budu mít co dělat se svojí angličtinou.

Co říkáte na to, že Petrohrad, váš bývalý klub, nevyhrál v semifinále Kontinentální ligy proti CSKA ani jeden zápas?
Nečekal jsem, že vypadnou takhle rychle, ale abych řekl pravdu, tipoval jsem postup CSKA, když jsem viděl, jak letos hrají. Petrohrad hodně spoléhat na jednu lajnu.

Hodně se mluví o tom, že petrohradská hvězda Kovalčuk bude od příští sezony hrát za nový čínský tým v KHL. Myslíte, že k tomu skutečně dojde?
Nějak si to nedovedu představit. Nevím, co všechno se tam odehrává, ale že by hrál za nový čínský klub, to mi přijde divné.

reklama