reklama

Červenka o dopingu: Je to o lékařích, já těm mým věřím

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Reuters
"Nebál jsem se. Občas něco beru, když jsem třeba zraněný, ale to je o lékařích a já doufám, že těm kolem sebe můžu věřit," řekl Roman Červenka po náhlém testování v Pardubicích.

Pardubice - Políčili si hlavně na něj, vzorky jeho krve a moči si dokonce vyžádala Světová antidopingová agentura až ze sídla v Montrealu. Přesto největší česká hokejová hvězda působící v Evropě strach nemá. 

Romana Červenku po dnešní překvapivé razii antidopingových komisařů v kabině českých hokejistů v Pardubicích (čtěte ZDE) trápilo snad jen to, že nestihl dopolední trénink. 

"Občas člověk něco bere, když je třeba zraněný, ale to je o lékařích. Já doufám, že mám kolem sebe lidi, kterým můžu věřit," říkal Červenka krátce po kontrole klidným hlasem. 

Po ránu to ale asi i tak nebylo příjemné překvapení, co?
Dá se to tak říct. Jsou to ale pravidla a člověk to musí podstoupit, s tím se nedá nic dělat. Včera toho s Finy bylo dost, možná mi to, že jsem vynechal trénink, bodne. Zítra máme ještě rozbruslení, to stihnu.

Vaše testy si vyžádala přímo Světová antidopingová agentura. Máte tušení, proč?
Asi je to proto, že jsem hrál v NHL. Dával jsem i víc krve a moči než ostatní kluci. Ptal jsem se proč a řekli mi, že se na doping do olympiády budu muset dostavit ještě dvakrát, možná třikrát. Chtějí porovnávat nějaké hodnoty. 

Není to problém, odevzdat jen tak na povel vzorky?
Krev samozřejmě jo, ale moč jen tak na povel bohužel nejde. Člověk musí něco vypít, aby to šlo. Tak jsem si k té snídani dal pivo... Ne, teď už vážně, pil jsem jen čistou vodu.

Nehonily se vám při kontrole hlavou obavy, že by kontrola ukázala něco, o čem třeba ani netušíte?
Nebál jsem se. Když je ale člověk zraněný, tak sice nějaké věci bere, to je ale o lékařích a já doufám, že mám kolem sebe lidi, kterým můžu věřit.

Třeba kapitán Chicaga Jonathan Toews nedávno prohlásil, že je naivní si myslet, že by v NHL doping nebyl. Setkal jste se během kariéry s nějakým případem?
Občas se něco objeví, ale to je jen minimálně. Myslím si, že k tomu spíš dochází nedopatřením, že je zakázaná látka ve věci, do které byste to ani neřekli. Kolikrát to přitom podle mě výkonu ani nepomáhá. Já osobně jsem nikdy nikoho neviděl, že by si třeba ředil krev.

reklama