reklama

Z extraligy na Světový pohár? Červenka pořád myslí na NHL, říká agent

Roman Červenka letos nasbíral o 35 bodů víc než druhý nejproduktivnější hráč Chomutova. Roman Červenka letos nasbíral o 35 bodů víc než druhý nejproduktivnější hráč Chomutova. autor: Milan Kammermayer
Hokejový útočník Roman Červenka září v Chomutově a dominuje tuzemské extralize. Přestože s Piráty už jednal o prodloužení smlouvy, stále myslí na NHL. Pokud jde o reprezentaci, mohl by se objevit na květnovém mistrovství světa i zářijovém Světovém poháru.

Praha – Hokejový Chomutov postoupil do předkola play off, čímž dosáhl na největší extraligový úspěch v historii. Vděčí za to především Romanu Červenkovi, který byl skoro u poloviny gólů mužstva. Zůstane 30letý útočník v Chomutově? A nastoupí na Světovém poháru?

Kolo před koncem základní části má 61 bodů (23+38) ze 49 zápasů a s velkým přehledem vládne ligovému bodování. Jak důležitý je pro klub, dokazuje fakt, že druhý nejproduktivnější hráč Pirátů – Vladimír Růžička mladší – nasbíral pouhých 26 bodů.

Červenka v Chomutově našel to, co hledal – trenéra Růžičku, řadu dřívějších parťáků ze Slavie a moře prostoru na ledě. Piráti zase mají lídra, jenž zcela zásadně přispěl k pohodlnému postupu do předkola vyřazovacích bojů. Domluvená roční spolupráce tedy oboustranně klape. Protáhne se i do další sezony?

"Nějaká jednání proběhla, ale zase nemůžu říct, že by byla nějak daleko," říká hráčův agent Aleš Volek, přičemž připouští, že Červenku pořád nejvíc láká zámořská NHL.

Do Ruska už se nevrátí

Český forvard si ji vyzkoušel před třemi roky. Ve zkráceném ročníku odehrál za Calgary 39 zápasů, ve kterých se statistikou 9+8 nepropadl, ale ani nezářil. Po sezoně odešel do ruského Petrohradu, protože po sportovní stránce nebyl za oceánem šťastný. Návrat ale nikdy nevyloučil, a loni v létě o něj dokonce usiloval.

"Na NHL pořád má," myslí si televizní expert Pavel Richter. Proč Červenkův první pokus o zámořskou kariéru nevyšel? "Všichni hráči, kteří tam přijdou, musí mít trpělivost. I Hašek byl dlouho na farmě," dodává.

Kromě NHL už ofenzivnímu esu příliš možností nezbývá. Angažmá ve Švédsku či Finsku mu nepřijde příliš zajímavé a do Kontinentální ligy, z níž rozladěně prchl, už nejspíš nikdy nezamíří. "Myslím, že Rusko můžu skoro se stoprocentní jistotou vyloučit," prozrazuje Volek.

Z elitních evropských soutěž tudíž zbývá švýcarská NLA a česká extraliga, v níž se Červenka podruhé stane nejproduktivnějším hráčem základní části (poprvé to zvládl v roce 2010 před odchodem do KHL). Mezi tuzemskými mantinely zkrátka nemá konkurenci.

Nastoupí na Světovém poháru?

Čemu za to vděčí? "Je chytrý na puku, umí dobře nahrát a neplácá to po plexisklu jako 70 procent hráčů," tvrdí Pavel Richter. "Zaplaťpánbůh, že ho v extralize máme. Bez něho by Chomutov hrál mezi jedenáctým a čtrnáctým místem."

Výkony lídra Pirátů neunikají ani reprezentačnímu trenérovi Vladimíru Vůjtkovi, který ale na přípravných turnajích vytěžoval jiné hokejisty. A když před Channel One Cupem ukázal na Červenku, hvězdný útočník mu poslal omluvenku kvůli zdravotnímu stavu. Před ruskou akcí však čtyřikrát bodoval proti Boleslavi, čímž naštval fanoušky. Kouč Vůjtek s ním ale podle všeho nadále počítá pro mistrovství světa.

V hledáčku ho nejspíš má i Josef Jandač, Vůjtkův nástupce, který složí tým pro zářijový Světový pohár. "Červenka bude na obou akcích," tuší Richter.

Krále extraligové produktivity má v předpokládané sestavě Česka pro prestižní turnaj v Torontu i kanadský magazín The Hockey News (více zde). Už dnes odpoledne se Růžičkův kůň může objevit mezi prvními šestnácti jmény nominace.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

reklama