reklama

Češi budou volat Boston. Pustíte nám Pastrňáka na MS?

Češi mají problém. David Pastrňák je možná až moc dobrý, aby mohl jet na mistrovství světa juniorů. Pokud bude hrát NHL, Boston ho nemusí pustit. Češi mají problém. David Pastrňák je možná až moc dobrý, aby mohl jet na mistrovství světa juniorů. Pokud bude hrát NHL, Boston ho nemusí pustit. autor: ČTK
Češi budou volat do Bostonu kvůli ústřední hvězdy juniorské reprezentace. David Pastrňák v zámoří září, a pokud bude dobrý až moc, Boston ho nemusí o Vánocích pustit na mistrovství světa.

Praha – V hlavě i na papíře je to představa krásná. Jakub VránaDavid Pastrňák v prvním útoku české reprezentace do dvaceti let budí respekt už teď. Mistrovství světa juniorů začíná v Kanadě za dva měsíce a trenér Miroslav Přerost s tím přesně takhle počítá, jenže má to háček. Start Pastrňáka není vůbec jistý.

Nejde o to, že by osmnáctiletý velký talent neměl formu. Bohužel se může stát, že bude na mistrovství světa dvacítek jednoduše dobrý až moc.

Pastrňák září v AHL (v pěti zápasech má šest kanadských bodů, drží se na čele kanadského bodování soutěže) a bojuje o místo v prvním týmu Bostonu. Pokud ho Bruins brzy nahoru skutečně povolají, mohou mu start na dvacítkách zakázat.

„Ještě nevíme, jestli s ním můžeme počítat,“ potvrzuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz největší českou otázku trenér Přerost.

Češi budou jednat. Osloví i trenéry Bostonu

Pastrňák má být podle ideálních představ ústřední hvězdou českého týmu. Na jaře dotáhl ke stříbrným medailím reprezentaci do osmnácti let, pak prošel úspěšně prvním kolem draftu a štěstí se ho drželo dál. V přípravném kempu zaujal Boston tak, že se málem dostal rovnou do NHL. Kvůli zranění ramene však týden přípravy vynechal a i když mu Boston držel místo ve třetí formaci, poslal ho nakonec dohánět manko na farmu.

Pastrňákovi je teprve osmnáct let, logicky má na start na šampionátu juniorů právo, Boston však může Čechům karty zákazem zamíchat. V minulosti se to hráčům, kteří byli dobří až příliš, stávalo docela běžně.

„Nám ne. Ale Rusům, Švédům, Kanaďanům a Američanům se to stává. Takže je otázka, jestli bude v tu dobu v Bostonu, nebo na farmě, kde je teď,“ ví Přerost. Zatím žádné zprávy o tom, jaké má s osmnáctiletým talentem Boston v příštích týdnech plány, nemá.

„Pro nás by bylo dobré, kdyby David jel. Zatím nepanikařím, ta situace se teď bude vyvíjet každým týdnem. Oslovíme manažery i trenéry Bostonu, budeme o jeho uvolnění jednat,“ říká.

Poslední test před MS: Nabitý turnaj v Přerově

Sice bez Davida Pastrňáka, ale zato s Jakubem Vránou a dalšími hvězdami z Evropy se dvacítka sejde v České republice už za necelých čtrnáct dní. V Přerově se bude hrát ostře sledovaný Turnaj čtyř, kam přijedou našlapané týmy Švédska, Ruska a Finska. Bude to poslední turnaj před vrcholem sezony, kde se pravděpodobně také rozhodne o konečné nominaci.

„Tenhle turnaj bude mít vysokou úroveň. V tomhle podzimním termínu se u nás hraje jen jednou za čtyři roky. Vzhledem k tomu, že jde o generálku na světový šampionát, je o něj velký zájem a pořadatelství si všechny čtyři země střídají. Všichni do Přerova přijedou s hráči, se kterými z velké většiny pojedou do Kanady,“ vysvětluje Přerost. A je zřejmé, že i Češi se zúčastní v podstatě kompletní.

Jak vysokou váhu turnaj v Přerově má, potvrzuje také účast Jakuba Vrány. Osmnáctiletý talent je elitním útočníkem švédského Linköpingu a v merku ho má i Vladimír Růžička. Kdyby bylo na něm, hned by ho s sebou vzal na souběžně hrané Euro Hockey Tour ve Finsku, jenže zájem juniorské reprezentace má v tuto chvíli jasnou přednost před tou dospělou.

Vránovi nevadí, že nemůže do áčka

„Máme ho v nominaci a přijede. Jen došlo k malé dohodě a v průběhu srazu si na jeden den odskočí z Přerova do Prahy, kde nastoupí za Linköping v utkání Ligy mistrů proti Spartě. Hned po zápase se zase vrátí,“ kvituje Přerost, že Vránovi účast v juniorské reprezentaci, i když by už klidně mohl válet i v té dospělé, vůbec nevadí.

„On dělá pro hokej vše. Vůbec neřeší, jestli má být v áčku teď, za dva měsíce, nebo za tři roky. Na rozdíl od jiných, kteří řeší, kde by měli hrát, pořád a ve finále nehrají vůbec nic,“ chválí druhé eso české ofenzívy trenér.

Turnaj v Přerově se hraje o víkendu 6. – 8. listopadu a trenér Přerost už zveřejnil nominaci, která je z velké části stejná, jakou na přelomu roku vezme do Montrealu a Toronta.

„V tuhle chvíli osobně říkám, že minimálně sedmdesát procent těchto hráčů bude v nominaci na mistrovství světa. Pastrňáka zatím nepočítám, i tak z Kanady posílíme před turnajem o čtyři, maximálně pět hráčů. To je proti minulým letům obrovský posun, na mistrovství světa pojede většina hráčů z naší extraligy. To samozřejmě platí v tuto chvíli. Třeba nám turnaj v Přerově ukáže, že budeme muset udělat změny,“ uzavírá Přerost.

Nominace ČR na Turnaj čtyř v Přerově (6. - 8. listopadu):

Brankáři:
Vítek Vaněček (Benátky n. J.), Daniel Vladař (Kladno), Miroslav Svoboda (Třinec).

Obránci:
Jan Štencel, Lukáš Klok (Vítkovice), Roman Čermák (Ml. Boleslav), Jan Ščotka (Pardubice), Tomáš Dvořák (K. Vary), David Němeček (Turku, Finsko), Alex Rašner (Olomouc),  Marek Baránek (Litvínov).

Útočníci:
Jakub Vrána (Linköping, Švédsko), Ondřej Kaše, David Kaše, David Kämpf, Lukáš Vopelka (Örebrö, Švédsko), Michael Špaček, Daniel Voženílek (Pardubice), Dominik Kubalík, Miroslav Indrák, Roman Přikryl (Plzeň), Sebastian Gorčík (K. Vary), Lukáš Jašek, Marek Růžička (Třinec), Patrik Zdráhal (Vítkovice).

reklama