reklama

Češi dirigují finále NHL. Na gól ale Jágr a spol. čekají

Kdy bude zase Jágr vyplazovat jazyk po vstřeleném gólu v dresu Bostonu? Kdy bude zase Jágr vyplazovat jazyk po vstřeleném gólu v dresu Bostonu? autor: ČTK
Aktuálně.cz pro vás vybralo nejzajímavější statistiky letošních finálových bojů ve Stanley Cupu.

Praha – Finále Stanley Cupu čeká v noci na neděli už páté dějství. A také možná to klíčové, za stavu 2:2 na zápasy nebude cesty zpět. Buďto Chicago, nebo Boston si vybojují první mečbol. Kdo? Na to budeme znát odpověď nejdříve v neděli nad ránem kolem páté hodiny.

Co už je jasné nyní, tak fakt, že statistikám letošní poslední série o zisk „Svatého grálu“ dominují kanadští hráči a pak hlavně a především ti, narození v srdci Evropy – Češi a Slováci. Nevěříte? Následující řádky se vás pokusí o tom přesvědčit.

Soupisky obou finalistů čítají celkem (i s aktuálně zraněnými hráči) 25 Kanaďanů, pět Američanů a Švédů, čtyři Čechy, tři Slováky a po jednom Finovi, Rusovi, Lotyši a Němci. Přičemž Finem a Rusem jsou brankáři Bostonu Tuukka Rask s Antonem Chudobinem, na druhé straně jsou dva kanadští a švédský gólman.

Češi a Slováci zastiňují i Kanaďany

Pokud bychom brali čísla čistě národnostně, není překvapením, že nejvíce bodů nasbírali hráči z kolébky hokeje – dohromady 33 bodů za 17 branek a 16 asistencí. Dle počtu hráčů by se na druhém místě měli figurovat Švédové či Američané, ale kdepak. Zatímco na letošním světovém šampionátu měli na českými a slovenskými výběry výše zmínění navrch, ve finále Stanley Cupu vládnou Krejčí, Chára a spol.

Čeští hráči dokupy posbírali dvanáct bodů za dvanáct asistencí, ti slovenští pak sedm – za gól Handzuše v posledním souboji a šest asistencí. Jistě nejsou ale bez zajímavosti dva faktory – dohromady má „Sedm statečných“ ze srdce Evropy více asistencí než suverénně nejpočetnější kanadské armáda. A druhý? Po čtvrtém duelu se český kvartet Krejčí, Jágr, Frolík a Rozsíval srovnal na naprosto totožné bilanci 0+3.

Ani zde ale není vše černobílé. Jestliže například u lídra kanadského bodování je tato bilance přece jen trochu za očekáváním, Frolík a především pak Rozsíval jedou bodově jednoznačně nadplán! Především posledně jmenovaný překvapuje svojí produktivitou.

Od Rozsívala tolik bodů nikdo nečekal

Na čtyři asistence v celém letošním play off potřeboval jen čtrnáct střel (pokaždé se totiž jednalo o dorážky či teče jeho pokusů od modré) a jestliže se poslední tři ročníky ve vyřazovací části NHL bodově trápil (26 duelů bez bodu), aktuálně je nejproduktivnějším obráncem i hráčem (spolu s Kanem, Bollandem a Frolíkem) finálové série na straně Chicaga a spolu s Chárou má na kontě nejvíce bodů ze všech beků z obou finalistů!

Na defenzivního specialistu a muže, který přišel do Chicaga tak nějak nenápadně po loňské sezóně, kdy pomohl Phoenixu ve druhém kole play off právě „Černé Jestřáby“ vyřadit, to vůbec není špatná vizitka. Čtyřiatřicetiletý bek, který má na serveru Nhl.com svojí profilovou stránku vyzdobenou povedeným monoklem (viz zde), je navíc zjevně mužem pro důležité souboje – všechny čtyři body totiž nasbíral v posledních pěti zápasech.

Červenat se tak v dresu Chicaga musí aktuálně především Johnathan Toews či Duncan Keith, kteří ve finále přispěli svému týmu shodně po jednom bodu – prvně jmenovaný gólem, druhý asistencí. A když se k tomu přičtou i častá vyloučení obou klíčových borců vítěze Stanley Cupu z roku 2010 a až do čtvrtého zápasu mizerná Toewsova práce na buly, lze možná zde hledat částečně příčiny, proč až na výjimky a i přes vyrovnaný stav série mají herně navrch po většinu času „Medvědi“.

Na gól ve finále čeká Jágr přes 21 let

To ostatně dokazuje i fakt, že všichni čtyři hráči, o kterých se mluví jako o kandidátech na Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off, nosi na dresu velké písmeno „B“. K již tolik omílané trojici Krejčí, Rask, Chára se přidal ve finále čtyřgólový Patrice Bergeron, kterému parádně klape spolupráce především s Jágrem.

Kdo ví, třeba si role v pátém duelu prohodí a právě kanadský centr bude adresátem finální přihrávky na 79. gól Jaromíra Jágra v play off a jeho první ve finále od 1.6. 1992! Mimochodem, dosud odehrála hvězdná „osmašedesátka“ v závěrečné sérii play off 14 zápasů a získala devět bodů (2+7), celkem pak v play off 199. V jubilejním 200. zápase kladenskému rodákovi gólová radost souzena nebyla.

Že by si ji hokejový Bůh pro jednoho ze svých nejlepších pozemských žáků nechal na další jubileum v dalším zápase?

Bodové statistiky letošního finále Stanley Cupu:

Nejvíce branek jednotlivce: Patrice Bergeron - 4

Nejvíce branek dle národností: Kanada - 17 (hráči z kolébky hokeje vstřelili dosud všech 12 branek Bostonu ve finále)

Nejvíce asistencí jednotlivce: Chára, Jágr, Krejčí, Seguin (všichni Boston), Frolík, Rozsíval - 3

Nejvíce asistencí dle národností: Kanada - 16, 2. Češi - 12, 3. Slováci - 6

Nejvíce bodů jednotlivce: Patrice Bergeron, Milan Lucic (3+1) - 4

Nejvíce bodů dle národností: Kanada - 33 (17+16), 2. Češi - 12 (0+12), 3. Slováci - 7 (1+6)

reklama