Češi museli proti Lotyšům otáčet, rozhodl Nedvěd

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
10. 5. 2012 22:59
Češi porazili ve čtvrtém duelu na světovém šampionátu Lotyše 3:1 a výrazně se přiblížili postupu do čtvrtfinále.
Petr Nedvěd slaví svůj vítězný gól na 2:1 v duelu s Lotyšskem
Petr Nedvěd slaví svůj vítězný gól na 2:1 v duelu s Lotyšskem | Foto: Reuters

Praha - Čeští hokejisté porazili ve svém čtvrtém zápase na mistrovství světa Lotyšsko 3:1, ovšem ani tentokrát svým výkonem příliš nepřesvědčili.

Byl to boj. Tvrdý, nekompromisní, ale po většinu času férový. Lotyši byli více jak polovinu zápasu s českým favoritem lepším týmem, nakonec ale neodolali tlaku Hadamczikovy party.

"Řekli jsme si, že na ně musíme ve třetí třetině vlétnout," zaznělo po zápase v rozhovorech pro Českou televizi svorně z úst Petra Nedvěda, Aleše Hemského i Tomáše Plekance. A jak řekli, tak i učinili. Ale pěkně od začátku...

Lotyši začali aktivněji

V první třetině, která nakonec skončila bez branek sice byli Češi aktivnější, Lotyši ale nebezpečnější a jejich akce častěji "smrděli" průšvihem. Sebevědomí Hadamczikovy party klesalo a klesalo. Až dopadlo na úplně dno.

Ve 24. minutě otevřel skóre šťastnou trefou Berzinš a s českým výběrem to vypadalo zle nedobře. "Ve druhé třetině jsme hráli špatně, nedůrazně, skoro bych řekl laxně," nebral si servítky Nedvěd.

Přesto dokázali Češi srovnat - Plekanec zavezl při hře 4 na 4 ve 29. minutě kotouč do útočného pásma, předložil jej Nakládalovi a jeho "centr" do brankoviště zužitkoval v gól "bourák" Michálek - 1:1.

Závěr druhé třetiny ale opět patřil Lotyšům a Kovář čaroval. "Zbytečně jsme přistoupili na jejich hru a nechali se hloupě vylučovat," pronesl směrem k nepovedené dvacetiminutovce Hemský.

Do třetí třetiny Češi vlétli jako uragán

Jenže ve třetí části se česká mašina konečně rozjela. Lotyše nepustili borci v červených dresech pomalu za červenou čáru a stejně rychle jako přibývali střelecké pokusy na české straně, ubývaly pobaltským bojovníkům síly.

V 51. minutě si u vlastní branky vyměnili kotouč Čáslava s Němcem, druhý jmenovaný pak vyslal nádherným pasem na zteč veterána Nedvěda a ten jeho pobídku ocenil parádním blafákem a svým premiérovým gólem na světovém šampionátu. A to přesto, že mu v pasu svítí datum narození: 9. prosince 1971!

O tři minuty na to došlo i na další premiéru. Na trestnou lavici usedl autor první lotyšské trefy Berzinš a Plekanec po 14 vteřinách nekompromisní střelou zápěstím využil první českou přesilovku na šampionátu - 3:1, rozhodnuto!

Lotyši již na zvrat neměli, naopak ještě mohli inkasovat opět z hole Nedvěda a po něm i po střele Tenkráta.

V pátek proti slabší Itálii

Čeští hokejisté tak stejně jako na předešlých mistrovstvích světa možná klíčový duel v boji o postup do čtvrfinále s Lotyšskem zvládli. Již v pátečním odpoledním duelu s Itálií se tak mohou výrazně přiblížit postupu mezi nejlepší osmičku.

Aktuálně.cz vám z něj samozřejmě od 16:15 hodin nabídne on-line reportáž.

Utkání základní skupiny B na mistrovství světa v hokeji ve Stockholmu:

Česká republika - Lotyšsko 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 29. M. Michálek (Nakládal, Plekanec), 51. P. Nedvěd (Němec, Čáslava), 54. Plekanec (Blaťák) - 24. Berzinš (Keninš). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Kurmann (Švýc.) - Dědulja (Běl.), Morrison (USA). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 2570.

Česká republika: Jakub Kovář - Nakládal, Blaťák, Němec, Čáslava, Krajíček, Mojžíš - Frolík, Plekanec, M. Michálek - Tenkrát, Krejčí, Průcha - Hemský, P. Nedvěd, Koukal - Petružálek, Novotný, Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Galvinš, Bartulis, Cibulskis, Sotnieks, Pujacs, Lavinš - M. Redlihs, Sprukts, Indrašis - Daugavinš, Cipulis, Širokovs - Meija, Berzinš, Keninš - Štals, K. Jass, Saulietis. Trenér: Ted Nolan, Artis Abols a Viktors Ignatěvs.

1. Švédsko 4 4 0 0 0 18:8 12
2. Rusko 4 4 0 0 0 14:5 12
3. Česká republika 4 2 1 0 1 10:8 8
4. Lotyšsko 4 2 0 0 2 11:10 6
5. Norsko 4 1 0 1 2 12:13 4
6. Německo 4 1 0 0 3 7:10 3