reklama

Češi na Světovém poháru? S Jágrem, ale bez Pavelce, předpokládají v zámoří

Jaromír Jágr po posledním mistrovství světa ukončil reprezentační kariéru, ale neudělal to poprvé. Jaromír Jágr po posledním mistrovství světa ukončil reprezentační kariéru, ale neudělal to poprvé. autor: Milan Kammermayer
Útok s trumfem Jakubem Voráčkem, ale i veteránem Jaromírem Jágrem nebo mladíkem Davidem Pastrňákem. Obrana bez jediného elitního beka a brankoviště s jedničkou Petrem Mrázkem. Kanadský magazín The Hockey News spekuluje, jak by mohla vypadat česká soupiska na Světovém poháru.

Praha – Už na začátku března se hokejovým fanouškům silně připomene zářijový Světový pohár. Zástupci NHL, která turnaj pořádá, zveřejní dresy týmů a především většinu soupisky všech účastníků. Byť konečné nominace přijdou na řadu až v létě, už teď kanadský magazín The Hockey News spekuluje, jak budou vypadat. S kým vyjdou do boje Češi?

Tuzemské fanoušky nejvíc zajímá, zda Jaromír Jágr nepřehodnotí ukončení reprezentační kariéry. Redaktor Matt Larkin si myslí, že 44letý veterán nakonec kývne: "Nevěřím, že skončil. Ještě ne. Zvlášť když je dost dobrý na to, aby v NHL hrál Utkání hvězd," píše.

Jágra ideálně vidí na pravém křídle druhého útoku vedle Tomáše Plekance a Jiřího Hudlera, který sice patří mezi největší ofenzivní esa Čechů, ale na poslední olympiádě v Soči chyběl: "Už se snad nemůže stát, že ho někdo bude ignorovat. Je užitečný hlavně tím, že v útoku dokáže hrát na jakékoliv pozici."

Bez elitního obránce

Největším tahounem mužstva by však měl být Jakub Voráček, který je za posledních pět let nejproduktivnějším Čechem v NHL. Na Světovém poháru by měl podle The Hockey News hrát v elitní lajně s Davidem Krejčím a defenzivně zdatným Ondřejem Palátem.

Místo ve třetí formaci si prý zaslouží teprve 19letý David Pastrňák, momentálně asi nejnadějnější český mladík za oceánem.

Horší výběr má Josef Jandač, budoucí reprezentační kouč, v defenzivě, neboť nemůže povolat žádného elitního obránce. Spoléhat už se nedá ani na Marka Židlického, jenž v 39 letech neprožívá příliš plodnou sezonu. "Češi by ale mohli využít jeho ofenzivních schopností a zkušeností z přesilovek, pokud bude mít zájem hrát. Po sezoně by mohl ukončit kariéru," píše The Hockey News.

V obraně s tvrďáky Radkem Gudasem a Romanem Polákem by měl dostávat největší prostor spolehlivý Zbyněk Michálek: "V Arizoně hraje o hodně méně než dřív, ale v českém týmu by na ledě pořád měl trávit nejvíc času."

Pavelec ani jako trojka

Pokud jde o brankářskou jedničku, kanadský magazín si myslí, že přišla chvíle Petra Mrázka, který v NHL prožívá zlomovou sezonu. "Jestli nejsou slepí, tak ho vezmou," vyjádřil se nedávno legendární Jiří Holeček.

Mrázkovi by měl krýt záda Michal Neuvirth, který vyniká ve Philadelphii, a Alexander Salák, hvězda ruského Novosibirsku. Winnipežský Ondřej Pavelec ve výčtu chybí.

Jak dobře magazín The Hockey News odhadl českou sestavu, napoví začátek března, kdy Jandač a spol. zveřejní nominaci 16 hokejistů včetně dvou gólmanů. Jisté je, že (alespoň prozatím) nezazní jméno Jaromíra Jágra.

Zhruba za týden bude jasno také o českých dresech na Světovém poháru, které měla na starosti společnost Adidas. NHL zatím nabídla jen malou ochutnávku:

Zářijový Světový pohár v Torontu odstartují Češi proti Kanadě, největšímu favoritovi turnaje. Poté narazí na tým Evropy a Spojené státy. Ve druhé skupině budou zápolit Švédsko, Finsko, Rusko a Severní Amerika do 23 let. Do semifinále nakouknou dvě nejlepší mužstva z každé skupiny. Finále se odehraje na dva vítězné duely.

Prestižní turnaj, který vypukne po 12 letech, bude vysílat i ČT sport.

Sestava Česka na Světovém poháru podle The Hockey News

Ondřej Palát – David Krejčí – Jakub Voráček
Jiří Hudler – Tomáš Plekanec – Jaromír Jágr
David Pastrňák – Martin Hanzal – Michael Frolík
Tomáš Hertl – Vladimír Sobotka – Aleš Hemský
Roman Červenka

Radko Gudas – Zbyněk Michálek
Roman Polák – Andrej Šustr
Ladislav Šmíd – Tomáš Kundrátek
Marek Židlický

Petr Mrázek
Michal Neuvirth
Alexander Salák

reklama