Češi nad Finskem třikrát vedli, ale v závěru propadli

5. 2. 2009 20:22
Česká republika - Finsko 3:5
Finové se radují před brankářem Kopřivou, kterému právě vstřelili čtvrtou branku a poprvé v zápase se ujali vedení. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Čeští hokejisté prohráli v úvodním zápase švédského turnaje Euro Hockey Tour, který sehráli na domácím ledě, s Finskem 3:5, ačkoliv třikrát o gól vedli.

Češi začali - před (i při neúčasti Jaromíra Jágra) téměř zaplněnou O2 Arenou - zostra a hned málem ohrozili finskou branku, první vážnější šanci ale měli hosté. Ve třetí minutě se Hentunen prosmýkl před gólmana Kopřivu, ale zamířil těsně vedle.

Na druhé straně se zjevil před finskou brankou Václav Nedorost, jenže brankáře Turkkiho neprostřelil.

V šesté minutě už se ale Češi dočkali - Čermák naservíroval puk před branku volnému Čajánkovi, který zkušeně zavěsil do šibenice a zaplněná hala předvedla, jak hlasitě umí zaburácet.

Domácí hokejisté se ale z vedení neradovali dlouho: obrovskou šanci Finů hned z protiútoku Kopřiva ještě skvěle zlikvidoval, pak ale následovala přesilovka, ve které už kapituloval.

Voutilainen dostal přesnou přihrávku na pravý kruh a kladenského brankáře propálil mezi betony. A následovat mohl další úder - prakticky v identické akci ale Immonen poslal puk jen do tyče.

Pět minut před koncem první části hráli Finové přesilovku, ke gólu ale měli blíž Češi. Skuhravý vybojoval na útočné modré puk a už už se řítil na Tarkkiho, jenže byl faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení.

Bednář napravil zaváhání

K tomu se postavil Jaroslav Bednář, jeho bekhendová klička však zůstala bez úspěchu.

Nejproduktivnější hráč české extraligy jako by chtěl napravit své penaltové selhání: na samém začátku druhé třetiny sám prokličkoval do útočného pásma a krásnou zadovkou našel Radima Vrbatu, který si vychutnal finského gólmana a zavěsil do prázdné branky.

Čtěte více: Reprezentant Hlinka smutní. Chtěl si zahrát vedle Jágra

Svěřence Vladimíra Růžičky vedoucí gól nabudil a nezabrzdila je přesilová hra soupeře. Navíc brzy dostali početní výhodu i oni, jenže Bednář ani Kůrka se v dobrých pozicích neprosadili, stejně jako o chvíli později Nedorost.

V polovině zápasu měli šanci na srovnání Finové, kteří ujížděli tři na jednoho, tvrdou bombu jednoho z nich ale zastavila Kopřivova helma.

Češi vedení dvakrát neudrželi

Seveřané se ale dočkali o tři minuty později. Ve zkrácené přesilovce český gólman ještě ustál první závar, pak mu však do sítě spadla schovaná střela obránce Janneho Ninimaa a bylo znovu vyrovnáno.

V 16. minutě zachytil Václav Skuhravý rozehrávku Finů na vlastní modré čáře a za tento faul na něj bylo nařízeno trestné střílení. Jaroslav Bednář ale nabídnutou šanci nevyužil. | Foto: Ondřej Besperát

Hned o dvě minuty později se Češi ovšem znovu ujali vedení. Na konci přesilovky pálil Tomáš Kůrka, finský gólman ale puk neudržel a Angel Krstev ho poslal Petru Čajánkovi, který svým druhým gólem upravil na 3:2.

V závěru druhé části opět podržel domácí výběr Miroslav Kopřiva, který zlikvidoval samostatný nájezd Hentunena.

Domácí hokejisté hnaní téměř zaplněnou halou sice byli aktivnější, hubený náskok ale znovu neudrželi. Ve 46. minutě Kopřiva ještě vyrazil střelu Santaly, jenže na dorážku Juha-Pekky Haataji už byl krátký. Kontrola videozáznamu už byla spíš formalitou - 3:3.

Finové v přesilovce otočili vývoj zápasu

Češi pak neproměnili další přesilovku a po zbytečném faulu Václava Skuhravého přišel trest. Po jednoduché kombinaci, která snadno vyšachovala českou obranu, se ocitl sám před odkrytou brankou Niko Kapanen a bez problémů poslal Finy poprvé v zápase do vedení.

Snahu o vyrovnání zbrzdilo přísné vyloučení Krsteva, navíc čeští hokejisté byli znovu nedůslední v obraně a v závěru přesilovky inkasovali pátý gól. Na levém kruhu dostal přihrávku osamocený Pyoräla a poslal Finy do dvoubrankového vedení.

Na to Češi zareagovat nestihli a zápas se už pouze dohrával. Atak na výhru v LG Hockey Games tak zřejmě Vladimíru Růžičkovi nevyjde.

Výsledek:
Česká republika - Finsko 3:5 (1:1, 2:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 6. Čajánek (Čermák ), 21. Vrbata (Bednář), 34. Čajánek (Kůrka, Krstev ) - 9. Voutilainen (Immonen), 32. Ninimaa (Voutilainen), 47. Haataja (Santala), 52. Kapanen, 55. Pyoräla. Diváci: 16 324.
Česko: Kopřiva - Rachůnek, Čáslava, Barinka, Krstev, Kutlák, Platil, Němec - Bednář, Hlinka, Vrbata - Irgl, Marek, Netík - Kůrka, Čajánek, Čermák - Kumstát, Skuhravý, V.Nedorost.