Češi nezvládli úvod zápasu a podlehli Finsku

29. 8. 2013 19:24
Češi na úvod reprezentační sezony podlehli na Českých hrách Finsku 1:3.
České reprezentaci se vstup do nové sezony nepovedl
České reprezentaci se vstup do nové sezony nepovedl | Foto: Lukáš Drštička

Pardubice - Čeští hokejisté začali olympijskou sezonu porážkou. Na úvod Českých hokejových her dnes prohráli v Pardubicích s Finskem 1:3. Jediný gól svěřenců kouče Aloise Hadamczika dal útočník Zbyněk Irgl, který v 53. minutě snížil tříbrankové vedení Seveřanů.

Dalším soupeřem českého týmu bude v sobotu Švédsko, které ve druhém čtvrtečním střetnutí podlehlo 0:2 Rusku.

Češi promarnili přesilovky, Finové trestali

Hned v úvodu zápasu musel své umění prokázat Salák, na něhož se na konci druhé minuty řítil osamocený Jormakka, český gólman si však povyjel a šanci zlikvidoval. Na druhé straně se nenechal zahanbit ani brankář pražského Lva Engren, jenž se vyznamenal proti Novotnému.

V následující přesilovce za špatné střídání Seveřanů měli blízko k vedoucí brance Jan Kovář a po rychlé Červenkově přihrávce zpoza branky Irgl, jenže Engren byl znovu proti. Hadamczikův výběr o chvilku později nevyužil ani druhou početní výhodu.

Naopak v 17. minutě se proti pravidlům provinil Barinka a Finové ve své první přesilovce rychle udeřili. Už po 25 vteřinách úspěšně dorážel z brankoviště Lehterä poté, co pálil od modré čáry Lepistö a Salák toho přes beka Nakládala příliš neviděl.

Na začátku druhé části hrál český tým další přesilovku. Hříšník Jormakka si však odpykal celé dvě minuty a sám přidal na konci 26. minuty druhý gól. Zcela zapomenutý na hranici Salákova brankoviště pohotově tečoval Ramstedtovu přihrávku od modré čáry.

Krátce nato mohl při hře ve čtyřech na obou stranách snížit Petružálek, Engren ho ale vychytal. Na druhé straně vymetl po špatné Krajíčkově rozehrávce horní roh Salákovy branky Lehterä a svou druhou trefou zvýšil krátce před polovinou zápasu na 3:0.

Češi dokázali jen snížit

Ve 34. minutě neuspěl proti Salákovi Osala, následovala jeho dlouhá bitka s Krajíčkem, za kterou oba dostali trest do konce utkání. Vrána poté těsně přestřelil, Barinka v přesilovce mířil pouze do Engrena. Před druhou přestávkou orazítkoval Salminen tyč poté, co snadno prošel českou obranou.

Český prapor nedokázal ve třetím dějství pozvednout ani kapitán Rolinek. Ve 46. minutě dal o sobě opět vědět aktivní Červenka, jenže na Engrena nevyzrál. Finský gólman nakonec přece jen kapituloval. V 53. minutě při hře čtyři na čtyři si to přímo skrz tříčlennou modrobílou zeď namířil Irgl a odmazal nulu na českém kontě.

V téměř tříminutové power play rozjásal hlediště Červenka, jenže svůj bekhend namířil pouze do boční sítě. I přes dobře sehranou hru v šesti další gól nepřišel.

České hokejové hry, první díl série Euro Hockey Tour:

ČR - Finsko 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 53. Irgl (Červenka, Zámorský) - 18. Lehterä (Lepistö), 26. Jormakka (Ramstedt, Kousa), 30. Lehterä. Rozhodčí: Bulanov, Olenin (oba Rus.) - Blümel, Lhotský. Vyloučení: 3:7, navíc Krajíček - Osala oba do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 4360 - hráno v Pardubicích.

ČR: Salák - Krajíček (35. Zámorský), Barinka, Němec, Čáslava, Nakládal, F. Novák - Irgl, Jan Kovář, Červenka - Petružálek, Vrána, Rolinek - Kašpar, Novotný, Hubáček - I. Rachůnek, Koukal, Vondrka - od 44. navíc Holík. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Finsko: Engren - Hietanen, Lepistö, Kousa, Mäntylä, Lajunen, Korpikari, Ohtamaa, Marttinen - Salminen, Lehterä, Osala - Savinainen, Koskiranta, Komarov - Jormakka, Ramstedt, Koivisto - Pakarinen, Wirtanen, Sallinen - od 39. navíc Mankinen. Trenér: Erkka Westerlund.

Rusko - Švédsko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 49. Kuzněcov (Pivcakin), 60. Averin (Plotnikov, Kokarev). Rozhodčí: Boman, Kaukokari (oba Fin.) - Ivanov, Nestěrov (oba Rus.). Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 12.300 - hráno v Petrohradu (vyprodáno).

Rusko: Košečkin - Alexandrov, Zajcev, Pašnin, Zubarev, Rjasenskij, Pivcakin, Jakovlev, Čudinov - Averin, Burmistrov, Varnakov - Gluchov, Chablukov, Kazionov - Ketov, Kokarev, Kuzněcov - Petrov, Plotnikov, Tichonov - Šipačev. Trenér: Zinatula Biljaletdinov.
Švédsko: Karlsson - S. Kronwall, Nilsson, Andersén, Fransson, Ahnelöv, Fälth, Viklund, Rasmussen - Axelsson, Klasen, Ullström - Hjalmarsson, Sjögren, Arlbrandt - Arvidsson, Brodin, Janmark-Nylén - Aslund, Kempe, Rosén. Trenér: Pär Marts.