Češi propadli. Medailové naděje pohřbili Rusové

Ondřej Roubínek
2. 1. 2008 22:09
MS "20": Česko -Rusko 1:4
Soustředění před buly ve čtvrtfinálovém utkání MS dvacetiletých.
Soustředění před buly ve čtvrtfinálovém utkání MS dvacetiletých. | Foto: Ondřej Besperát

Pardubice - Čeští hokejisté do dvaceti let si na domácím mistrovství světa o medaile nezahrají - stejně jako na předchozích třech šampionátech. Tentokrát je ve čtvrtfinále ze hry vyřadil jednoznačně tým Ruska.

Před ne zcela zaplněnou pardubickou ČEZ Arenou začala obě mužstva spíše opatrně a počáteční český tlak se nekonal. Ale Češi, kteří poprvé nastoupili v bílých dresech, od začátku pozorně bránili a nepouštěli soupeře do šancí.

Postupně však začali mít navrch přeci jen svěřenci Miloslava Hořavy. Po nebezpečném průniku Voráčka si čeští mladíci poprvé v zápase zahráli přesilovku. Jenže početní výhody zatím na turnaji českému výběru nevychází.

Změnit to mohl aktivní Voráček, ale místo zakončení volil ještě přihrávku na Frolíka, kterou Rusové pokryli. Největší tlak si vytvořil aktivní třetí útok až po konci přesilovky, žádná ze spršky střel na brankáře Bobrovského ale v síti neskončila.

Češi zklamali v přesilovkách

Český tým se příliš nehnal do útoku, ale zároveň pozorně bránil. Další šanci skórovat měli Češi ve 12. minutě, jenže v půlminutové přesilovce pěti proti třem v jediné šanci Kuběna odkrytou branku netrefil.

V závěru první třetiny měli hráči v bílých dresech další přesilovku pěti proti třem, tentokrát téměř minutovou, která však dopadla podobně jako ta předcházející. Češi hráli pasivně a nepřesně, což vzbudilo i nesmělý pískot zpola zaplněných tribun.

Díky pokračujícím nepřesnostem v české rozehrávce patřil začátek druhé třetiny ruskému výběru. Hokejisté v rudých dresech začali lépe bruslit a dostali se do tlaku, ale stoprocentní gólovou příležitost si nevytvořili.

Tu jim nabídli svou nedůsledností v oslabení až sami čeští hráči, kteří několikrát nedokázali vyhodit puk. Jakov Selezněv pak měl z prostoru mezi kruhy dost prostoru prostřelit Neuvirtha - 1:0.

Svěřenci Miloslava Hořavy po obdrženém gólu na chviličku ožili, ale zmrazit je mohl nejlepší střelec ruského týmu Viktor Tichonov - jeho bleskový výpad ještě zachránil Neuvirth betonem.

Selhání ve druhé třetiny mírnil Meidl

Češi se nechytili ani v přesilové hře po vyloučení Mamina, kdy se skoro nedostali do útočného pásma. To svěřenci Sergeje Němčinova s početní výhodou naložili lépe. Nedůslednost Bartka zblízka nekompromisně trestal Tichonov a Rusové vedli už o dvě branky.

Český tým působil v těchto chvílích zcela bezradně a o dvě minuty později to bylo už 3:0. Po krásné kombinaci přihrál Anisimov volnému Filatovi, který s přehledem překonal českého gólmana.

Od naprostého krachu ve druhé třetině zachránil domácí výběr rychlý gól Radka Meidla. Ten po Voráčkově přihrávce po třiadvaceti vteřinách snížil alespoň na 1:3. České naděje ale mohly zase rychle pohasnout. Po nedorozumění v obraně se puk odrazil od obou tyčí Neuvirthovy branky, podle videorozhodčího ale nepřešel brankovou čáru.

Čeští hokejisté se tlačí před ruskou branku ve čtvrtfinálovém duelu MS dvacetiletých. | Foto: Ondřej Besperát

Bezradní Češi na zvrat neměli

Na začátku závěrečné části byla na českých mladících vidět snaha porvat se o výsledek, jenže další série nepřesností a nedůslednosti náznak tlaku znovu pohřbila, radovat se naopak málem mohl soupeř. Bodrov ani Čerepanov ale ve stoprocentních šancích neměli štěstí.

Češi se ještě jednou pokusili vykřesat naději, ve 47. minutě se v přesilovce usadili před Bobrovským, ale ke kontaktnímu gólu měli daleko. Definitivně do kolen srazil český tým deset minut před koncem Anton Koroljev, který si pohrál s českou obranou - 4:1.

Zlomený český tým pak mohl ještě několikrát inkasovat. Spoluhráči nechali Michala Neuvirtha čelit lavině ruských útoků prakticky osamoceného a český gólman předvedl ještě několik skvělých zákroků.

Rezignovaní Češi se tak už počtvrté za sebou loučí se šampionátem bez medaile, ačkoliv jejich výkony ze zápasů proti Slovensku či Kanadě slibovaly více. Rusové ale ve čtvrtfinále na hřišti zcela dominovali a svěřencům Miloslava Hořavy prakticky nedali šanci.

Rusko - Česká republika 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
51. Korolev , 37. Filatov , 36. Tichonov , 28. Selezněv - 38. Meidl
ČR: Neuvirth - Jordán, Bořuta, Parýzek, Piskáček, Kundrátek, Prokop - Voráček, Frolík, Bártek - Látal, Strapáč, Hampl - Sklenář, Kuběna, Ondráček - od 21. navíc Meidl, Semorád, Szturc. Trenéři: Miloslav Hořava, Radim Rulík a Ondřej Weissmann.
Rusko: Bobrovskij - Kurbatov, Kalimulin, Selezněv, Doronin, Alexandrov, Vojnov, Čudinov - Golubcov, Sajustov, Tichonov - Čerepanov, Mamin, Filatov - Koroljov, Bodrov, Gordějev - Kugryšev, Anisimov, Milechin. Trenér: Sergej Němčinov.