Češi se Švédy padli hlavně kvůli bázlivému úvodu

Švédové se radovali proti Čechům čtyřikrát a i přes problémy ve druhé polovině zápasu mohou slavit očekávanou výhru.
V polovině první třetiny fauloval v útočném pásmu Erat a Švédové v následné signalizované výhodě otevřeli skóre.
Nejprve se pevně usadili v útočném pásmu a následně obránce Karlsson ukázal, proč je nejproduktivnějším bekem NHL. Kovář navíc jeho tvrdou střelu neviděl, neboť mu clonil Alfredsson.
Jakub Kovář si tahle svoji olympijskou premiéru asi nepředstavoval, ve 14. minutě zvýšil Berglund na 2:0...
... a když ho hned v úvodu třetí třetiny překonal Zetterberg, zamířil na střídačku.
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
12. 2. 2014 20:16
Čeští hokejisté dle očekávání nestačili v úvodním zápase skupiny C olympijského turnaje v Soči na Švédy.

Soči - Čeští hokejisté dle očekávání nestačili v úvodním zápase skupiny C olympijského turnaje v Soči na Švédy, především kvůli nepovedenému vstupu do zápasu, kdy Seveřané vedli už v 25. minutě 4:0, nakonec prohráli svěřenci Aloise Hadamczika nakonec 2:4.

O góly poražených se postaralo duo Ďáblů Židlický, Jágr. Více zdramatizovat zápas už Češi i přes tlak v poslední třetině nedokázali.

Jakub Kovář musel po třetím inkasovaném gólu střídat a po zápase si sypal popel na hlavu. "Dostal jsem velkou šanci, ale bohužel mi to nevyšlo. Představoval jsem si to jinak. Hlavně ten druhý gól jsem si měl pohlídat, ostatní dva jsem neviděl. Střídání pak bylo rozhodnutí trenéra," přiznal po zápasu v rozhovoru pro Českou televizi.

V pátek časně ráno odehrají čeští hokejisté své druhé utkání ve skupině proti Lotyšsku, který vám od 9:00 hodin nabídneme opět v podrobné on-line reportáži ZDE!

Češi vstoupili do utkání sice s respektem, ale snažili se alespoň co nejčastěji střílet. Brankář Lunqvist ovšem s pokusy Nedvěda či Rozsívala neměl problém.

Kovář musel přepustit místo Salákovi

V desáté minutě dostali Švédové výhodu a Karlsson ji dokonale využil.O tři minuty později bylo svěřencům trenéra Hadamczika ještě hůře. Berglund najel do útočného pásma a propálil Kováře u přední tyče.

Po přestávce se Češi příliš neoklepali. Už po minutě vyhnal Kováře z brány přesnou střelou Zetterberg. Ze střídačky putoval mezi tři tyče Alexander Salák. Jenže i on po pár minutách kapituloval, když ho od modré překonal druhým gólem v zápase Karlsson.

"Šel jsem do brány, že není co ztratit, bohužel první střela a gól. Poté mi ale kluci pomohli a ukázali, že můžeme hrát s každým," hodnotil po zápase Salák.

Poté totiž český tým zabral. Nejprve Červenka trefil rameno Lundqvista. Dvě minuty na to zavezl Eliáš puk do útočné třetiny, přenechal Židlickému a ten vymetl pavučinu ve švédské brance.

Na powerplay už v závěru nedošlo

Čechům narostla křídla a najednou jich byl plný led. Navíc se k nim přiklonilo štěstí. Jágr se prodral po pravé straně a nahodil puk bekhendem do brankoviště a ten skončil až v bráně.

Nápor zastavila až přesilovka Švédů, během které se zaskvěl několika zákroky Salák. Podruhé tak šli Češi do kabin s dvoubrankovým mankem.

V posledním dějství se čeští hokejisté hnali za srovnáním stavu, ale Plekanec ani Voráček s Eliášem neuspěli. Velkou šanci měl také Hemský, který vypomáhal Jágrovi a spol. v přesilovce, ovšem i jeho zneškodnil Lundqvist.

Trenér Hadamczik v závěru zřejmě nechtěl riskovat další inkasovaný gól, a tak se neodhodlal k powerplay. Češi tak z prvního zápasu odešli bez bodu.

Patrik Eliáš viděl po zápase chybu hlavně v pasivitě. "V první polovině zápasu jsme vůbec nehráli. Dávali jsme jim moc prostoru. Ale je dobře, že jme nakonec zápas dohráli tak, jak jsme ho dohráli," řekl.

XXII. zimní olympijské hry v Soči:

Hokej - muži:

Skupina C:

ČR - Švédsko 2:4 (0:2, 2:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 29. Židlický (Eliáš), 31. Jágr (Plekanec, T. Kaberle) - 11. E. Karlsson (Ekman-Larsson, Steen), 14. Berglund (Ekman-Larsson, Lundqvist), 21. Zetterberg (Landeskog, N. Kronwall), 25. E. Karlsson (D. Sedin, Bäckström). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Southerland - Devorski (oba Kan.), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 11.419.

ČR: Jakub Kovář (21. Salák) - Židlický, Z. Michálek, Rozsíval, T. Kaberle, Krajíček, Barinka - Jágr, Plekanec, Červenka - Voráček, Krejčí, Palát - Nedvěd, Eliáš, Erat - Frolík, Novotný (31. Hemský), M. Michálek. Trenér: Alois Hadamczik.

Švédsko: Lundqvist - Jonathan Ericsson, N. Kronwall, Hjalmarsson, Oduya, E. Karlsson, Ekman-Larsson, Tallinder - Steen, Zetterberg, Landeskog - Bäckström, L. Eriksson, D. Sedin - Berglund, Nyquist, Alfredsson - Hagelin, Krüger, Jimmie Ericsson - Silfverberg. Trenér: Pär Marts.

1. Švédsko 1 1 0 0 0 4:2 3
2. Švýcarsko 1 1 0 0 0 1:0 3
3. Lotyšsko 1 0 0 0 1 0:1 0
4. ČR 1 0 0 0 1 2:4 0