Češi si zahrají o medaile, infarktový závěr proti USA ustáli

FOTO Česká radost, americká zkáza aneb vybojované semifinále
Obránce Connor Murphy a s ním celý americký tým skončil po šedesáti minutách zápase s Českem v roli poražených, o medaile se tak trochu nečekaně popere výběr trenéra Růžičky.
Národní tým si díky třem gólům v přesilovkách ve druhé třetině vypracoval náskok.
A i když se v závěru Američané vzchopili k nástupu, nic to na triumfu českého týmu nezměnilo.
Dvakrát se přitom prosadili při trestu Justina Aldelkadera na pět minut a do konce utkání za zákrok na hlavu, kterým vyřadil ze hry Vladimíra Sobotku.
Aktualizováno 22. 5. 2014 18:07
Čeští hokejisté si na MS zahrají o medaile, čtvrtfinále rozhodl tvrdý faul na Vladimíra Sobotku

Minsk - Čeští hokejisté na mistrovství světa v Minsku zůstávají ve hře o zlato. Ve čtvrtečním čtvrtfinále porazili i díky třem přesilovkovým trefám Američany 4:3.

Utkání rozhodl hrubý faul Justina Abdelkadera na Vladimíra Sobotku a následné vyloučení kapitána USA do konce zápasu (video zde). V pětiminutové přesilovce totiž Češi vstřelili dvě branky (a další jim rozhodčí neuznali).

Američané přitom v posledních dvou minutách snížili ze stavu 1:4 na 3:4, ovšem vyrovnat už před závěrečnou sirénou nestihli.

O finále se svěřenci Vladimíra Růžičky utkají v sobotu s Finskem, které porazilo Kanadu 3:2.

V závěru to byly velké nervy

Další výhra s výstrahou. Tak by se dal popsat triumf českého celku ve čtvrtfinále světového šampionátu s Američany. „Padesát minut jsme hráli skvělý hokej a potom tohle? Zase to tam létalo. Hrozný, takže výhra s dalším velkým ale,“ pronesl po zápase pro Českou televizi autor vítězné, čtvrté trefy Ondřej Němec.

„To musíte dohrát. Nějaké jízdy na modrou, za gólem, udělat si čárku, to je šílené. Já se pak už jen modlil, protože to není možné, co jsme mi tady schopni ztratit. Osmapadesát minut hrajeme parádně a pak tohle,“ doplnil jej gólman Salák, český hrdina zápasu. O čem oba mluvili?

O závěru, posledních 70 vteřinách, kdy se během chvilky dokázal svými trefami udělat Tyler Johnson se svojí armádou z jasné záležitosti drama. Čeští hokejisté totiž odehráli jinak nejlepší zápas na turnaji.

Rolinek opět strhl jako správný kapitán svůj tým

První třetina sice byla oboustranně nervózní a v obraně s chybami, ovšem směrem dopředu? Neustálý tlak a snaha dostat kotouč co nejrychleji a nejkratší cestou do brankoviště Tima Thomase. Přesně tak, jak to ukázal kapitán Tomáš Rolinek při své trefě v desáté minutě poté, co vybojoval puk při napadání.

V tu chvíli ale jen vyrovnával na 1:1, jelikož o tři minuty dříve otevřel skóre utkání při přesilovce šikovnou tečí Muellerovy střely Nelson. Pro Američany to byla jedenáctá trefa v početní výhodě. Jenže i Češi ukázali, že přesilovky umí.

Ve 27. minutě totiž Američané opět chybovali v rozehrávce, Sobotka trefil tyč, jenže po střele byl naprosto nesmyslně atakován kapitánem soupeře Justinem Abdelkaderem (VIDEO A DALŠÍ INFO ZDE!) a ten byl po delší poradě rozhodčích nakonec správně vykázán do šatny. A Češi jeho brutalitu trestali.

Růžička byl s přesilovkami spokojený

Už chvíli po startu dlouhé přesilovky dotlačil kotouč do branky Hertl, následně se (sice až napodruhé, první trefu bruslí mu rozhodčí správně neuznali) prosadil Červenka a bylo to 3:1. „Konečně jsme začali hrát přesilovky chytře a tak jak, se mají. Vše hrnuli do branky, věděli jsme, že Thomas kotouče vyráží před sebe,“ pochvaloval si kouč Vladimír Růžička.

A to nebyl konec. Ve 37. minutě hráli Češi proti nervóznímu soupeři další přesilovku, tentokrát nabíjel Jágr na modrou Němci a ten propálil hradbu těl před sebou – Thomas neměl nárok vidět kotouč dříve, než v síti.

Následně měli čeští hráči ještě další šance – tu největší Hertl – jenže je nevyužili, přesto šli do závěrečné třetiny s velkým náskokem. A když soupeř nevyužil ani další dvě početní výhody, vypadalo to, že už jej udrží. Také proto, že Salák předváděl úžasné zákroky, ten dvojitý betonem proti Hayesovi byl možná nejlepším na šampionátu.

Američané už vyrovnat nestihli

Až přišel již výše zmíněný drtivý zámořský závěr znásobený dalším zbytečným vyloučením ve středním pásmu od Klepiše a dva slepené americké góly. Na vyrovnání ale parta kouče Lavioletta již nedosáhla.

Češi si tak zahrají v sobotu o finále proti lepšímu z dvojice Kanada - Finsko, Američané jedou domů. Kouč Růžička si tak vylepšil bilanci právě s Laviolettem na 2:1. Oba trenéři totiž stály na střídačkách dnešních soupeřů ve stejné fázi šampionátu také v letech 2004 a 2005 v Praze a ve Vídni.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku - čtvrtfinále:

ČR - USA 4:3 (1:1, 3:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 10. Rolinek, 27. Hertl (Novotný, Jágr), 29. Červenka (Zámorský, Kolář II), 37. Němec (Jágr, Novotný) - 7. Nelson (Mueller, Jones), 59. Johnson (Mueller, Jones), 60. Johnson (Mueller, Smith). Rozhodčí: Nord, Vinnerborg (oba Švéd.) - Hull (Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 7:3, navíc Nelson 10 min., Abdelkader (oba USA) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:1. Diváci: 8234.

ČR: Salák - Němec, Vitásek, Jordán, Kindl, Zámorský, Kolář II - Jágr, Novotný, Červenka - Klepiš, Sobotka (35. Martin Růžička), Hertl - Sekáč, Hudler, Zaťovič - Vondrka, Jan Kovář, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

USA: Thomas - Jones, Dekeyser, Murphy, Gardiner, Petry, McCabe, Donovan - Smith, Johnson, Nelson - Abdelkader, Stapleton, Gaudreau - Wingels, Trocheck, Mueller - J. Hayes, Shore, McDonald - K. Hayes. Trenéři: Peter Laviolette, Don Granato, Phil Housley a Joe Sacco.