Češi úvodní smrští smetli Slováky a jsou ve čtvrtfinále

31. 12. 2013 15:51
Čeští hokejisté porazili v závěrečném zápase základní skupiny Slovensko 4:1 a postupují do čtvrtfinále.
Češi s jistotou porazili Slováky 4:1
Češi s jistotou porazili Slováky 4:1 | Foto: Reuters

Praha - Čeští hokejisté zápas pravdy zvládli. Ve svém závěrečném vystoupení v základní skupině na MS juniorů porazili Slováky 4:1 a postupují do čtvrtfinále ze třetího místa. V něm se střetnou s Finskem.

O klíčovém vítězství rozhodli už v první polovině utkání. Úvodní gól vstřelili už v 18. sekundě, ve čtvrté vedli 2:0 a ve 27. dokonce 4:0. Na konci druhé třetiny sice Slováci snížili, ovšem větší drama už Češi nepřipustili.

Ze základní skupiny A půjdou svěřenci kouče Miroslava Přerosta do vyřazovacích bojů z třetího místa za Kanadou a USA. Jako čtvrtí ze skupiny postupují právě Slováci a narazí na vítěze skupiny B Švédsko. Poslední Němce čeká boj o záchranu na dva vítězné zápasy s Norskem, posledním týmem skupiny B.

Skvělý úvod zajistil náskok

Zatímco Slovensko mělo postup jistý a hrálo jen o případné vylepšení postupové pozice, čeští mladíci potřebovali minimálně dva body. A povedeným úvodem se brzy přiblížili ke všem třem. Pastrňák už po 18 vteřinách otevřel skóre, když se neukvapil se zakončením a pohodlně překonal položeného gólmana Baroše.

Cehlárik byl sice na druhé straně blízko vyrovnání, když trefil parádně dorážku, ale gólman Langhamer mu radost sebral. Chvilku poté Slováci propadli ve středním pásmu, po Košťálkově pasu jel Kaše sám a blafákem do bekhendu přidal druhý český gól. V 16. minutě se Přerostův celek musel bránit přes minutu ve třech, ale zvládl to bezchybně.

Přesně dvě minuty po začátku druhé třetiny už to bylo 3:0. Po Černákově velké chybě vyhnal Procházka parádní ranou bez přípravy Baroše na střídačku a do brankoviště nastoupil dnešní náhradník Sabol. O další dvě minuty později se proti němu řítil Simon, jenže nedal.

Gól do šatny Čechy nenaboural

Čechy to ale nemuselo dlouho mrzet, neboť ve 27. minutě napřáhl v přesilovce od modré čáry Šidlík a přidal další trefu. Minutu nato přišla jediná větší kaňka na výkonu českého týmu, když bek Marcel za faul kolenem dostal trest na 5 minut a do konce utkání. Čtyři vteřiny před druhou sirénou Slováci přece jen snížili, ale to bylo z jejich strany vše.

Smolařem třetí části, v níž už gól nepadl, byl Vrána. Na začátku 45. minuty při hře čtyři na čtyři orazítkoval horní tyč. Poté se znovu dostal za záda slovenských beků Simon, tísněn však ani tentokrát neuspěl. Následně zakončoval Vrána samostatně přečíslení dvou na jednoho a trefil tyč, což poté ještě zopakoval v 55. minutě. V samém závěru ho vychytal Sabol.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Malmö (Švédsko):

Skupina A:

Slovensko - ČR 1:4 (0:2, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 40. Kolena (Gríger, Réway) - 1. Pastrňák (Procházka), 4. Kaše (Košťálek), 22. Procházka (Simon), 27. Šidlík (Procházka, Pastrňák). Rozhodčí: Boman (Fin.), Linde - Pihlblad (oba Švéd.), Saha (Fin.). Vyloučení: 5:4, navíc Marcel (ČR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 1259.

Sestava ČR: Langhamer - Knot, Šidlík, Marcel, Plutnar, Šulák, Koštálek - Pastrňák, Simon, Procházka - Kämpf, Vrána, O. Kaše - Faksa, Tomeček, Volek - Sedláček, Zacha, Machač - Zdráhal. Trenér: Přerost.

USA - Kanada 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 24. Barber (Slavin, Kerdiles), 58. Matteau (Fasching, Butcher) - 33. Petan (Mantha), 44. McDavid (Horvat, Morrissey), 47. Lazar (Drouin, Pouliot). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Stricker (Švýc.) - Kowert (Něm.), Metalnikov (Rus.). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3882.

Švédsko - Rusko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 4. Johnson (Collberg, Wallmark), 18. Sörensen (Wallmark, Burakowsky), 58. De la Rose (Olofsson, Lindholm) - 25. Barabanov (Osnovin, Ljubuškin), 52. Grigorenko (Bučněvič, Slepyšev). Rozhodčí: Hradil (ČR), Wiegand - Müller (oba Švýc.), McIntyre (USA). Vyloučení: 3:5, navíc Busarov (Rus.) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 11.528.

Finsko - Švýcarsko 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 20. Pokka (Lindell, Teräväinen), 31. Mustonen (Ikonen, Vanio), 41. Mäenalanen (Teräväinen) - 19. F. Schmutz (Fiala), 27. Herzog, 30. Dunner (Marco Müller), rozhodující sam. nájezd Paschoud. Rozhodčí: Papp, Piccott - Martineau (všichni Kan.), Kosaka (Jap.). Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Diváci: 718.

1. Švédsko 4 4 0 0 0 22:7 12
2. Finsko 4 2 0 1 1 14:10 7
3. Rusko 4 2 0 0 2 21:8 6
4. Švýcarsko 4 1 1 0 2 11:17 5
5. Norsko 4 0 0 0 4 3:29 0