Češi udolali v prodloužení Francii a v play off jdou na USA

Češi už po 19 minutách prohrávali 0:3, nakonec však výsledek otočili a ve čtvrtfinále se vyhnou dosud suverénním Rusům.
V opatrném začátku byli oba brankáři dlouho bez práce.
Francouzi hned z prvního pokusu na bránu udeřili. Janilův pokus od modré čáry letěl mimo, ale Desrosiers ho šikovně tečoval za Salákova záda.
Při Sobotkově trestu ještě fauloval Salák, Francouzi sice výhodu devíti vteřin v pěti proti třem nevyužili,...
20. 5. 2014 22:15
Čeští hokejisté díky gólu Jana Koláře ve třetí minutě prodloužení udolali v závěrečném utkání skupiny MS v Minsku Francouze 5:4, a ve čtvrtfinále se tak vyhnuli suverénním Rusům.

Minsk - Čeští hokejisté díky gólu Jana Koláře ve třetí minutě prodloužení udolali v závěrečném utkání skupiny MS v Minsku Francouze 5:4, a ve čtvrtfinále se tak vyhnuli suverénním Rusům, kteří ještě na turnaji neztratili ani bod.

Ve čtvrtek od 15 hodin SELČ se díky tomu utkají s druhým týmem skupiny B Američany, s nimiž vypadli ve čtvrtfinále olympijských her v Soči.

"Čekali jsme od týmu lepší výkon. Hlavně zodpovědnější do obrany, Francouzi nám hrozně ujížděli ve středním pásmu a přečíslovali nás," přiznal v rozhovoru pro Českou televizi asistent trenéra českého týmu Ondřej Weissmann.

Češi do zápasu nevstoupili vůbec a v 19. minutě prohrávali 0:3. Čtyřmi góly během necelých 14 minut však skóre otočili, do prodloužení však zápas poslal ve třetí třetině nejproduktivnější hráč Francouzů Antoine Roussel.

V prodloužení však o třetím místu ve skupině A rozhodl dorážkou z předbrankového prostoru obránce Kolář.

"První třetina byla tragická. Soupeř neměl co ztratit, tak po nás šel. V kabině jsme si řekli že musíme lépe bruslit, hýbat se, že jen stojíme. Druhá třetina už pak byla super a otočili jsme to," uvedl po zápase kapitán českého týmu Tomáš Rolinek.

Start českému týmu vůbec nevyšel

V opatrném začátku byli oba brankáři dlouho bez práce, až v sedmé minutě vybruslil zpoza branky Rolinek a prověřil Hardyho. Francouzi hned z prvního pokusu na bránu udeřili.

Janilův pokus od modré čáry letěl mimo, ale Desrosiers ho šikovně tečoval za Salákova záda. Češi mohli bleskově odpovědět, ale Hertl na gólmana Angers blafákem do bekhendu nevyzrál. Pak dorážel zblízka Jágr, rovněž bez úspěchu.

Růžičkův tým se ubránil při Hudlerově trestu a ve 13. minutě Hardy vykryl únik Červenky. Saláka zase prověřil z úhlu Tardif.

Při Sobotkově trestu ještě fauloval Salák, Francouzi sice výhodu devíti vteřin v pěti proti třem nevyužili, ale pokračující přesilovku už zužitkovali. Teddy da Costa uvolnil Desrosierse, který prostřelil přesouvajícího se českého gólmana mezi betony.

Hned za 34 vteřin udeřili Francouzi znovu, když se trefil střelou za kruhy Meunier. Navíc šel vzápětí pykat Ševc, ale o chvíli později fauloval Roussel a při hře čtyř proti čtyřem Češi snížili. Sobotka se po buly za přispění Hertlovy práce dostal sám před Hardyho a zakončil do pravého horního rohu.

Češi otočili zápas během 14 minut

Druhé dějství patřilo českému týmu. Francouzi se ubránili při trestu Fleuryho, ale pouhé tři vteřiny po jeho návratu na led inkasovali.

Sekáč po individuální akci trefil z pravého kruhu díru mezi betony francouzského gólmana. Při trestu Treilleho vyrazil Hardy Jágrův pokus i ránu Zámorského. V oslabení měl šanci Brian Henderson, ale bekhendem sám před Salákem minul.

Při Amarově vyloučení se Češi neprosadili, ve 32. minutě ale už bylo vyrovnáno, když Jordánovu střelu tečoval tělem do branky Jágr. Sudí Dremelj s Gofmanem po poradě s videorozhodčím gól uznali. I soupeř byl ale nebezpečný, šanci měl Fleury.

Obrat 73 vteřin po Jágrově gólu dokonal důrazný Zaťovič po Rolinkově akci. V 37. minutě fauloval Auvitu unikajícího Jágra, který sice z nařízeného trestného střílení prostřelil Hardyho mezi betony, ale trefil pravou tyč. Vzápětí zamířil na druhé straně do tyče po výpadu i Fleury.

Kolář byl v závěru hrdinou

Při Kolářově trestu ve 43. minutě už se ale Francouzi radovali z vyrovnání. Kombinaci s Fleurym zakončil bekhendem mezi Salákovy betony útočník Dallasu Roussel.

Další možnost měl Bellemare. V 47. minutě nezakončil úspěšně únik atakovaný Vondrka a za dvě minuty neuspěl bekhendovým blafákem ani Hudler.

Vzápětí jen těsně nevyšla Jágrova přihrávka před odkrytou branku na Hertla. Při Sobotkově vyloučení se Francouzi neprosadili, pak zahrozil Vondrka. Ani Meunierův trest změnu skóre nepřinesl.

V 57. minutě měl šanci Treille, který byl faulován a Růžičkův tým při pobytu Zámorského na trestné lavici odolal velkému tlaku. V nastavení měli nejdříve šance Kindl s Jágrem a nakonec se před brankovištěm prosadil Kolář.

"Útočníci od obránců potřebují trochu pomoct, tak jsem se vydal před branku, odrazilo se mi to na hokejku a já to tam jen zametl," popisoval po zápase vítěznou trefu Jan Kolář.

Výsledek:

Česko - Francie 5:4 v prodl. (1:3, 3:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 20. Sobotka, 25. Sekáč (Zámorský, Kolář II), 32. Jágr (Jordán, Sobotka), 33. Zaťovič (Rolinek, Kindl), 63. Kolář II (Zámorský, Sobotka) - 7. Desrosiers (Janil, Y. Treille), 18. Desrosiers (T. da Costa), 19. Meunier (Raux), 43. Roussel (Fleury). Rozhodčí: Dremelj (Slovin.), Gofman (Rus.) - Hull (Kan.), Puolakka (Fin.). Vyloučení: 7:5. Využití: 0:2. Diváci: 8214.
Česko: Salák - Němec, Vitásek, Jordán (11.-20. Ševc), Kindl, Zámorský, Kolář II - Jágr, Sobotka, Hertl - Vondrka, Červenka, Klepiš - Hudler, Novotný, Sekáč - Zaťovič, Jan Kovář, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.
Francie: Hardy - Besch, Auvitu, Amar, Manavian, Janil, Dieude Fauvel, Chakiachvili - Bellemare, S. da Costa, Roussel - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Guttig, T. da Costa - Tardif, B. Henderson, Ritz - Raux. Trenér: Dave Henderson.