Vůjtek nezažil povedenou premiéru, Švédové český tým vůbec nešetřili

5. 11. 2015 21:06
Čeští hokejisté začali EHT ve Švédsku. V rámci Karjaly prohráli v Örnsköldsviku ....
Ani Tomáš Kundrátek dnes nezastavil švédskou lavinu.
Ani Tomáš Kundrátek dnes nezastavil švédskou lavinu. | Foto: Reuters

Örnsköldsvik - Česká hokejová reprezentace nezačala nový ročník EHT ve Švédsku vůbec dobře. V Örnsköldsviku prohrál český tým 2:6. Švédové rozdělili svých šest branek rovnoměrně do všech třetin. Češi korigovali zápas v poslední periodě, kdy si premiérové reprezentační trefy připsali Milan Gulaš a Jan Hruška.

Švédové trestali z přesilovek

Oproti původním plánům se v sestavě neobjevil útočník Přibyl, který ještě po poledni absolvoval rozbruslení, ale kvůli zranění nenastoupil. Jeho místo ve třetím útoku zaujal Gulaš. Debut v národním týmu si tak při Přibylově absenci odbyli jen bek Šimek a útočníci Dominik Kubalík s Janem Hruškou, který se v duelu také krátce objevil.

Po dlouhém úvodním ceremoniálu, při kterém byl uveden do švédské Síně slávy bývalý hráč místního MODO Hockey Nils Johansson, Švédům skvěle vyšel vstup díky přesilovkám. Faul Buchteleho potrestal ve čtvrté minutě ránou od modré Fransson, který využil i Lundqvistovy clony před Jakubem Kovářem a trefil se mezi betony.

Za 38 vteřin jásali švédští fanoušci ve Fjällraven Center znovu. Při Birnerově pobytu na trestné lavici Danielssonovu šanci ještě zastavil Jakub Kovář pravým betonem, ale z dorážky dotlačil puk za brankovou čáru Ericsson.

Ani dvojnásobná přesilovka nepomohla

Češi se při trestu Rahimiho neprosadili, Fastha prověřil poprvé vážněji až v deváté minutě Radil. Na druhé straně měl další možnost Sörensen a Kronwallovu střelu pak tečoval Rosén. Při Sobotkově vyloučení už Vůjtkův výběr odolal. Sám ale na přelomu první a druhé části nevyužil dlouhou početní výhodu včetně 34 sekund v pěti proti třem.

Švédové se také při Kolářově vyloučení neprosadili a snížit mohl ve 25. minutě Buchtele, který se dostal před Fastha, ale bekhendem jej nepřekonal. Střelecký půst českého týmu, který neskóroval ani na konci minulé sezony v semifinále a v zápase o bronz na domácím mistrovství světa v Praze, trval i po trestech Hersleyho a Nygrena. Neprolomil jej ani Horák.

Další minuty zase patřily Švédům. Ve 33. minutě trefil po přečíslení Danielsson tyč. Vzápětí sebral Kubalíkovi puk Axelsson a Lundqvist po jeho přihrávce zvýšil gólem do odkryté branky. Švédové přečkali další oslabení a ve 38. minutě opět slavili. Puk se odrazil k Rosénovi, který ho snadno doklepl.

Švédové rozdělili své branky rovnoměrně

Zmatky v české defenzivě pokračovaly i v závěrečné dějství. Gynge se ocitl sám před Kovářem, který ale lapačkou zasáhl. Při Gulašově trestu byl v souboji tváří v tvář Gyngemu znovu úspěšný český gólman. Trošku vylepšit náladu mohli českému výběru z brejku v oslabení Buchtele s Horákem. Skóre se nezměnilo ani na druhé straně po dalším sólovém úniku Ericssona.

V 51. minutě ale sebral Fasthovi čisté konto Gulaš, který si z dorážky po střele Buchteleho připsal v 29. reprezentačním zápase premiérovou trefu. Po další zbytečné ztrátě puku ve středním pásmu Švédové bleskově udeřili a z pravého kruhu překonal Jakuba Kováře Sörensen. V 57. minutě se radoval z premiérové trefy i Hruška, ale poslední slovo měl po teči Lundqvist.

Hokejový turnaj Karjala v Örnsköldsviku, součást Euro Hockey Tour:

Švédsko - ČR 6:2 (2:0, 2:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 4. Fransson (Rosén, Gynge), 5. Ericsson (Danielsson, Omark), 33. Lundqvist (Axelsson, Johansson), 38. Rosén (Gynge, Ullström), 54. Sörensen (Ericsson), 59. Lundqvist (S. Kronwall, Fransson) - 51. Gulaš (Buchtele), 57. J. Hruška. Rozhodčí: Gofman, Ravodin (oba Rus.) - Käck, Yletyinen (oba Švéd.). Vyloučení: 7:8. Využití: 2:0. Diváci: 5735.

Švédsko: Fasth - Fransson, Ahnelöv, S. Kronwall, Hersley, Junland, Rahimi, Nygren, Gustafsson - Johansson, Lundqvist, Axelsson - Rödin, Ericsson, Sörensen - Gynge, Rosén, Ullström - Danielsson, Engqvist, Omark. Trenéři: Pär Marts.

ČR: Jakub Kovář - Kundrátek, Kempný, Trončinský, Kolář II, Krejčík, T. Voráček, Jeřábek, Šimek - Olesz, Sobotka, Kvapil - Řepík, Jan Kovář, Birner - Gulaš, Horák, Buchtele - Radil, Filippi, D. Kubalík - od 26. J. Hruška. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.