reklama
18:00 • Muži • Skupina C
0:1
(0:1, 0:0, 0:0)
Česko. Vlajka
Česko
Švýcarsko. Vlajka - sport
Švýcarsko
  • 15. Bodenmann (Hollenstein, Romy)

Dobrý den, vítejte u posledního zápasu české hokejové reprezentace v základní skupině olympijského turnaje v Soči. Utkání proti Švýcarsku Češi začnou v sobotu 15. února v 18:00.

Ještě jednou hezký večer z Ledového paláce Bolšoj. V Soči dnes máme za sebou nádherný hokejový den, který okořenilo slovinské překvapení či parádní bitva hokejových velikánů mezi Spojenými státy a Ruskem. Teď ale všichni napínáme nervy mnohem víc: do akce jdou naposledy v základní skupině čeští hokejisté, se Švýcarskem hrají o druhé místo ve skupině a lepší výchozí pozici do osmifinále.

Že už žádný z týmů nemá šanci na přímý postup je teď téměř zřejmé. Pokud Rusové s Američany zítra splní roli jasných papírových favoritů, budou mít Rusové na druhém místě sedm bodů a s největší pravděpodobností právě oni jako nejlepší tým ze druhého místa doplní zbylé lídry skupin. V tuhle chvíli se teď hraje o lepšího soupeře. Kdo utkání zvládne lépe, narazí v osmifinále pravděpodobně na některého ze dvojice Rakousko - Slovensko.

Pojďme si ale připomenout a především zdůraznit to, co Čechy dnes večer čeká. Nebude to totiž rozhodně žádný lehký zápas. Švýcaři hrají v Soči se stejnou, ne-li ještě větší, chutí jako v květnu na mistrovství světa a dosavadní výkony dávají zapravdu tomu, že se i na olympijském turnaji musí s tímhle celkem počítat.

 

Stačí se podívat na zítřejší zápas, ve kterém bylo Švýcarsko dlouho jasně lepším týmem, nakonec ale se Švédskem smolně prohrálo 0:1. Více o švýcarském týmu a dnešním utkání si můžete přečíst TADY.

 

Jen ještě v krátkosti připomeneme, že Švýcaři v úvodním utkání zdolali stejným poměrem, tedy fotbalovým výsledkem 1:0, Lotyšsko.

Švédsko - Švýcarsko: Niklas Krönwall - Andres Ambuhl Švédsko - Švýcarsko: Niklas Krönwall - Andres Ambuhl | Foto: Reuters

Alois Hadamczik byl po včerejším vítězství Čechů nad Lotyšskem 4:2 moc spokojený. Líbila se mu hlavně souhra formací, do které vůbec nechtěl zasahovat. Bohužel musel. V dnešním utkání bude nuceně postrádat Patrika Eliáše, který ulehl do postele s virózou. V sestavě se ale naopak objeví Radko Gudas, který měl na začátku turnaje stejné problémy, ale stačil se vyléčit a dnes si odbude reprezentační premiéru.

Soči 2014, ČR-Švédsko: Alois Hadamczik Soči 2014, ČR-Švédsko: Alois Hadamczik | Foto: Reuters

Tady už je soupiska české reprezentace:

Pavelec - Židlický, Šmíd, Gudas, Kaberle, Z. Michálek, Barinka, Rozsíval - Červenka, Plekanec, Jágr - M. Michálek, Krejčí, Hemský - Voráček, Hanzal, Erat - Frolík, Nedvěd, Palát.

Alois Hadamczik tedy při Eliášově absenci posunul mezi Voráčka a Erata Martina Hanzala a Petr Nedvěd se ve čtvrté lajně tentokrát postaví na centra. Podruhé na turnaji dostane šanci hvězda Tampy Bay Ondřej Palát.

Česko - Lotyšsko: Martin Hanzal - Edgars Masalskis Česko - Lotyšsko: Martin Hanzal - Edgars Masalskis | Foto: Reuters

A tady i soupiska Švýcarska, abychom to měli kompletní:

Hiller - Streit, Diaz, Vauclair, Seger, Weber, Josi, Blindenbacher – Niederreiter, Plüss, Moser – Cunti, Wick, Brunner – Bodenmann, Hollenstein, Romy – Ambühl, Trachsler, Bieber, Gardner.

V Ledovém paláci Bolšoj je vše připraveno. Oba týmy už krouží po ledové ploše a připravují se na úvodní vhazování. Poslední utkání Čechů v základní skupině začne za pár vteřin. Jde o hodně - o papírově lepšího soupeře do osmifinále - zároveň ale hokejisté nastupují do utkání s vědomím, že jde o poslední možnost zaváhat. Ani případná prohra dnes, naposledy v Soči, nehraje žádnou roli.

Ice Dome, zimní stadion, kde se bude hrát olympijský turnaj v Soči 2014 Ice Dome, zimní stadion, kde se bude hrát olympijský turnaj na olympiádě v Soči 2014 | Foto: Reuters
1

Utkání právě začalo.

1

Češi hned po jedenácti vteřinách zahráli zakázané uvolnění a hra se poprvé stěhuje do jejich pásma.

1

Diaz dostal hodně prostoru, protože před ním obránci ustupovali, do jeho rány ale obětavě skočil Ladislav Šmíd, takže Pavelec zatím zasahovat nemusel.

2

Teď už Pavelec do rozkleku musel a byl to hodně těžký zákrok. Švýcaři začali s velkou chutí jako proti Švédsku a teď z jedničky po křižné přihrávce střílel Niederreiter jen do jeho betonů!

3

Češi se dostali do útočného pásma a Hiller měl první starosti. Po nahození obránce Michálka totiž dobýval jeho brankoviště hodně důrazně Hanzal.

3

S pukem na holi se dnes poprvé objevil na ledě Palát, jeho drzý průnik přes střední pásmo ale netrval dlouho. Po zbytečné ztrátě kotouče šli Švýcaři do brejku a Pavelec musel chytat ránu Abühla.

4

Pozor, Pavelec v dalších problémech! Niderreiter se v rohu zbavil Židlického a prokličkoval se až k brankovišti, Pavelec stačil roztáhnout betony a akci zastavit!

5

A další velká šance Švýcarů! Pavelec ale opět výborně přečetl jejich kombinaci Cuntiho a pak si se štěstím poradil i s následnou dorážkou!

Česko - Lotyšsko: Ondřej Pavelec Česko - Lotyšsko: Ondřej Pavelec | Foto: Reuters
6

Barinka ztratil při rozehrávce puk a Pavelec musel znovu do rozkleku. Z dálky pálil Romy. Střely na bránu po šesti minutách hry 6:1 ve prospěch Švýcarů, Češi jsou zatím pod velkým tlakem.

6

Nedvěd se v rychlosti dostal přes modrou a přenechal puk do tandemu Gudasovi, ten tvrdou ránou orazítkoval zadní mantinel.

6

A následně chtěl špatného střídání Švýcarů využít Červenka, ale trefil jen hůl clonícího beka, od kterého se puk odráží vysoko do ochranné sítě.

Adam Sušovský
Adam Sušovský
15. 2. 2014
reklama