Češi vstoupili do olympijské sezony výhrou nad Finy

Ivo Pospíšil
3. 9. 2009 20:15
Česko - Finsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Zápasem s Finskem načali čeští hokejisté novou reprezentační sezonu.
Zápasem s Finskem načali čeští hokejisté novou reprezentační sezonu. | Foto: Jan Langer

Karlovy Vary - Hokejisté české reprezentace vstoupili úspěšně do nového ročníku Euro Hockey Tour, když zvítězili ve čtvrtečním utkání nad Finskem 2:0. Vítěznou branku vsítil v oboustranně vyrovnaném klání v pětadvacáté minutě Roman Červenka.

První utkání české reprezentace v nadcházející olympijské sezoně hostila zbrusu nová KV Aréna v Karlových Varech, a přestože byl o utkání zájem, zcela vyprodáno nebylo.

Trenér Vladimír Růžička potěšil domácí fanoušky a dal od úvodních minut šanci v brance Lukáši Mensatorovi, místnímu hrdinovi, který se stal jedním z hlavních pilířů karlovarského celku na loňské cestě za extraligovým titulem.

Zpočátku však byli vidět zejména Finové. Ti nejprve zahrávali v zápase první přesilovku, a po jejím uplynutí měli také první velkou příležitost. Dvojice Luttinen - Antilla však zaváhání Melichara nevyužila, když druhý jmenovaný v nadějné příležitosti přestřelil.

V červených dresech hrající Češi odpověděli o chvíli později ranou Hubáčka, tu však gólman Petri Vehanen s menšími problémy zneškodnil.

Mnohem větší šanci na vstřelení branky měli domácí na konci sedmé minuty, kdy se na trestné lavici sešli Välivaara a Malmivaara, přičemž se nabídla možnost osmapadesáti vteřin dvojnásobné početní výhody

Diváci v KV Aréně si sice svým skandováním žádali gól, ten ale nepřinesl jak pokus Hudlera, tak ani okamžitá dorážka Kutláka.

Sotva se tak Finové vymanili z oslabení, podnikli rychlý protiútok, na jehož konci byl Puustinen. Mensatora však z bezprostřední blízkosti nepřekonal.

První třetinu ve znamení promarněných přesilovek pak potvrdili Češi i v samotném závěru. Při početní výhodě mohl vstřelit úvodní branku Červenka s Hudlerem, Vehanen ale zůstal nepřekonán.

Jak chutná gólová radost si mohli příznivci vychutnat až v pětadvacáté minutě, kdy se během závaru před finskou brankou dostal kotouč až k Romanu Červenkovi, a ten již nedal ležícímu Vehanenovi šanci - 1:0.

Finové přivezli na turnaj mezinárodně nezkušený tým, v jejich řadách bylo hned několik nováčků, ti přesto po inkasované brance zbraně nesložili. Divákům se zatajil dech zejména o dvě minuty později, kdy se sám před Mensatora prokličkoval Viuhkola, ovšem karlovarský brankář vytáhl proti jeho střele výborný zákrok.

Uklidnění do českých řad mohl proto přinést Tomáš Kůrka, ale po jedovatém nahození Lukeše s dorážkou neuspěl a naopak fauloval, čímž dopřál seveřanům další přesilovku. Z té však nakonec nic nebylo.

A když zůstal domácí brankář nepřekonán i po dalším závaru tři minuty před koncem třetiny, šli Češi do kabin s jednobrankovým vedením.

Vyrovnané klání pokračovalo i v poslední části, Finové stále cítili za tohoto stavu svou šanci, tudíž Mensator musel zůstávat neustále v pohotovosti.

Naděje Skandinávců mohl potopit autor první branky Červenka, ale jeho nadějnou ránu z pětačtyřicáté minuty Vehanen vynikajícím zákrokem lapačkou chytil.

A finský brankář držel svůj tým i v dalších okamžicích, když o chvíli později zneškodnil další bekhendovou střelu Vašíčka.

Seveřané se snažili vyrovnat, ovšem v pečlivě organizované obraně Růžičkova celku nacházeli prostor ve třetí třetině jen velmi těžko.

Největší šanci měl tři a půl minut před koncem Puustinen, ovšem Mensator si své čisté konto už překazit nenechal.

Nic se na tom nezměnilo i při závěrečném tlaku „modrobílých", kterým nepomohla ani závěrečná powerplay. Naopak čtrnáct vteřin před koncem pečetil vítězství střelou do prázdné branky Jiří Hudler.

Ve druhém večerním zápase pak Švédové přetlačili reprezentační výběr Ruska, když zvítězili 4:3 po samostatných nájezdech.

Česká republika - Finsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 25. Červenka, 60. Hudler
Počet diváků: 4 533
Česká republika: Mensator (Štepánek) - Čáslava, Rachůnek, Blaťák, Němec, Melichar, Kutlák, Čutta, Krstev - Klepiš, Hudler, Brendl - Rolinek, Červenka, Bednář - Hubáček, Vašíček, Kumstát - Lukeš, Novotný, Kůrka - Vampola
Finsko: Vehanen (Tuokkola) - Välivaara, Seikola, Malmivaara, Latvala, Mäntymaa, Hietanen, Kalteva, Ilvonen - Kähkönen, Viuhkola, Kuusela- Kiiskinen, Kemppainen, Puustinen - Luttinen, Paakkolanvaara, Anttila - Mäki, Heino, Jääskeläinen