I přes stíhací jízdu Slováků Češi postoupili do čtvrtfinále

FOTO To byly nervy, Slováci ale přece jen prohráli
V dramatickém zápase čeští hokejisté odvrátili pokus Slováků o zvrat a především díky první formaci Jágr, Plekanec, Červenka vyhráli 5:3.
První dvě třetiny se odehrály v české režii. V 7. minutě se po nahození Tomáše Kaberleho od modré čáry puk dostal na pravé křídlo k Jakubu Voráčkovi. Ten si počkal a místo střely přihrál před branku volnému Aleši Hemskému (83), který rychle zametl puk do odkryté sítě.
Už za 29 vteřin to bylo 2:0. Tomáš Plekanec vlétl po přihrávce Jaromíra Jágra do útočného pásma a svou střelou trefil tyčku slovenské branky. Od ní se puk odrazil přímo na hůl Romana Červenky, který stejně jako Hemský zametl puk do odkryté branky.
Skvělou první třetinu završil v jejím závěru třetím gólem David Krejčí (46). Radko Gudas posunul puk na Tomáše Kaberle, ten nabil na levý kruh právě Krejčímu,...
18. 2. 2014 20:30
Čeští hokejisté porazili v osmifinále hokejového turnaje Slovensko 5:3 a zahrají si čtvrtfinále.

Soči - I přes velkou stíhací jízdu Slováků ve třetí třetině si čeští hokejisté na hokejovém turnaji na olympijských hrách v Soči zařídili postup do čtvrtfinále.

Ve federálním derby porazili Slovensko 5:3, i když ještě v závěru druhé třetině vedli už 4:0. Svěřenci trenéra Vladimíra Vůjtka však snížili ve 49. minutě na rozdíl jediné branky,vyrovnat už ale nedokázali, naopak Češi v závěru pojistili postup gólem do prázdné brány.

"Snad si stihneme odpočinout"

Dvěma góly se v utkání předvedl Roman Červenka, další přidali Aleš Hemský, David Krejčí a Tomáš Plekanec.

"Zápas byl docela dobrej, sice se dostali v závěru zápasu do utkání, ale zvládli jsme to. Trošku jsme se jim přizpůsobili. Hlavně ten třetí gól, to špatné střídání, to se na téhle úrovni nesmí stávat. Snad si do zítřka odpočineme," řekl v rozhovoru pro Českou televizi David Krejčí.

Ve čtvrtfinále si ve středečním utkání (od 18:00 SEČ) Češi zahrají s týmem USA. "Víme, že mají zkušený mančaft. Jsou rychlí, budou nás chtít zaltačit, navíc měli den odpočinku. Pokusíme se zase hrát z obrany a dát nějaký gól. Snad to dopadne," doufá kapitán Tomáš Plekanec.

Češi se hned v úvodu rozstříleli

V sestavě českého týmu opět chyběl útočník Patrik Eliáš, který už po nemoci začal trénovat, nově navíc i obránce Michal Barinka, který má potíže s kyčlí. Zpět do hry se tak dostal Michal Rozsíval.

Již ve druhé minutě mohl otevřít skóre Milan Michálek, ale neuspěl stejně jako na druhé straně Radivojevič. Čechům se doposud na turnaji nedařila hra v přesilových hrách, v klíčovém momentu to ale neplatilo.

V 7. minutě byl vyloučen Marincin a Hemský jeho faul již po patnácti sekundách potrestal. Po důrazu na brankovišti střílel do okryté branky.

O 29 sekund později kapituloval slovenský brankář Laco podruhé, Plekanec po rychlém protiútoku trefil tyč a Červenka pohotovou dorážkou zvýšil. Další gól mohl přidat agilní Milan Michálek, ale skóre se opět změnilo až v další přesilovce. Přesně pod horní tyč se trefil Krejčí.

Češi nedokázali přidat pojistku

Na začátku druhé části český tým nevyužil další dvě početní výhody, ale utkání měl vcelku pevně pod kontrolou. Slováci však nerezignovali a snažili se snížit, Pavelec byl ale vždy připravený. Poradil si s pokusy Záborského i Bartoviče.

Ve 36. minutě se předvedl Červenka. Nejprve jednu šanci nevyužil, vzápětí ale obral o puk Sekeru a samostatný náskok bezpečně proměnil.

Rozjásal tak i početnou skupinu českých sportovců v čele se zlatou snowboardistkou Samkovou, kteří hokejistům v hale Šajba fandili. V závěru druhé třetiny se ale Slovákům podařilo přece jen snížit, Pavelce překonal přesnou střelou k tyči Marián Hossa.

Vrátit Česku zpět čtyřgólové vedení mohl ve 45. minutě Erat, trefil ale jen tyč. Slováci nerezignovali a podařilo se jim duel notně zdramatizovat.

Češi až do konce zápasu trnuli

Nejprve snížil svým druhým gólem v zápase Marián Hossa a o 91 sekund později překonal Pavelce Surový. V obou případech Slováci využili otevřený prostor v české obraně.

Kouč Hadamczik se pokusil přibrzdit ofenzivní lavinu soupeře oddechovým časem, Slováci se ale i nadále tlačili do útoku. Šanci zklidnit českou hru měli Jágr a Židlický, Laco ale jejich pokusy zlikvidoval.

V závěru Hadamczikovu týmu pomohl Meszároš, který v poslední minutě fauloval a vzal Slovensku šanci na finální tlak. Vůjtek se přesto rozhodl odvolat Laca a Plekanec uzavřel skóre střelou do prázdné branky.

Veškeré informace k hokejovému turnaji na olympiádě v Soči naleznete zde.

Výsledek:

Česko - Slovensko 5:3 (3:0, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 7. Hemský (Voráček, T. Kaberle), 8. Červenka (Plekanec, Jágr), 18. Krejčí (T. Kaberle), 36. Červenka, 60. Plekanec (Krejčí) - 39. Marián Hossa (Handzuš, Sekera), 48. Marián Hossa (Tatar, Handzuš), 49. Surový (Sekera, Bartovič). Rozhodčí: Peel (USA), Vinnerborg (Švéd.) - Cameron (Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 1:5. Využití: 3:0. Diváci: 3628.
Česko: Pavelec - Židlický, Šmíd, Z. Michálek, T. Kaberle, Rozsíval, Gudas - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Hanzal, Erat - Frolík, Nedvěd, Palát. Trenér: Alois Hadamczik.
Slovensko: Laco - Starosta, Chára, Baranka, Meszároš, Sekera, Marinčin - Marián Hossa, Handzuš, Tatar - Jurčo, Ölvecký, Záborský - Miklík, Surový, Bartovič - Pánik, Radivojevič, Marcel Hossa. Trenér: Vladimír Vůjtek st.