reklama

Česká obrana pro Světový pohár? Nejslabší ve skupině. A není kde brát

Podívejte se, jak bude na Světovém poháru vypadat dres české reprezentace. NHL.com
Český tým bude mít na zářijovém Světovém poháru slušný útok a skvělého brankáře. Potíže může mít v obraně, kde nemá žádného beka, který by mohl konkurovat zadákům Kanady či USA. Žádného českého obránce navíc nezdobí ofenzivní instinkty světové úrovně.

Praha – "Kdo je to Michal Kempný?" tázali se v zámoří při pohledu na první část české nominace na zářijový Světový pohár. Češi včera jako jediní ukázali na hokejistu z Evropy, který navíc nikdy nebyl draftovaný a mezi dospělými neokusil velkou mezinárodní akci. Ve skutečnosti je však pozvání 25letého obránce vcelku logické.

Kempný už druhým rokem pravidelně obléká národní dres při přípravných turnajích a letos je nejvytěžovanějším hráčem silného Omsku. Díky tomu patří k tuzemské špičce, jelikož zástup českých zadáků v NHL chřadne. "Výběr je hodně úzký," ví reprezentační kouč Josef Jandač.

Do defenzivy si zatím vybral ještě Radka Gudase, Romana Poláka a Andreje Šustra. Budou stačit těm nejlepším?

Nejhorší obrana ve skupině

Češi do turnaje v Torontu vstoupí proti domácí Kanadě, která ve středu nominovala beky Doughtyho, Keitha, Vlasice a Webera. Ti v průměru tráví na ledě o šest minut víc než čeští zadáci. Dále jsou o čtyři roky starší a především skoro třikrát produktivnější.

I další protivníci národního mužstva ve skupině mají přinejmenším velmi silný obranný val. Spojené státy povolaly Byfugliena, Carlsona, McDonagha a Sutera. Tým Evropy zatím vsadil na Cháru, Josiho, Seidenberga, Sekeru a Streita. Ta jména zná každý příznivec NHL.

Jak vypadá průměrný obránce z dosavadního výběru Česka, Kanady, USA a Evropy?

Tým Věk Body na zápas Čas na ledě
Česko 26 0,24 19:38
Kanada 29 0,66 25:37
USA 28 0,61 24:59
Evropa 33 0,44 22:25

Češi rozhodně nemůžou naříkat na brankáře. Ondřej Pavelec má kupu reprezentačních zkušeností, Petr Mrázek s Michalem Neuvirthem patří k ozdobám letošního ročníku NHL. Fanoušci nemusí mít obavy ani o útok, který navíc v červnu může doplnit Jaromír Jágr nebo Jiří Hudler. Situace na modré čáře je o poznání horší. Skličující je především fakt, že český tým nemá žádného zadáka s ofenzivními instinkty na světové úrovni.

"Máme úporné, defenzivní beky. I takové budeme potřebovat. Ještě je musíme doplnit o obránce, kteří budou ofenzivnější," plánuje Jandač. Ale kde je vzít?

Když Česko v nedávné minulosti potřebovalo beka, který umí ohrozit soupeřova gólmana, přispěchal na pomoc Marek Židlický. Jeho hvězdná aura už se však vytratila. Ve 39 letech je až sedmým nejvytěžovanějším obráncem newyorských Islanders a po sezoně možná ukončí kariéru. "Odehrál toho pro nás hrozně moc, ale už bych neřekl, že je pro nás klíčový. Možná kdyby byl o pět let mladší," říká Josef Jandač.

Kdo doplní první čtyřku?

Druhého Židlického Češi zkrátka povolat nemůžou, a tak se budou muset spokojit s tím, co mají k dispozici. Zbývá obsadit tři až čtyři místa, což by nemělo být těžké. Trenér Jandač má dost omezené možnosti a nechce příliš experimentovat. "Spíš půjdeme po hráčích, kteří hrají na úzkém kluzišti," prozrazuje.

Výhodu budou mít také obránci, kteří nastupují na levé straně (jsou nedostatkovým zbožím, i proto se mezi šestnáctku vyvolených dostal Kempný). Musí ale zabrat. Jak Michal Jordán, tak Jakub Kindl pendlují mezi farmou a hlavním týmem. Ladislav Šmíd je zase často zraněný.

Šanci má i Jakub Nakládal, jenž nedávno poprvé skóroval za Calgary a s levou stranou má zkušenosti. "Loni tak hrál ve Finsku, ale sezonu neměl úplně optimální. I tak je to plus," podotýká Jandač. "Kuba na začátku nastupoval na farmě, teď dostal šanci v hlavním týmu. Sice nehraje moc, ale zato výborně. Jak Jirka Kalous, tak Jarda Špaček říkali, že se jim líbí."

Ze zbylých zadáků za oceánem má velkou šanci na červnovou nominaci spolehlivý Zbyněk Michálek. A pak jsou tu veteráni Marek Židlický a Michal Rozsíval.

Pokud jde o obránce z Evropy, zřejmě největší naděje si může dělat Tomáš Kundrátek, který zažil zámořská kluziště a v Kontinentální lize sbírá dost bodů. "Bereme ho v patrnosti. Je to jeden z hráčů, který se o to určitě popere. Pokud se nezraní, myslím si, že ho uvidíme na mistrovství světa,“ předpovídá Jandač.

reklama