Česko - Francie: Loni málem blamáž, teď se čeká jasná výhra

Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 5. 2015 6:30
Od českého týmu se čeká jasná výhra. Hokejisté v 16:15 hrají s Francií, se kterou ale loni prohrávali 0:3 už po první třetině a duel v Minsku tehdy málem skončil blamáží.
Loňský zápas proti Francii nabídl drama
Loňský zápas proti Francii nabídl drama | Foto: Reuters

Praha - Řečí už bylo dost, teď se od českého týmu čeká, že na mistrovství světa svou sílu taky konečně ukáže. Hokejisté dnes v 16:15 hrají s Francií a fanoušci i odborníci z tohoto zápasu berou pouze jasné vítězství, které tým přiblíží dobré pozici do čtvrtfinále šampionátu.

Utkání začíná v 16:15, deník Aktuálně.cz bude zápas sledovat také v on-line reportáži - čtěte ZDE.

Jak zrádný zápas to může být? Napovědět může loňský rok: Francie v Minsku porazila v základní skupině Kanadu i Slovensko a málem si vyšlápla i na český tým.

Češi prohrávali po první třetině 0:3 a museli zápas těžce otáčet, aby odvrátili velkou blamáž. Povedlo se to až v prodloužení, vítězný gól na 5:4 před rokem vstřelil v 63. minutě obránce Jan Kolář. Francie loni také poprvé od roku 1995 postoupila do čtvrtfinále, čímž všechny zaskočila.

"Bude těžké to zopakovat, ale každý zápas začíná od nuly a je potřeba věřit v úspěch," prohlásila v Praze hvězda týmu Antoine Roussel (více čtěte zde).

Češi? Nejsnadnější soupeř ze silných týmů

Češi by si stejně hororový scénář jako loni dnes nejradši odpustili a konečně by na domácím šampionátu hladce vyhráli, aby si zvedli sebevědomí a dokázali, že řeči o medaili nejsou liché. Příležitost teď mají skvělou. Francie v Praze nehraje v dobrém rozmaru, nezachytila začátek a po loňské euforii se zdá, že letos bude spíše znovu bojovat o záchranu.

"Loni na nás v Minsku vlétli a po deseti minutách jsme prohrávali 0:3. Myslím, že to nebude vůbec jednoduché ani teď, Francouzi nehrají špatně. Sledovali jsme je a prohráli zbytečně duel s Německem, kdy je nepustili prakticky ze třetiny," řekl asistent trenéra Jaroslav Špaček.

Francouzi prohráli s Německem a pak i se Švýcarskem, první body si připsali za vítězství 2:0 až v duelu s největším outsiderem skupiny z Rakouska. Tahouny mužstva jsou především Stéphane da Costa a Antoine Roussel. Costa válí za CSKA Moskva (letošní skvělá bilance: 30 branek a 32 asistencí ve 46 zápasech), Roussel zase hraje třetím rokem NHL za Dallas Stars a před zápasem s Českem svému týmu hodně věří.

"Češi jsou možná nejsnadnější soupeř z té nejsilnější trojice, ale mají také skvělé hráče," prohlásil Roussel.

Češi měli volno a Růžička míchal sestavou

Češi mají na svém kontě po čtyřech zápasech jen čtyři body, což je málo. Prohráli se Švédskem i s Kanadou, a další zaváhání se už vzhledem k šancím na postup ze skupiny nebude odpouštět. Po náročném víkendu dal hokejistům trenér Vladimír Růžička v úterý volno a dovolil jim navštívit rodiny (více zde), včera už ale hráči naplno trénovali.

Trenéři se rozhodli kompletně zpřeházet útočné formace, ve kterých udělali před zápasem s Francií zásadní změny: Do první formace se posunul Tomáš Hertl, v té druhé bude po boku Jaromíra Jágra hrát Dominik Simon (více čtěte zde).

"Simon hrál celou sezonu výborně a pořád hledáme vhodnou variantu k Jágrovi, u Hertla uvidíme, jakou má formu. Možná byl v té třetí formaci až moc zabitý," vysvětlil změny Špaček.

"Musíme se ukázat v dobrém světle, dát nějaké góly a doufám hlavně, že klukům pomůžu, vybojuju nějaké puky a nahraju jim," říká Tomáš Hertl s tím, že by chtěl na Francii vlétnout a dát jí nějaké góly hned na začátku.

Obranné řady zůstaly beze změn, byť Čechy na turnaji trápí také strašidelná defenzíva: ve třech zápasech inkasovali už čtrnáct branek.