Junioři ve čtvrtfinále překvapili, houževnatý výkon však na Kanadu nestačil

Aktualizováno 3. 1. 2017 5:04
Čeští junioři podvanácté v řadě nepostoupili na mistrovství světa mezi nejlepší čtyři. Ve čtvrtfinále proti domácím Kanaďanům podali dobrý výkon, ale prohráli 3:5. Vítěze klání nyní čeká bitva proti Švédsku. Češi končí šestí.
Radost Kanaďanů ve čtvrtfinále mistrovství světa.
Radost Kanaďanů ve čtvrtfinále mistrovství světa. | Foto: ČTK

Montreal – Nebylo to úplně vyrovnané čtvrtfinále, přesto se hokejová dvacítka nemá za co stydět. Proti domácí Kanadě dokonce chvíli vedla, ale postupem času nedokázala čelit obrovskému tlaku a padla 3:5.

Zámořskou velmoc nyní čeká semifinále proti Švédsku, Češi končí šestí. Mezi nejlepší čtyři mužstva světového šampionátu nepronikli podvanácté v řadě.

Leckdo oprávněně čekal, že svěřenci Jakuba Petra dostanou od domácího superfavorita debakl. Vždyť v přípravě mu podlehli 0:8 a 0:5. Tentokrát však šlo o úplně jinou podívanou. Rozhodující gól vsítil Julien Gauthier až ve 44. minutě.

Je důležité zmínit, že Kanaďané měli převahu de facto celý zápas. Na střely zvítězili 41:19. Narazili však na houževnatého protivníka, který hrál na hranici možností a zefektivnil koncovku.

Mezi tyče po dvou utkáních na lavičce vkročil Jakub Škarek, který v úvodním dějství neinkasoval. Navíc radostně hleděl, jak David Kaše v 17. minutě otevírá skóre. Jeden z lídrů mužstva využil nečekaného odrazu od hlavního rozhodčího a pálil do odkryté brány.

Češi šli do šatny s těsným náskokem, což nikdo nečekal, jenže brzy o něj přišli. Ve 28. minutě už favorit vedl. Tomáš Šoustal sice ještě vyrovnal díky brilantně zakončenému protiútoku, ale tím drama skončilo.

Když krátce po polovině duelu skóroval bek Thomas Chabot, Kanaďané šli do vedení, které nepustili. Posledním českým střelcem byl úspěšně dorážející Šimon Stránský. Domácí nakonec slavili výhru 5:3, v závěru ani nebyli pod výrazným tlakem.

Český tým odstartoval mistrovství výhrou nad Finskem, jenže poté čtyřikrát v řadě prohrál. Rozloučil se však důstojně.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Montrealu – čtvrtfinále:

Kanada – ČR 5:3 (0:1, 3:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 24. Speers (Stephens, Joseph), 28. Stephens (Cirelli), 34. Chabot (Stephens, Cirelli), 44. Gauthier (Roy, Clague), 47. Gauthier (Clague, Chabot) - 17. D. Kaše (Hronek, A. Musil), 29. Šoustal, 46. Š. Stránský (Nečas, Zbořil). Rozhodčí: Kubuš (SR), Linde - Dahmen (oba Švéd.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 10.215.

Kanada: Ingram - Clague, Chabot, Juulsen, Bean, Fabbro, Lauzon - Speers, Strome, Jost - Gauthier, Roy, Dubois - Raddysh, Barzal, Joseph - Stephens, Cirelli, Dubé - McLeod. Trenér: Dominique Ducharme.

ČR: Škarek - Kalina, Hronek, Hrdinka, Zbořil, D. Krenželok, Vála, Budík - A. Musil, Špaček, D. Kaše - Koblížek, F. Chlapík, Jašek - Š. Stránský, Nečas, Kurovský - Suchý, Šoustal, K. Reichel. Trenéři: Jakub Petr, Jiří Dopita a Petr Svoboda.