reklama

Švédi mají Sediny, Česko dvojčata Halounova. Dívky si na hity od kluků zvykly

Dvojčata na Olympijských hrách mládeže v Norsku Dvojčata na Olympijských hrách mládeže v Norsku autor: Martin Mašek
Jestliže se dívka rozhodne věnovat hokeji, musí si zvyknou na to, že sem tam schytá nějaký ten zákeřný bodyček. V Česku totiž často trénují s chlapci, za které pak hrají i ligu.

Lillehammer – Hokej bolí. Není výjimkou, že hráči odjíždějí z osobních soubojů s krvavými šrámy na těle, ale i přesto se najdou zástupkyně něžného pohlaví, které se tomuto chlapskému sportu začnou věnovat.

Jejich hokejovou kariéru často nastartují rodiče. V dalších případech si dívky vyhlédnou tento pro ně netradiční koníček samy.

"Hokej se mi líbil už odmalička, ale mamka mi řekla, že ho holky nehrají. Pak jsem viděla ženský zápas na Olympijských hrách v Turíně a se sestrou jsme to šly zkusit," vypráví teprve patnáctiletá Alexandra Halounová, která momentálně spolu se svým dvojčetem Sandrou reprezentují Českou republiku na II. Zimních Olympijských hrách mládeže v Norsku.

Růže mezi trním

Když se však dívka pro tento sport rozhodne, většinou nemá jinou možnost, než trénovat s chlapeckým týmem. "Ze začátku bylo těžké si zvyknout, ale pak se to už ani neřeší. Kluci nás berou úplně normálně," přibližuje Sandra Halounová. "Pokud chtějí hrát holky hokej, musejí se na tom ledě chovat jako kluci," řekl ve čtvrtečním rozhovoru pro Aktuálně.cz generální manažer české hokejové reprezentace žen David Moravec (rozhovor čtěte zde).

Růže mezi trním. I tak se může cítit dívka v kabině, kde je obklopena samými kluky. Když naskočí na led, kluci si hity mnohdy neodpustí. "Mám pocit, že někteří do nás jdou i víc než do kluků," směje se Sandra Halounová. "Se ségrou se pošťuchujeme už odmalička, takže mi to problém nedělá," doplňuje ji její dvojče.

Obě kromě ženské soutěže hrají i ligu mladších žáků za Třemošnou a několik bodyčeků již schytaly. "Ten hokejista si to v té rychlosti někdy ani neuvědomí, že jde proti holce," shodují se Halounovy.

Někteří jsou na holky vysazení

Podobný názor zastává i jejich spoluhráčka z reprezentace Magdalena Erbenová: "Někteří kluci jsou na nás přímo vysazení, ale jiní si zase drží odstup, aby nám neublížili."  

Tu přivedla k hokeji právě rodina. "Můj děda trénuje přípravku a bratr hrál hokej, takže jsem to chtěla zkusit taky. Oblékla jsem si výstroj a už jsem ji nechtěla sundat," prozrazuje kapitánka reprezentačního výběru hokejistek do patnácti let. "Líbilo se mi na tom, že to je kontaktní sport."

Kromě ledního hokeje se Sandra a Alexandra Halounovy věnují také tenisu a boxu. Obě přitom dohromady váží sotva sedmdesát kilo a na olympiádě v Lillehammeru patří díky svému příběhu k nejsledovanějším hokejistkám. "Švédsko má bratry Sedinovy, my dvojčata Halounova," směje se jeden z českých fanoušků.

reklama