15:09 H. Gustafsson
20:45 Höglander (Sandin, Fagemo)
44:04 Söderström
50:44 D. Gustafsson (Höglander, Lundkvist)

Dobrý večer, vítejte u online přenosu ze čtvrtfinálového utkání MS juniorů v hokeji mezi Českem a Švédskem. Zápas začíná ve 20:00.

Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji se přehouplo do vyřazovací fáze. Nastal den, klasicky nejdůležitější duel šampionátu. S oblibou se říká, že čtvrtfinále odděluje týmy na úspěšné a neúspěšné. Poražení už nemají možnost a turnaj pro ně skončí hořce. Vítězové postoupí do bojů o medaile a tři ze čtyř opravdu nějakou medaili získají. Dnešní den přináší všechna čtyři čtvrtfinále, dvě hraná v Třinci a dvě v Ostravě. Nás pochopitelně bude zajímat nejvíc to české. V Ostravar Areně se totiž utká český výběr se Švédy, kteří jsou v utkání jasnými favority. Varaďův výběr však chce překvapit podobně jako s Ruskem nebo USA. Bude muset ale předvést maximální výkon.

Rozcvička českých hokejistů před čtvrtfinále MS do 20 let se Švédskem
Rozcvička českých hokejistů před čtvrtfinále MS do 20 let se Švédskem | Foto: Lukáš Filipec

Rozhodně nebude stačit výkon z duelu s Německem nebo Kanadou. Čeští junioři na turnaji zatím neoslnili herně, ale právě herní projev není ještě to nejhorší. Co nejvíc sráží mladíky v čele se Zábranským, to je mizerná disciplína. Strašné množství faulů, často zbytečných v útočném pásmu. Doplatili na to s Německem a hlavně s Kanadou. Podobně efektivní přesilovku jako zámořský mají i Švédové. Češi nasbírali ve čtyřech zápasech 103 trestných minut, nejvíce ze všech týmů na MS, o 23 více než druzí Rusové. Ve třetině oslabení inkasovali a jsou v této statistice třetí nejhorší na turnaji. Švédové totiž patří v přesilovkách mezi špičku. Využili 40 procent těchto nabízených příležitostí, až díky smršti proti Česku je předskočila Kanada.

Jak se oba celky dostaly do tohoto utkání? Češi v úvodním duelu překvapili všechny včetně Rusů, které porazili 4:3. Na důležitou výhru ale nedokázali navázat, klíčový duel s Německem naprosto nezvládli a stejným poměrem také prohráli. Poté začínala být situace kritická, český tým potřeboval bodovat se zámořskými celky. Horko těžko ale získal bod za prohru v prodloužení s USA a poslední duel s Kanadou už byl formalitou, kvůli famózním kanadským přesilovkám ale Varaďova družina prohrála vysoko 2:7. Ze čtvrtého místo narazí na vítěze třinecké skupiny, která byla naprosto jasná. Švédové vyhráli všechna čtyři utkání a s přehledem ovládli svou skupinu. Na juniorských šampionátech Tre Kronor prohráli ve skupině naposledy v roce 2006. Vítězná série tak čítá 52 utkání.

Jenže v titul mistrů světa svou skvělou bilanci proměnili seveřané naposledy před osmi lety. A v loňském turnaji vyhořeli dokonce už ve čtvrtfinále, kde je překvapili skvěle připravení Švýcaři s famózním brankářem Lucou Hollensteinem. Ten udržel nulu a Švýcaři tak vyhráli 2:0. Podobným způsobem by chtěl uspět i český tým, poctivou obranou a disciplínou, která tady zatím chyběla. Čeká je ale velmi těžký oříšek. Žluto-modrou mašinu táhli zejména útočníci Samuel Fagemo (6+1) a Nils Höglander (3+4). Fagemo je nejlepší střelec turnaje, oba figurují v elitní pětce kanadského bodování. K tomu disponují Švédové tradičně pevnou obranou s několika světovými talenty jako Sandin nebo Soderström.

Nils Höglander ze Švédska a Adam Raška z České republiky v přípravném zápase ČR "20" - Švédsko "20" | Foto: ČTK

Češi si ve skupině zvykli na fantastickou atmosféru, na všechny jejich zápasy bylo plno, a navíc diváci po celou dobu hlasitě povzbuzovali. Švédové hráli v Třinci před solidní, ale přeci jen vlažnější kulisou. Frenetičtí fanoušci musí být znovu hnacím motorem českých mladíků, nicméně elán juniorů nesmí přerůst ve zbrklost a přemotivovanost. Hráči ročníku 2000 překvapili ze čtvrtého místa už na MS do 18 let v roce 2018, kde ve čtvrtfinále senzačně vyřadili Kanadu. "Chceme potvrdit, že umíme na velkých turnajích překvapit," prohlásil kapitán Libor Zábranský mladší.

Čeští junioři nebojují na domácím mistrovství světa hokejistů do 20 let jen se silnými soupeři, ale také s vlastním zdravím. Do posledního utkání ve skupině proti Kanadě zasáhl už třetí brankář a český tým dohrával zápas jen s devíti útočníky. Jakub Lauko, který měl být v útoku klíčových hráčem českého týmu, si obnovil zranění kolenních vazů v prvních sekundách úvodního duelu proti Rusku. Další útočník Jan Jeník, do něhož byly díky skvělé sezoně v zámoří vkládány rovněž nemalé naděje, si poranil koleno v zápase s USA. Utkání proti Američanům a Kanaďanům vynechali ze zdravotních důvodů první brankář mužstva Lukáš Dostál a útočník Jan Šír. V průběhu první třetiny proti Kanadě se zranil i druhý gólman Lukáš Pařík. Do konce nevydržel ani forvard Karel Plášek. Podle prognóz by však dnes měli chybět jen Lauko s Jeníkem, pro které turnaj definitivně skončil.

Je to tak, do sestavy českého týmu se vrací brankář Lukáš Dostál, který dnes bude jedničkou v bráně před Nickem Malíkem. Útočnou sílu podpoří návrat Jana Šíra, který se hned postaví do centru první formace mezi Myšáka a Teplého. Ve hře je tak konečně 12 útočníků, tedy 4 kompletní řady.

Sestava Švédska

Alnefelt (Eliasson) - Söderström, Sandin (A), Lundkvist, Ginning (C), Björnfot, Broberg, Norlinder - Fagemo, D. Gustafsson (A), Höglander - Berggren, Bäck, Pašić - Holtz, Eriksson, Raymond - Öberg, H. Gustafsson, Nässén.

Český tým nastoupí opět v červených dresech, Švédové tradičně ve žlutém.

Utkání o všechno právě začalo.

1:41

V úvodu jsou oba týmy značně nepřesné, puk směřuje z jedněch hokejek na druhé.

3:21

Linus Nassen se zjevil po ztrátě sám na kruhu, jeho ránu ale Dostál ramenem vytlačil nad bránu.

4:42

Skvělé střídání od třetí řady Švédů, kde spolu řádí hrdinové loňských osmnáctek a elitní talenti pro nadcházející draft Holtz a Raymond. K úplnému ohrožení Dostála však nedošlo.

6:02

První česká šance, ke které se dostali Varaďovi svěřenci díky ztrátě Švédů na modré čáře. Přečíslení dvou proti jednomu řešil Teplý střelou, Alnefelt však zasáhl pohotově a zneškodnil jeho ránu.

6:23

Alnefelt má na kontě další zákrok. Tentokrát jej z dálky zkusil překvapit Pekař, švédský brankář ale s přehledem chytil.

8:24

Český tým se chtěl vyvarovat faulů, ale první přichází už po osmi minutách. Haš pohybově nestačil na šikovného Höglandera a pomohl si poté v souboji rukama. Švédové tak hrají přesilovku.

9:05

David Gustafsson minul bránu z vrcholku kruhu.

10:52

Otakar Šik vyhodil bekhendem puk mimo hřiště a poslal český tým do tří.

10:26

Dostál pokryl první střelu i dorážku Gustafssona, český tým už je ve čtyřech.

11:17

Skvělá clona postavena i proti ráně Alexandra Holtze. Český tým skvěl blokuje rány Tre Kronor.

11:54

Sotva se český tým dostal ze dvou vyloučení, putuje na trestnou lavici další z českých hráčů. Za sekání byl odeslán pykat Jan Šír.

13:08

Švédové tak dlouho tlačili, až se dočkali a přesilovku využívají. Sandin nabil doleva Fagemovi, jehož prudkou ránu Dostál neudržel a Nils Höglander jej dorazil do odkryté brány.

15:00

Švédové opět vyhráli vhazování a obránci Sandin se Söderströmem si vyměnili puky. Sandin vypálil a trefil tyč.

15:00

Přesilovku si zahrají i Češi, když byl za neviditelný faul vyloučen Samuel Fagemo.

15:09

Švédové skórují kromě přesilovky i v oslabení, Lukáš Dostál vyjel za bránu pro puk, ale neměl s kým hrát. Tak dlouho tedy čekal, až pak hloupě nahrál před odkrytou bránu soupeři Hugo Gustafssonovi. A ten se nemýlil do prázdné svatyně.

16:06

Raška dostal mezi kruhy dobrý pas od Blümela a zkoušel pálit z první, Alnefelt si však poradil.

První třetina je za námi a Češi prohrávají se Švédy 0:2.

První třetina nezačala špatně, český tým skvěle blokoval švédské pokusy, jenže po osmi minutách začala série naprosto hloupých vyloučení. Tedy přesně to, čeho se chtěli čeští hokejisté vyvarovat. První faul ještě byl pochopitelný, jenže potom Šik vyhodil puk mimo hřiště a poslal tým do tří. To český tým ubránil, ale poté Šír zbytečně mimo hru seknul soupeře a další přesilovku už Švédové využili. A když dostali možnost hrát v početní výhodě Češi, tak kvůli chybě Dostála inkasovali a prohrávají tak o dvě branky.

Začala druhá třetina.

20:45

Švédové udeřili hned v úvodu druhé třetiny. Obránce Sandin pronikl po levém mantinelu a našel mezi uvnitř kruhu Höglandera, který si odstoupil od brány a obránců. A švédský šikula si poradil i se střelou, kterou prostřelil Dostála.

22:50

Český tým má obrovské problémy se jen dostat z vlastního pásma a to i s pukem na hokejce. Druhá třetina vypadá ještě jednoznačnější než ta první.

22:50

26:00

Rozdíl v herním projevu a kvalitě se dnes projevuje opravdu markantně. Český tým si nedokáže v podstatě nic vytvořit, zatímco Švédové jsou rychlejší, přesnější, všude první.

27:23

Švédové jeli ve třech proti jednomu, ale Berggrenovi při střele sjel puk z čepele.

30:26

Pytlík zkusil překvapit Alnefelta, ten si ale poradil úplně s přehledem.

31:43

Šik střílel dobře, Pavel však byl pokrytý a k dorážce se nemohl dostat.

34:03

Dobrá akce českého týmu, po nečekané ráně se k dorážce z otočky dostával Teplý, puk už pomaličku klouzal do brány, ale jeden ze švédských obránců jej odklidil na zakázané uvolnění.

36:20

Plášek to zkusil zpoza modré čáry, Alnefelt ale ránu viděl a v pohodě pokryl.

Druhá třetina je za námi a Švédové navýšili své vedení. A to hned v první minutě, poté měli pár šancí, ale zřetelně polevili, což mělo za následek srovnání hry. Český tým se poté dostal do hry, vypracoval si pár dobrých příležitostí, ke snížení stavu však nedošlo. Před poslední třetinou tedy čeká na české hokejisty těžká práce.

Začala třetí třetina. Možná poslední česká v turnaji.

40:24

Dnes dvougólový Höglander zkoušel pálit z dálky, ale bránu minul.

40:42

Švédové jdou do přesilové hry, Plášek byl usazen na trestnou lavici za sekání.

41:08

Söderström udělal chybu a Pytlík v oslabení ujel do úniku, jenže jeho ránu pokryl Alnefelt v lapačce.

43:42

Český tým přečkal přesilovku, i když Švédové měli své šance.

44:04

Berggren ujel české obraně, Haš mu zabránil faulem v zakončení a Švédové pojedou trestné střílení.

44:04

K nájezdu se postavil obránce Victor Söderström a prostřelil Dostála. Švédové už vedou 4:0.

48:20

Český tým se ještě snaží odpovědět, ale zápas vypadá téměř rozhodnutě. Poslední minuty postrádá náboj.

50:31

Další vyloučení českého týmu. Švédský mladík Lucas Raymond se prodral až před bránu, kde ho Martin Haš podrazil.

50:44

A Švédové znovu trestají. David Gustafsson je na konci krásné kombinace. Lundkvist z mezikruží přihrál doprava Höglanderovi, ten ještě z první vrátil před odkrytou bránu na Gustafssona. Nádherná hokejová akce.

54:59

A aby těch vyloučení nebylo ještě málo, Karel Klikorka si vysloužil dokonce 5 minut a do konce utkání. Zbytek utkání odehrajeme v oslabení.

58:20

Švédové prostřídali na přesilovce hráče, kteří nedostali normálně tolik prostoru, spíš hrají na krásu a na udržení puku, branku už střílet nemusí.

59:33

Matěj Blümel se ještě dostal ke střele, ale minul.

Český tým podlehl Švédům jednoznačně 0:5.

Čeští hokejisté do dvaceti let si o medaile na domácím šampionátu nezahrají. Ve čtvrtfinále podle papírových nestačili na favorizované Švédy. Ti byli takřka ve všem lepší, ukázali, jak velký rozdíl byl mezi oběma celky. Český tým v úvodu doplatil na disciplínu, přičemž se právě toto slovo zmiňovalo dva dny snad nejvíc. Švédové trestali chyby a naprosto s přehledem si došli pro postup mezi nejlepší čtyři celky. Pro český tým tak mistrovství končí.

Vše je to dnes také ode mě, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera a dobrou noc.