reklama
20:00 • MSJ 2020 • Čtvrtfinále
0:5
0:2 0:1 0:5
Česká republika - vlajka - Sport 2016
Česko
Švédsko - vlajka - Sport 2016
Švédsko
  • 13:08 Höglander (Fagemo, Sandin)
  • 15:09 H. Gustafsson
  • 20:45 Höglander (Sandin, Fagemo)
  • 44:04 Söderström
  • 50:44 D. Gustafsson (Höglander, Lundkvist)

Dobrý večer, vítejte u online přenosu ze čtvrtfinálového utkání MS juniorů v hokeji mezi Českem a Švédskem. Zápas začíná ve 20:00. 

Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji se přehouplo do vyřazovací fáze. Nastal den, klasicky nejdůležitější duel šampionátu. S oblibou se říká, že čtvrtfinále odděluje týmy na úspěšné a neúspěšné. Poražení už nemají možnost a turnaj pro ně skončí hořce. Vítězové postoupí do bojů o medaile a tři ze čtyř opravdu nějakou medaili získají. Dnešní den přináší všechna čtyři čtvrtfinále, dvě hraná v Třinci a dvě v Ostravě. Nás pochopitelně bude zajímat nejvíc to české. V Ostravar Areně se totiž utká český výběr se Švédy, kteří jsou v utkání jasnými favority. Varaďův výběr však chce překvapit podobně jako s Ruskem nebo USA. Bude muset ale předvést maximální výkon.

Rozcvička českých hokejistů před čtvrtfinále MS do 20 let se Švédskem Rozcvička českých hokejistů před čtvrtfinále MS do 20 let se Švédskem | Foto: Lukáš Filipec

Rozhodně nebude stačit výkon z duelu s Německem nebo Kanadou. Čeští junioři na turnaji zatím neoslnili herně, ale právě herní projev není ještě to nejhorší. Co nejvíc sráží mladíky v čele se Zábranským, to je mizerná disciplína. Strašné množství faulů, často zbytečných v útočném pásmu. Doplatili na to s Německem a hlavně s Kanadou. Podobně efektivní přesilovku jako zámořský mají i Švédové. Češi nasbírali ve čtyřech zápasech 103 trestných minut, nejvíce ze všech týmů na MS, o 23 více než druzí Rusové. Ve třetině oslabení inkasovali a jsou v této statistice třetí nejhorší na turnaji. Švédové totiž patří v přesilovkách mezi špičku. Využili 40 procent těchto nabízených příležitostí, až díky smršti proti Česku je předskočila Kanada.

Jak se oba celky dostaly do tohoto utkání? Češi v úvodním duelu překvapili všechny včetně Rusů, které porazili 4:3. Na důležitou výhru ale nedokázali navázat, klíčový duel s Německem naprosto nezvládli a stejným poměrem také prohráli. Poté začínala být situace kritická, český tým potřeboval bodovat se zámořskými celky. Horko těžko ale získal bod za prohru v prodloužení s USA a poslední duel s Kanadou už byl formalitou, kvůli famózním kanadským přesilovkám ale Varaďova družina prohrála vysoko 2:7. Ze čtvrtého místo narazí na vítěze třinecké skupiny, která byla naprosto jasná. Švédové vyhráli všechna čtyři utkání a s přehledem ovládli svou skupinu. Na juniorských šampionátech Tre Kronor prohráli ve skupině naposledy v roce 2006. Vítězná série tak čítá 52 utkání.

Jenže v titul mistrů světa svou skvělou bilanci proměnili seveřané naposledy před osmi lety. A v loňském turnaji vyhořeli dokonce už ve čtvrtfinále, kde je překvapili skvěle připravení Švýcaři s famózním brankářem Lucou Hollensteinem. Ten udržel nulu a Švýcaři tak vyhráli 2:0. Podobným způsobem by chtěl uspět i český tým, poctivou obranou a disciplínou, která tady zatím chyběla. Čeká je ale velmi těžký oříšek. Žluto-modrou mašinu táhli zejména útočníci Samuel Fagemo (6+1) a Nils Höglander (3+4). Fagemo je nejlepší střelec turnaje, oba figurují v elitní pětce kanadského bodování. K tomu disponují Švédové tradičně pevnou obranou s několika světovými talenty jako Sandin nebo Soderström.

Nils Höglander ze Švédska a Adam Raška z České republiky v přípravném zápase ČR "20" - Švédsko "20" Nils Höglander ze Švédska a Adam Raška z České republiky v přípravném zápase ČR "20" - Švédsko "20"

Češi si ve skupině zvykli na fantastickou atmosféru, na všechny jejich zápasy bylo plno, a navíc diváci po celou dobu hlasitě povzbuzovali. Švédové hráli v Třinci před solidní, ale přeci jen vlažnější kulisou. Frenetičtí fanoušci musí být znovu hnacím motorem českých mladíků, nicméně elán juniorů nesmí přerůst ve zbrklost a přemotivovanost. Hráči ročníku 2000 překvapili ze čtvrtého místa už na MS do 18 let v roce 2018, kde ve čtvrtfinále senzačně vyřadili Kanadu. "Chceme potvrdit, že umíme na velkých turnajích překvapit," prohlásil kapitán Libor Zábranský mladší.

Čeští junioři nebojují na domácím mistrovství světa hokejistů do 20 let jen se silnými soupeři, ale také s vlastním zdravím. Do posledního utkání ve skupině proti Kanadě zasáhl už třetí brankář a český tým dohrával zápas jen s devíti útočníky. Jakub Lauko, který měl být v útoku klíčových hráčem českého týmu, si obnovil zranění kolenních vazů v prvních sekundách úvodního duelu proti Rusku. Další útočník Jan Jeník, do něhož byly díky skvělé sezoně v zámoří vkládány rovněž nemalé naděje, si poranil koleno v zápase s USA. Utkání proti Američanům a Kanaďanům vynechali ze zdravotních důvodů první brankář mužstva Lukáš Dostál a útočník Jan Šír. V průběhu první třetiny proti Kanadě se zranil i druhý gólman Lukáš Pařík. Do konce nevydržel ani forvard Karel Plášek. Podle prognóz by však dnes měli chybět jen Lauko s Jeníkem, pro které turnaj definitivně skončil.

Je to tak, do sestavy českého týmu se vrací brankář Lukáš Dostál, který dnes bude jedničkou v bráně před Nickem Malíkem. Útočnou sílu podpoří návrat Jana Šíra, který se hned postaví do centru první formace mezi Myšáka a Teplého. Ve hře je tak konečně 12 útočníků, tedy 4 kompletní řady. 

Sestava Švédska 

 

Alnefelt (Eliasson) - Söderström, Sandin (A), Lundkvist, Ginning (C), Björnfot, Broberg, Norlinder - Fagemo, D. Gustafsson (A), Höglander - Berggren, Bäck, Pašić - Holtz, Eriksson, Raymond - Öberg, H. Gustafsson, Nässén.

Český tým nastoupí opět v červených dresech, Švédové tradičně ve žlutém. 

Utkání o všechno právě začalo. 

1:41

V úvodu jsou oba týmy značně nepřesné, puk směřuje z jedněch hokejek na druhé. 

3:21

Linus Nassen se zjevil po ztrátě sám na kruhu, jeho ránu ale Dostál ramenem vytlačil nad bránu. 

4:42

Skvělé střídání od třetí řady Švédů, kde spolu řádí hrdinové loňských osmnáctek a elitní talenti pro nadcházející draft Holtz a Raymond. K úplnému ohrožení Dostála však nedošlo. 

6:02

První česká šance, ke které se dostali Varaďovi svěřenci díky ztrátě Švédů na modré čáře. Přečíslení dvou proti jednomu řešil Teplý střelou, Alnefelt však zasáhl pohotově a zneškodnil jeho ránu. 

6:23

Alnefelt má na kontě další zákrok. Tentokrát jej z dálky zkusil překvapit Pekař, švédský brankář ale s přehledem chytil. 

8:24

Český tým se chtěl vyvarovat faulů, ale první přichází už po osmi minutách. Haš pohybově nestačil na šikovného Höglandera a pomohl si poté v souboji rukama. Švédové tak hrají přesilovku. 

9:05

David Gustafsson minul bránu z vrcholku kruhu. 

10:52

Otakar Šik vyhodil bekhendem puk mimo hřiště a poslal český tým do tří. 

10:26

Dostál pokryl první střelu i dorážku Gustafssona, český tým už je ve čtyřech. 

Tomáš Chudý
2. 1. 2020
reklama