Skvělá krádež. Zlodějem 29 vteřin před koncem Michálek

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
17. 5. 2012 22:52
Čeští hokejisté porazili ve čtvrtfinále po obrovském dramatu Švédsko 4:3 a po roce si opět zahrají na MS o medaile.

Stockholm - Čeští hokejisté porazili ve čtvrtfinále po obrovském dramatu Švédsko 4:3 a po roce si opět zahrají na MS o medaile. Vítězný gól vstřelil 29 vteřin před koncem po individuální akci Milan Michálek. V sobotním semifinále čeká na Hadamczikovy svěřence Slovensko.

"Někdy seberete puk z ničeho a dáte gól, tak jako teď já. Byla to krádež," usmíval při rozhovoru pro Českou televizi po zápase hrdina Milan Michálek. Český tank právě pár minut před tím rozhodl poslední čtvrtfinálový duel na letošním světovém šampionátu.

V rohu kluziště za brankou Fastha vydoloval kotouč na Stalbergovi, nejkratší cestou si to zamířil k brance a nechytatelnou bombou pod víko nedal švédskému brankáři šanci - 3:4, čas 59:26. Bouřící hala Globen ztichla...

Češi začali skvěle

Drama ale vůbec nemuselo nastat. Čeští hokejisté totiž favorizované hráče Tre kronor zaskočili aktivní hrou a agresivním forčekingem. Přestože je dostal do vedení Eriksson, rozhodně to nebyla ta žlutá mašina, která zválcovala Hadamczikův výběr v základní skupině.

A ještě do konce první třetiny bylo vše jinak. Nejprve Němec šikovně zavezl kotouč do útočné třetiny, křižně ho předložil Nakládalovi a jeho pobídku na teč Nedvěd využil parádně - 1:1.

Český veterán opět posunul několik historických milníků a zároveň začal plnit to, co si předsevzal. Pomstít se Seveřanům za olympiádu v Lillehammeru, kde jej obrali Forsbergovou parádou v nájezdech o zlato ještě coby hráče Kanady.

Forsberg sledoval český obrat

Ani švédská legenda nechyběla v hledišti haly Globen a tak i on sledoval jak v 17. minutě Novotný chytrou tečí, kterou otřel ještě o domácího beka, otáčí na 2:1. A mohlo být ještě lépe.

V úvodu druhé třetiny ujížděli sami na Fastha Plekanec s Frolíkem, druhý jmenovaný ale v těžké pozici nakonec minul, gól vstřelil až v polovině zápasu Erat při přesilové hře.

Češi ale měli i další šance. Leč neproměnili je. A přišel trest. 45 vteřin před koncem druhého dějiství vyjel zpoza branky Zetterberg a nadvakrát překonal Kováře.

45 vteřin po začátku třetí třetiny již bylo srovnáno. Ericsson si počkal na přihrávku Erikssona a krásnou ranou nedal českobudějovickému brankáři šanci. Švédové byli nahoře. Jenže z výšin je poslal do jámy, ze kterého nebylo návratu, již zmíněnou trefou Michálek.

Hadamczik zlomil prokletí

Hokejové Česko slaví, nejšťastnějším mužem byl ale v té chvíli kouč národního týmu Alois Hadamczik. Na české střídačce kroutí pátou sezónu. Pětkrát potkal severský výběr v play off buď na mistrovství světa nebo na olympiádě.

Pětkrát odešel coby poražený a zdrcený muž. Mluvilo se prokletí. Nyní ho zlomil. Jako kdyby si to uvědomil a pár minut po závěrečné siréně jen seděl na střídačce, koukal zamyšleně před sebe a přijímal gratulace.

Zasloužené. Češi vyřadili stejně jako Slováci velkého favorita turnaje a právě s federálními sousedy si to v sobotu odpoledne od 13:30 hodin rozdají již v Helsinkách o účast ve finále.

Čtvrtfinále mistrovství světa v hokeji ve Stockholmu:

Švédsko - Česká republika 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. Eriksson (Zetterberg, Franzén), 40. Zetterberg, 41. Ericsson (Eriksson, Landeskog) - 12. P. Nedvěd (Nakládal, Němec), 17. Novotný (M. Michálek), 31. Erat (M. Michálek, Krejčí), 60. M. Michálek. Rozhodčí: Levonen (Fin.), Reiber (Švýc.) - Dussureault (Kan.), Morrison (USA). Vyloučení: 3:1. Využití: 0:1. Diváci: 10.397.

Švédsko: V. Fasth - Hedman, N. Kronwall, Karlsson, Hjalmarsson, Brodin, S. Kronwall, Ericsson - Franzén, Zetterberg, Eriksson - Alfredsson, Bäckström, Hörnqvist - Stalberg, Krüger, Landeskog - Järnkrok, Persson, Silfverberg - Larsson. Trenér: Pär Marts, Roger Rönnberg, Peter Popovic a Rikard Grönborg.

Česká republika: Jakub Kovář - Nakládal, Blaťák, Čáslava, Krejčík, Mojžíš, Krajíček, Němec - Erat, Plekanec, M. Michálek - Frolík, Krejčí, Tenkrát - Hemský, P. Nedvěd, Koukal - Petružálek, Novotný, Průcha. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.