Junioři zakončili MS výhrou se Švýcary a obhájili páté místo

4. 1. 2013 16:17
Tým Miroslava Přerosta si alespoň částečně spravil chuť po výprasku 0:7 od Američanů.
Dmitrij Jaškin.
Dmitrij Jaškin. | Foto: Reuters

Ufa - Česká reprezentace do dvaceti let obhájila na světovém šampionátu pátou příčku.

Po čtvrtfinálovém výprasku od Američanů si Češi v pátek spravili chuť proti Švýcarsku, které v boji o páté místo porazili v Ufě 4:3.

Celý turnaj tedy svěřenci Miroslava Přerosta zakončili s bilancí čtyř vítězství a dvou porážek, přičemž především debakl 0:7 ve čtvrtfinále s USA je přišel hodně draho.

Na medaili totiž čeští mladíci čekají už od roku 2005, kdy pod vedením Aloise Hadamczika získali bronz.

Se Švýcary si poradili i podruhé

Švýcarské juniory, kteří jen vinou prohraného penaltového rozstřelu nepostoupili přes Rusko do bojů o medaile, Češi na turnaji porazili i podruhé.

Ovšem zatímco v zápase základní skupiny přišli o vedení 3:1 a nakonec rozhodli až v prodloužení, tentokrát museli zápas otáčet.

Úvodní náskok Švýcarů ovšem smazal svým třetím gólem na turnaji nejproduktivnější český hráč na šampionátu Dmitrij Jaškin a posléze se prosadili ještě Tomáš Hyka (jenž si připsal krom přesné trefy i dvě asistence), Martin Frk a Tomáš Hertl.

Švýcaři se tentokrát na vyrovnání stavu i přes trefu Andrighetta v 59. minutě už nezmohli, a pátou příčku tak přenechali Česku.

Z elitní divize MS po dnešní prohře s Němci sestupují Lotyši, vítěze určí až víkendové utkání mezi Švédskem a USA. Rusko a Kanada budou hrát jen o bronz.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Ufě (Rusko):

O 5. místo:

ČR - Švýcarsko 4:3 (0:1, 3:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 22. Jaškin (Šidlík, Hyka), 38. Hyka (Hertl), 39. Frk (Pavelka, Beránek), 52. Hertl (Hyka, Sedlák) - 5. Sieber, 39. Andrighetto (Martschini), 59. Andrighetto (Bertschy). Rozhodčí: Jablukov (Něm.), Levonen - Puolakka (oba Fin.), Sivov (Rus.). Vyloučení: 10:10. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1733.

Sestava ČR: Bartošák - Musil, Hrbas, Šidlík, Štencel, Jeník, Pavelka, Urbanec - Jaškin, Hertl, Hyka - Beran, Švihálek, Sedlák - Frk, Faksa, Beránek - Koblasa, Vrána, Němec - Tomeček. Trenér: Miroslav Přerost.