reklama
20:00 • MS juniorů • Skupina B
0:7
0:0 0:3 0:4
Česká republika - vlajka - Sport 2016
Česko
USA - vlajka - Sport 2016
USA
  • 25:33 Brink (Berard)
  • 33:30 Zegras (Thrun)
  • 35:56 (Brink (Beniers, Johnson)
  • 46:03 Zegras (Farber, York)
  • 48:8 Kaliyev (York, Zegras)
  • 50:22 Caufield (Zegras, York)
  • 51:22 Boldy (Zegras, Caufield)

Dobrý večer, vítejte u online přenosu z utkání hokejového mistrovství světa hráčů do 20 let mezi Českem a USA. Zápas začíná ve 20:00. 

Hokejové mistrovství světa do dvaceti let pokračuje. Většina týmů má odehrané dvě utkání, jsou tedy v polovině základní skupiny. Nejinak je na tom i český tým pod vedením kouče Mlejnka. Ten čeká hned třetí z favoritů v řadě. Po utkáních se Švédskem a Ruskem nastoupí čeští junioři proti zámořským esům z USA. A i když jsou stále velkými outsidery, šance se jim nyní dávají o něco větší než před turnajem. Oba celky totiž mají na kontě jednu výhru a jednu porážku. Češi jsou navíc povzbuzeni velkou výhrou s Ruskem. Američané budou spoléhat na svou individuální kvalitu a sehranost opor. Čeká nás určitě velká bitva.

Před turnajem se očekávalo, že pro český výběr bude klíčový až poslední duel s Rakouskem, kde se mělo rozhodnout o postupujícím ze čtvrtého místa. Napovídal tomu i první duel, který český tým nezvládl a podlehl vysoko 1:7 Švédům. Přitom skoro půl zápasu dokázali mladí hokejisté favoritovi konkurovat, poté ale odešli psychicky i herně. Proto se nic neočekávalo od Čechů ani před duelem s Ruskem. Změna v bráně, kdy Pařík nahradil Malíka, a zjevně i v hlavě ale udělaly zázraky. Český tým totiž porazil favorizovanou sbornou 2:0.

Pryč byla nejistota z úvodního utkání. Na ruský tým si čeští hokejisté vždy obvykle více věří a dokáží jim znepříjemnit jejich hokej. Čeští junioři skvěle bránili střední pásmo, navíc si velmi dobře vedli i v tom obranném. Když už něco prošlo na bránu, byl připraven skvělý Lukáš Pařík. Bojovnost, nasazení, oddanost taktice, tato kombinace slavila úspěch. Češi porazili nabitý ruský výběr 2:0 a kromě nečekaných bodů získali i větší dávku sebedůvěry do dalších utkání. Výhru nad odvěkým rivalem mladíci náležitě oslavili.

Kouč Karel Mlejnek vsadil na stejnou sestavu jako v utkání s Ruskem. Drží se tak hesla, že "vítězná sestava se nemění". V bráně tak po čistém kontě pokračuje Lukáš Pařík. A i nadále chybí zraněný Jaromír Pytlík. 

Dnes čeká na český tým výběr USA. S ním sice loni prohráli až v prodloužení, ale jinak je vzájemná bilance posledních let neúprosná. Jedna výhra a devět porážek z posledních desíti duelů. Američané spoléhají na ofenzivní talent a hráče, kteří zářili už minulý šampionát nebo na mistrovství do 18 let. V bráně měl být jedničkou Spencer Knight, jenže tomu se stejně jako celému týmu nevyvedl úvodní duel. V něm chyboval on i jeho spoluhráči a Rusové trestali. Američané vstoupili do turnaje porážkou 3:5, s čímž rozhodně nepočítali. Jen je to však vybudilo k lepšímu výkonu v dalším zápase.

V něm na USA čekal výběr Rakouska. V bráně se objevil Dustin Wolf, jenže moc práce neměl, celkem čelil jen desíti střelám. To zámořský celek vypálil na bránu neskutečných 73 pokusů. Výhru 11:0 řídil především Trevor Zegras, jehož dnes už ikonickou asistencí naslepo po otočce si určitě pamatují i čeští hráči z loňského týmu. Devítka draftu 2019 a naděje Anaheimu zářila už minulé mistrovství. To v omezeném hracím čase nasbíral Zegras devět asistencí v pěti utkáních. Letos už je hlavním motorem ofenzivy a jindy především skvělý playmayker začíná i střílet. Proti Rakousku si připsal dvě branky a dvě asistence, jeden gól vstřelil i Rusům. Jeho, místy až absurdní, kreativita bude velkým testem pro českou defenzivu.

Trevor Zegras a  Radek Kučeřík v zápase MS 20 Česko - USA Trevor Zegras a Radek Kučeřík v zápase MS 20 Česko - USA | Foto: Dalibor Sosna

Američané nastupují v této sestavě. V ofenzívě nejsou žádné změny, do obrany se jako 7. bek vrací Jakcson LaCombe. Mírné překvapení je však v bráně, tam dostává po nepřesvědčivém startu s Ruskem šanci na nápravu plánovaná jednička Spencer Knight. Dustin Wolf, který vychytal čisté konto proti Rakousku, bude sledovat utkání z lavičky náhradníků. 

Český tým dnes poprvé na turnaji nastoupí v bílých dresech. Volbu dresů totiž měli Američané, kteří zvolili svou tmavou kombinace, ve které uspěli proti Rakousku. 

Jak už je v zámoří zvykem, utkání začne s menším zpožděním, zhruba 10 minut. Ani jeden celek ještě není na ledové ploše Rogers Place v Edmontonu. 

Oba týmy už jsou na ledě a utkání brzy začne. 

Úvodní vhazování bylo hozeno. 

0:30

Spencer Knight musel na úvod dvakrát zasahovat proti pokusům Teplého a Vitoucha. 

1:57

V útočném pásmu si vyměňovali kotouč Zegras a Turcotte, druhý jmenovaný nahazoval od modré čáry, jeho pokus na bránu však neprošel. 

3:15

Tři velké šance USA. Berardův pokus z úhlu Pařík vyrazil, Farberovo ránu od modré zablokovala česká obrana, ránu Yorka do odkryté brány pak zastavila horní tyč. 

4:04

Adam Raška dohrál rukama do obličeje Caula Caufielda a byl potrestán dvouminutovým trestem. 

5:17

Zpoza brány nejprve zkoušel překvapit Paříka Boldy, poté pálil z první Zegras, český brankář ale v úvodu utkání drží svůj tým. 

5:56

Druhá přesilovková formace amerického celku zahrála při zakládání útoku zakázané uvolnění. 

7:07

Teplý byl v útočném pásmu sám, proto zkoušel pálit. Knight pokryl puk a český tým tak bude mít možnost usadit se v útočném pásmu. 

7:20

Od modré čáry pálil Klikorka, třináctka loňského draftu Spencer Knight však ránu dobře viděl. 

Tomáš Chudý
29. 12. 2020
reklama