reklama

Český zázrak v EBEL. Jak to Znojmo dělá? diví se soupeři

Znojmo potvrzuje, že EBEL je atraktivní soutěž Znojmo potvrzuje, že EBEL je atraktivní soutěž autor: Lukáš Caha
Už je to téměř čtyři roky, co znojemští hokejisté opustili české vody a působí v mezinárodní EBEL lize. Podle slov prezidenta klubu Pavla Ohery si příznivci Orlů soutěž nemohou vynachválit.

Znojmo - Před čtyřmi lety jezdili znojemští hokejisté do Kadaně, Benátek nad Jizerou, Litoměřic a dalších malebných českých měst. Nyní zápolí s týmy, jako jsou Salcburk, Vídeň, Linec, a již od příští sezony by navíc mohli v mezinárodní EBEL lize narazit na další dva věhlasné soupeře příchozí z KHLMedveščak Záhřeb a Slovan Bratislava.

Ovšem zatímco ostatní kluby v EBEL hospodaří s rozpočtem pohybujícím se okolo 10 milionů eur, Orli si vystačí pouze s milionem. Nejchudší mužstvo ligy přesto nebude ani tentokrát chybět v play off.

„Některé týmy trochu trápí, jak to děláme, ale většinou naši práci respektují a uznávají,“ prozrazuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz Pavel Ohera, prezident Orlů.

Podle jeho slov si jediný český klub hrající v zahraničí nemůže ligu vynachválit. Stejně jako loni i letos se probojoval do první šestky zajišťující přímý postup do play-off a momentálně vstupuje do nadstavbové části, v níž si chce vybojovat co nejlepší výchozí pozici do vyřazovacích bojů i vstupenku do hokejové Ligy mistrů 2015/2016.

Srovnání s první ligou neplatí

Znojmo působí v EBEL již čtvrtou sezonu. Už tedy víte, co od ligy čekat?
V EBEL se hodně bruslí a hraje do těla. Je to dáno tím, že se všechny týmy mimo nás opírají o zámořské hráče. Většinou jsou to dvě nejlepší pětky v týmu, které jsou složeny z hráčů balancujících na hraně AHL, NHL, případně CHL. Jsou to šikovní hráči, umí to, co moc českých hráčů ne – přitvrdit, hrát agresivnější, nátlakový hokej.

Těžko ale můžeme srovnávat EBEL s českou extraligou, i když se o to všichni pokoušejí. V Česku se hraje taktičtěji, zatímco v EBEL uvolněněji, nahoru dolů. Co se týče srovnání s první ligou, je to velký rozdíl. Srovnání, které uvedl pan Dusík v televizi, že EBEL koresponduje s prostředkem první ligy, nesouhlasí. Myslím, že by se měl někdy přijet podívat do Znojma. Opravdu je to odlišný hokej, ale některé týmy by se v extralize neztratily.

Hrajete převážně s českými a slovenskými hráči. Proč se neohlížíte podobně jako ostatní kluby v zámoří?
Má to dvě roviny. Cítíme se být českým týmem, takže chceme propagovat české, potažmo slovenské hráče. Tímto chceme ukázat, že máme tak kvalitní hráče, kteří dokážou EBEL hrát. Vzhledem k tomu, že jsme chudším klubem, nejsme schopni přivést kanadskou kvalitu za peníze, které nabízejí bohatší rakouské kluby. Na jednu stranu jde tedy o finance, na druhou i o určitý záměr.

Samozřejmě se nebráníme cizím hráčům. Nyní máme amerického brankáře. Proč ne? Ale masová událost z toho nikdy nebude. Vždy budeme stavět základ mužstva na českých, případně slovenských hráčích.

Naši ekonomii uznávají

Znojmo nemá generálního sponzora. Jak vypadá ekonomika klubu?
Máte pravdu, již delší dobu pracujeme na získání významného partnera, který by se podílel na naplnění klubového rozpočtu. Klub je v současné chvíli stabilizovaný, ale stále pracujeme s velmi omezeným rozpočtem a musíme, jak se říká, „obracet každou korunu dvakrát“. Od toho se také odvíjí všechna naše strategická rozhodnutí od investic až po doplňování hráčského kádru. Nemůžeme si dovolit žádné experimenty, které by mohly ohrozit finanční stabilitu klubu. Jednání s partnery samozřejmě probíhají neustále, ale jistě chápete, že dokud není nic podepsáno, nemůžeme o tom bohužel mluvit.  

Cílíte spíše na české, či zahraniční sponzory?
Zaměřujeme se na obě tyto skupiny. Každé můžeme nabídnout něco trošku jiného. Dle mého názoru jsme výborným partnerem pro všechny české subjekty, které chtějí prorazit zejména na rakouském, ale i italském, maďarském a slovinském trhu.

Naší velkou devízou je, že např. v porovnání s Rakouskem se u nás náklady na stejné množství reklamy pohybují přibližně na úrovni třetiny ceny. Na stejném principu funguje tato věc směrem z Rakouska do Česka. Naši atraktivitu pro partnery se neustále snažíme zvyšovat, například momentálně jednáme s jednou z českých volně šiřitelných celoplošných televizních stanic o pravidelných přímých přenosech našich domácích zápasů.     

S jakým rozpočtem hospodaří Znojmo a s jakým ostatní týmy EBEL?
Náš klub pracuje s rozpočtem okolo jednoho milionu eur. Jsme tak nejchudší tým ligy a nijak to neskrýváme, naopak jsme pyšní na to, že i přes tento handicap se pravidelně pohybujeme v horních patrech ligové tabulky a zatím v každém roce se nám podařilo postoupit do play off. Ostatní kluby pracují s průměrným rozpočtem tři až šest milionů eur, ale například takový Salcburk nebo Vídeň ještě o několik milionů vyšším.

Máte ohlasy od jiných klubů, jak dokážete s nejnižším rozpočtem v EBEL podávat takové dobré výsledky?
Ty ohlasy jsou různé. Ostatní celky samozřejmě trošku trápí, že jsme i za těchto podmínek schopni dosahovat našich výsledků, ale většina týmů naši práci respektuje a uznává. Výborné vztahy máme třeba s Vídní, Salcburkem nebo Dornbirnem. Na setkáních ligy probíhají vzájemné rozhovory a předávání zkušeností, také se máme od těchto velkých organizací co učit.

Slovan? To by bylo velké derby

Před dvěma lety panovala ve Znojmě nejistota přesunu EBEL do Přerova. Jaká je aktuální situace?
Tato varianta opravdu byla na stole. O EBEL mělo zájem více měst. Nicméně my jsme Orli Znojmo a chceme, aby tomu tak bylo i nadále. Pokud se situace nijak zásadně nezmění, není důvod na tom něco měnit. Cítíme, že zájem o hokej ve Znojmě se každým rokem zvyšuje, a jsme za to rádi. Jsme hrdí na to, že můžeme reprezentovat Znojmo jak v České republice, tak i v zahraničí, a naším cílem je, aby fanoušci mohli být hrdí na nás.

Jaké jsou ohlasy znojemských fanoušků na ligu?
V první lize jsme měli průměrnou návštěvnost kolem patnácti set fanoušků. Dnes se pomalu blížíme ke třem tisícům, což je na malé město, jako je Znojmo, super. Jsme spokojení, návštěvy jdou nahoru. Jezdí k nám i hodně příznivců z Rakouska. Mám pocit, že mužstvo začínají brát za své. Na derby s Vídní přišlo letos 4100 fanoušků, což je téměř vyprodaný stadion. Věříme, že fanoušci přijdou v podobném počtu i na play-off. Velmi nám pomáhají, ve Znojmě je výborné publikum.       

Mluví se o tom, že by se do ligy měl vrátit Záhřeb a možná i Slovan Bratislava z KHL. Jak to vnímáte?
Tajně doufáme, že by Slovan mohl do EBEL přestoupit, ale je to ve hvězdách. Prioritně chce hrát samozřejmě KHL, ale pak má spoustu možností od slovenské ligy až po EBEL. Se Slovanem by bylo velké derby, ale to je asi dlouhá cesta, kterou nemůžeme ovlivnit. Záhřeb by se do ligy vrátil po dvou letech. Co si vzpomínám, vždy to byly atraktivní zápasy, navíc v Chorvatsku je výborná divácká kulisa. Mají spoustu kvalitních hráčů, takže i tento krok by byl velkým přínosem.

Titul a Liga mistrů? Máme troufalé cíle

Jaké cíle si dáváte pro letošní sezonu?
Play off máme jisté. Jsme ve skupině, která bojuje o umístění i o Ligu mistrů. Spousta lidí si řekne, že je to troufalost, ale každý sportovec chce vyhrát. Řeknu na rovinu, že letos bychom chtěli pokořit čtvrtfinále a pak se může dít vůle boží. Víte, jak to chodí v play off. Tým se může zbláznit v dobrém slova smyslu a proběhnout až k titulu. 

Měnili byste zpět EBEL za českou 1. ligu?
Zpět do první ligy? V žádném případě.

Je Znojmo součástí českého či rakouského svazu?
Administrativně hrajeme od vstupu do EBEL pod rakouským svazem, ale sídlo klubu zůstává v České republice.

Návrat pod ČSLH neplánujete?
Několikrát jsme o této variantě přemýšleli, ale zatím to není na pořadu dne.

Tabulky? Filozofické rozhodnutí

Nejste tedy součástí tabulkového systému. Jaké to nese výhody a nevýhody?
Samozřejmě má tato věc svá pro i proti. Jako zahraniční tým nemusíme platit tzv. tabulkové odstupné, ale na druhou stranu musíme mít každého hráče vedeného pod mezinárodním transferem, což také není levná záležitost. Dle našich propočtů jsou tyto náklady velice podobné, takže je to spíše filozofické rozhodnutí. 

Necítíte ze strany českých klubů zlost, když k vám odcházejí jejich hráči? V extralize jde přeci jen o milionové částky.
Tady si dovolím tvrdit, že žádný problém nemáme. S většinou klubů z české extraligy a 1. ligy velice dobře spolupracujeme. Což jen potvrzuje fakt, kolik našich odchovanců v posledních letech zamířilo do ELH.

Mládež ale stále hraje pod českým svazem. Jste pro, aby to tak zůstalo?
Juniorský tým a tým staršího dorostu hrají obdobu EBEL, a to EBYSL, potažmo EBJL. Cílem je pomoci vychovávat hráče, kteří by se mohli po projití těmito kategoriemi připojit do kádrů týmů EBEL. Ostatní mládežnické týmy nadále hrají pod českým svazem.

Dle mého názoru v těchto kategoriích nejde v prvé řadě až tak o výkon, ale o to, aby se ti kluci vyvíjeli jako osobnosti, čemuž může konfrontace s mezinárodním hokejem, cizím jazykem, prostředím a také cestování po Evropě pomoci. Když z každého ročníku vychováme jednoho nebo dva hráče, které bychom mohli zařadit do kádru A-mužstva, budu jedině rád. To mi věřte.

reklama