Místo favorita vyzve ve čtvrtfinále Slovensko. Osmnáctce pomohli Švýcaři

Aktualizováno 30. 4. 2024 21:08
Čeští hokejisté obsadili na mistrovství světa do 18 let ve Finsku druhé místo ve skupině B a ve čtvrtečním čtvrtfinále se utkají v derby se Slovenskem, které zachránilo postup do play off drtivým vítězstvím 11:1 nad Norskem.
Adam Nemec v dresu slovenské osmnáctky
Adam Nemec v dresu slovenské osmnáctky | Foto: IIHF

Před Česko se mohlo v tabulce skupiny posunout Švédsko v případě plného bodového zisku v duelu se Švýcarskem, ale vyhrálo jen 3:2 v prodloužení.

Čeští mladíci v posledním utkání ve skupině v pondělí nečekaně podlehli 3:4 v prodloužení Kazachstánu a hrozilo jim, že ve čtvrtfinále narazí na jednoho z papírově nejtěžších soupeřů ze skupiny A, jimiž jsou USA a Finsko. Švédsko, nad kterým svěřenci trenéra Davida Čermáka vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, ale šanci nevyužilo a ztratilo se Švýcary bod. Na Čechy se tak sice Seveřané dotáhli, ale vzhledem k porážce ve vzájemném zápasu zůstali třetí.

Slováci první tři zápasy na šampionátu prohráli se skóre 3:18 a k postupu potřebovali zdolat Norsko alespoň o tři branky. Tuto podmínku splnili vrchovatě a soupeře deklasovali dvouciferným výsledkem. Čtyři góly vstřelil Tomáš Pobežal. Třetí třetina zápasu se musela odehrát v tréninkové hale v Espoo, protože v druhé přestávce se na hlavním stadionu porouchala rolba, a když se ji pořadatelé snažili odvézt, poškodili led. Přestávka se tak protáhla na více než hodinu.

Skupinu A nakonec vyhráli úřadující šampioni z USA, kteří v souboji doposud neporažených týmů přehráli domácí Finsko 9:4. Šesti body za tři góly a tři asistence se na tom podílel útočník James Hagens, s 16 body aktuálně nejproduktivnější hráč turnaje. Hattrick si připsal i jeho spoluhráč v elitním americkém útoku Teddy Stiga.

V posledním zápase skupiny B již jistě první Kanada deklasovala Kazachstán 11:2. Šest bodů za dvě branky a čtyři asistence si připsal Gavin McKenna, pět bodů posbíral Porter Martone.

Ve čtvrtfinále se vedle Česka se Slovenskem utkají USA se Švýcarskem, Kanada s Lotyšskem a Finsko se Švédskem. Sestupujícího určí souboj Norska s Kazachstánem.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let ve Finsku:

Skupina A (Espoo):

Slovensko - Norsko 11:1 (5:1, 3:0, 3:0), USA - Finsko 9:4 (1:0, 5:3, 3:1).

Skupina B (Vantaa):

Švédsko - Švýcarsko 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0), Kanada - Kazachstán 11:3 (3:1, 5:0, 3:2).

1. Kanada 4 4 0 0 0 31:7 12
2. Česko 4 1 1 1 1 9:12 6
3. Švédsko 4 1 1 1 1 15:12 6
4. Švýcarsko 4 1 0 1 2 8:16 4
5. Kazachstán 4 0 1 0 3 10:26 2

Čtvrtfinálové dvojice: USA - Švýcarsko, Finsko - Švédsko, Slovensko - Česko, Lotyšsko - Kanada.