Čeští hokejisté ve Finsku selhali. Dostali šest branek

janc
7. 2. 2008 21:32
Rusové si poradili se Švédskem 4:3
Fin Raimo Helminen a Čech Vladimír Sičák v souboji o puk během utkání Švédských hokejových her ve Stockholmu. | Foto: Reuters

Tampere - Čeští hokejoví reprezentanti vstoupili do Švédských hokejových her utkáním s Finskem. A nebyl to duel povedený, Češi prohráli vysoko 1:6.

Úvod utkání však na český debakl zdaleka nevypadal. Hadamczikovi svěřenci vstoupili do zápasu velmi aktivně, už ve druhé minutě se do nadějné pozice probojoval Bulis, nezakončil však přesně.

V páté minutě se však ke slovu dostali domácí Finové a hned to bylo 1:0. Tomi Kallio vydoloval puk za Dubovou bránou, vyjel si před sparťanského gólmana a zkušeně zakončil.

Utkání jsme sledovali ON-LINE přímo na stadionu

V čase 19:58 inkasovali Češi podruhé. Během přesilové hry dostal rychlou přihrávkou zcela volný Mika Lehtonen, jenž našel skulinu mezi chrániči brankáře Duby.

Hadamczik poletí sledovat NHL. Ochotu neočekává
Hokejisty prověří před MS v Kanadě Francie

Hosté odjížděli do šaten ve značně pokleslé náladě a úvod druhé části "stavu jejich mysli" odpovídal. V 24. minutě se sám na českého gólmana řítil domácí Hannes Hyvönen a jeho přesný bekhendový blafák poslal Finy už do tříbrankového vedení.

O dvě minuty později narostlo skóre už na hrozivých 4:0. V přesilovce Finové skvěle vyšachovali obranu Čechů, Kallio poslal puk přesně na hokejku volného Esy Pirnese a ten už neměl problém se zakončením do poloprázdné brány.

"Finové lépe bruslili, vyhrávali osobní souboje. Navíc fauly, které jsme udělali, byly potrestané. Kvůli malému pohybu jsme v oslabení hráli pasivně. Finové hráli dobře, ale já to nedovedu pochopit. V tréninku vypadal tým úplně jinak. V kabině před zápasem byla dobrá nálada, ale najednou bylo vše pryč," citoval kouče Hadamczika server Sportovnínoviny.cz s odvoláním na ČTK.

Duba byl vystřídán Hniličkou

Čeští hokejisté byli v té chvíli zralí na ručník. Jen s vypětím všech sil vyhazovali puky ze třetiny, na víc se totiž nezmohli. Převaha domácích logicky vyústila ve velký počet faulů Hadamczikových svěřenců.

Ve 33. minutě, v další početní výhodě domácích, si před střídajícího Hniličku sjel Salmelainen a přesnou Pirnesovu přihrávku dokázal přetavit v pátý gól Finů.

Trenér Hadamczik nemohl být spokojený. Jeho svěřenci vysoko prohráli
Trenér Hadamczik nemohl být spokojený. Jeho svěřenci vysoko prohráli | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ve 44. minutě se konečně radovali i hosté, střelu Melichara tečoval těsně před brankářem Walliheimem Pavel Kašpařík a alespoň zkorigoval nepříznivý stav.

Finsko dokázalo v samém závěru ještě zvýšit na konečných 6:1, Raimo Helminen si v posledním utkání v dresu severské země připsal asistenci na gól, když přesně přihrál Jannu Pesonenovi, který z mezikruží vypálil mimo dosah Hniličky.

Česko si z nepovedeného duelu odneslo těžký debakl 1:6.

"Hráči prohrávali souboje, málo bruslili. Musíme si to nechat projít hlavou, promluvit s mužstvem a dívat se na další zápas. Samozřejmě ale s tímto utkáním spokojený být nemohu. Takhle se hrát nedá," dodal Hadamczik.

Rusové přehráli Švédy

V druhém utkání se tým Ruska střetl ve stockholmské hale Globen se Švédskem. Velmi pohledný zápas dlouho vypadal na jasnou záležitost lépe bruslících Rusů, kteří ještě ve 46. minutě vedli 3:1.

Pak ovšem domácí, hnáni kupředu skvělým publikem, zabrali a v rozmezí jedné minuty dvěma brankami vyrovnali.

Hosté se však nepoložili a v čase 51:40 se opět dostali do vedení díky brance Platonova. Švédové odvolali gólmana, přesto jim to nepomohlo. Rusové zvítězili 4:3, a potvrdili tak své vedení v celé Euro Hockey Tour.

Finsko - Česko 6:1 (0:2, 0:3, 1:1)
5. Kallio (Salmelainen), 20. Lehtonen, 24. Hyvönen (Pesonen, Pirnes), 26. Pirnes (Kallio, Puistola), 33. Salmelainen (Pirnes, Kallio), 60. Pihlman (Helminen)  - 45. Kašpařík (Melichar)

Finsko:
Wallinheimo (Niemi) Salmela, Saravo, Väänänen, Luoma, Söderholm, Lahtonen, Piustola, Aalto Hyvönen, Koivisto, Pirnes, Hÿtonen, Leino, Pesonen, Santala, Laaksonen, Pihlman, Kallio, Salmelainen, Petrell, Viitaluoma.
Česko:Duba (Hnilička) Melichar, Hamr, Sičák, Žižka, Vrstev, Čáslava, Benák, Černošek Klepiš, Marek, Netík Kůrka, Kašpařík, Bulis Irgl, Huml, Lukeš Kumstát, Skuhravý, Rolinek Jánský.

Švédsko - Rusko 3:4 (0:1, 1:1, 2:2)
Branky: 22. Martensson (Junland, Weinhandl), 47. Hörnqvist (A. Johansson, Ekman), 47. Weinhandl (Videll, Junland) - 17. Mozjakin (Sušinskij, Kutějkin), 33. Kuljomin (Michnov, Ščastlivyj), 46. Mozjakin (Sušinskij, Kurjanov), 52. Platonov (Michnov)