reklama

CHAT Lener: Jágr mluvil o těch, kteří sami nic nedokázali

Na otázky čtenářů Aktuálně.cz odpovídal Slavomír Lener, šéftrenér ČSLH a manažer reprezentace Na otázky čtenářů Aktuálně.cz odpovídal Slavomír Lener, šéftrenér ČSLH a manažer reprezentace autor: CPA Eduard Erben
Na otázky čtenářů Aktuálně.cz odpovídal Slavomír Lener, šéftrenér ČSLH a manažer reprezentace.

Praha - Dnešním hostem chatu Aktuálně.cz byl Slavomír Lener, šéftrenér ČSLH a manažer reprezentace. Našim čtenářům odpovídal především na otázky ohledně právě skončeného mistrovství světa v Minsku, kde národní tým obsadil čtvrté místo.

Je to dobrý, nebo špatný výsledek? Jak svaz hodnotí obnovené účinkování trenéra Vladimíra Růžičky na reprezentační střídačce? Máme v nastupující generaci dostatek kvalitních hokejistů, aby se znovu vozily medaile? Co říká na přestřelku mezi Jaromírem Jágrem a Dominikem Haškem?

Ptejte se Slavomíra Lenera, manažera hokejové reprezentace

13:00

? Ondra - 29. 5. 2014 13:28 Dobrý den, v čem podle Vás bude jiný šampionát v Praze oproti tomu v roce 2004?

Díky a hodně štěstí ve Vaší práci!

Slavomír Lener: Doufám, že bude úplně stejný, s tím rozdílem, že ve čtvrtfinále porazíme USA na penalty tentokrát my. Děkuji a věřím, že naši kluci na všech reprezentačních úrovních udělají fanouškům radost.

? Pepek - 29. 5. 2014 13:27 Co říkáte na Znarokse,že si šel slavit na led.
Neměl by za to dostat nějaký trest?

Slavomír Lener: Překročil pravidla, i když vím, že toto pravidlo je dost kruté. Pro příště by IIHF měla pamatovat i na možnost finančního postihu.

? Honza - 29. 5. 2014 13:24 Dobry den!
Na domacim mistrostvi berete jen zlato nebo se spokojite jen se stribrnou nebo bronzovou medaili.Bude velky tlak na hrace od cele zeme.Jak tezke to bude pro hrace a take pro trenery?Budou mit prevahu hraci z nhl nebo z Evropy?Dekuji za odpoved.

Slavomír Lener: Hodně obsáhlá otázka. Jakákoliv medaile je úspěch, fanoušek si však pamatuje jenom zlato. Tlak je na každou pořádající zemi obrovský. Myslím, že jádro týmu pro Prahu trenéři sestaví z hráčů z Evropy a doplní o nejlepší hráče z NHL, kteří budou k dispozici.

? Pavel - 29. 5. 2014 13:13 Dobrý den.
Jak byste zhodnotil hokejovou sezonu z pohledu úspěchů či neúspěchů ve všech kategoriích?Kde nejvíc "tlačí bota"?
Přeji vše dobré.

Slavomír Lener: Největší úspěch zaznamenala naše osmnáctka, bronz na turnaji Ivana Hlinky a stříbro na MS. A-tým zůstal jeden zápas od výborného výsledku. Čeká nás výměna generací v A-týmu, bude to několik let trvat. Stejně tak je před námi tvrdá práce s mládeží na všech úrovních.

? Jenda - 29. 5. 2014 13:08 Dobrý den, nemyslíte si, že výroky Jaromíra Jágra o rozhodčích jako klaunech nám mohou dobudoucna ublížit?

Slavomír Lener: Jak jsem napsal, všichni se musíme zlepšit, včetně rozhodčích.

? Viktor - 29. 5. 2014 12:55 Dobrý den Slavomíre,
co by musel národní tým dokázat, aby jste si oholil knír ?

Slavomír Lener: Dobrý den, už se nesázím...

? Václav Soukup - 29. 5. 2014 12:54 Dobrý den pane Lenere, máme šanci se dotáhnout v mládeži např. na RUsko nebo Švédsko? Děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů v započaté práci.

Slavomír Lener: Tyto země jsou pro nás inspirací. Zatím jsme zastavili propad a hrozbu sestupu na MS těchto kategorií. Myslím, že jsme na dobré cestě, stabilizovali jsme výkonnost v tzv. top 6 a je šance občas na medaile. To za předpokladu, že budeme ještě náročnější na sebe, na trenéry, na hráče.

? M Jones - 29. 5. 2014 12:51 Dobrý den chci se zeptat kde jste začal hokejovou kariéru a kolik gólů jste dal.Děkuji

Slavomír Lener: Nehrál jsem na vrcholové úrovni, ale jako střední útočník jsem góly dával.

? Karel - 29. 5. 2014 12:47 Dobrý den, bylo při projednávání úprav pravidel ve hře zvětšení branky? Děkuji.

Slavomír Lener: Několik zemí včetně nás zvětšení doporučovalo, zatím to neprošlo. Osobně jsem to projednával i například s vedením Kanady a některými osobnostmi jako je Tretjak, Fasel, Růžička - ti by rovněž pro zvětšení branky byli.

? Petr Solný - 29. 5. 2014 12:30 Zdravím Vás,
jaký je Váš pohled na hokejistu Barinku, kterého pan Hadamczik nominoval na každou akci a pan Růžička se o něm nikdy ani v širším výběru nezmínil. Díky a hodně zdaru do další práce

Slavomír Lener: Láďa Růžička Michala Barinku nominoval do přípravy na MS, ale on se omluvil. Pokud vím, tak se s ním do příští sezony počítá.

? Kocek - 29. 5. 2014 12:28 Dobrý den, co si myslíte o dost neprofesionálním přístupu pana Jágra, který všem, co si dovolili kritizovat výkon naší representace, dal najevo že jsou hlupáci a měli by "držet hubu"?

Slavomír Lener: Myslím, že měl na mysli především některé "specialisty - kritiky", kteří sami nic nedokázali a hojí si své ego po internetu. Pokud vím, nikdy se neohradil proti konstruktivní kritice odborníků, jako například pan Marek Sýkora a další trenéři, kteří toho mají hodně za sebou.

? Tomio Okimiho - 29. 5. 2014 12:20 Dobrý den,
trenér Růžička několikrát prohlásil, že hráči jeho rady nedodržují a pak nevyhráváme - podle mě nekázeň hráčů. Vidíte nějaké zlepšení do budoucna?

Slavomír Lener: Určitě trenér během příští sezony bude mít více času a klidu hráčům svoji filozofii vtisknout.

? Luboš - 29. 5. 2014 12:19 Dobrý den, rád bych se zeptal, jak vidíte budoucnost českého technického hokeje? V době kdy padá nejvíce branek "náhodou", po tečích, přetlačované u branky apod., děkuji a přeji hodně úspěchů..

Slavomír Lener: Bohužel je to světový trend, nejvíce gólů padá ze situací clonění, tečování, dorážení. Přesto je stále dost prostoru pro technické hráče, například v NHL díky striktnímu dodržování pravidel (hákování, držení, sekání) se technická hra a šikovní hráči začínají prosazovat více než v Evropě.

? Jan - 29. 5. 2014 12:00 Dobrý den, nejsou v nynějším světě satelitního vysílání a internetu inspekční cesty do zámoří před MS či OH již přežitek? Nebylo by lepší vynaložené prostředky spíše investovat do mládeže? Děkuji a přeji mnoho zdaru ve výchově dalších talentů.

Slavomír Lener: Všechny zápasy NHL sledujeme přes satelit, máme všechny hráče zmapovány. Inspekce je především otázkou osobního kontaktu s hráči, jejich trenéry a manažery. Pro informaci ostatní světové velmoci létají za hráči mnohem častěji než my.

? Jan - 29. 5. 2014 11:54 Dobrý den, nesetkáváte se při schůzkách s majiteli a trenéry klubů s názorem, že jim dáváte tzv. knížecí rady, ale oni jsou ti, kdo musí sehnat peníze do hokeje a potřebují okamžité výsledky především dospělého mužstva? Děkuji.

Slavomír Lener: Nejsou to knížecí rady, Jakémukoliv rozhodnutí svazu předchází konzultace a doporučení klubů (APK). Ve výkonném výboru ČSLH je přímo zastoupeno víc jak polovina hlasujících ze zástupců klubů.Vždy se jedná o finanční spoluúčast klubu a ČSLH. Jeden bez druhého by hráče nevychovaly.

? Jan H. - 29. 5. 2014 11:39 Dobrý den, jak po první sezoně hodnotíte pravidlo o povinném nasazování juniorů? Provedli jste si analýzu o jejich času stráveném na ledě? Kolik z těchto hráčů si myslíte, že budou působit v extralize i příští rok? Nebojíte se, že je nahradí hráči, kteří budou splňovat pravidlo i další sezonu a ti "povinní" mladíci z minulé sezony, kteří již nesplňují věkový limit v té další, (nemyslím ty, kteří by se prosadili i bez tohoto nařízení) zmizí z extraligy? Děkuji a zdravím!

Slavomír Lener: Pravidlo není dobře veřejností chápáno. Žádní povinní junioři nastupovat nemusí. Tak jako například v NHL, Finsku i u nás do pole může nastoupit 18 hráčů. Pokud chtějí týmy tento počet rozšířit na 19 či 20, pak to musejí být junioři. V hodnocení za uplynulou sezonu došlo k nárůstu pravidelně hrajících mladíků o 200 procent. V sezoně 2012/13 nastupovalo v extralize pravidelně 6 hráčů, v sezoně minulé to již bylo 14. Za pravidelné nasazování považujeme cca 12 střídání za zápas a 40 vteřin, což je přibližně 8 minut tzv. "ice-timu".

? Petr - 29. 5. 2014 11:39 Dobrý den,
Po letošním šampionátu mám trochu rozporuplné pocity z předvedené hry (ani to čtvrtfinále jsme si nezasloužili). Není potřeba ještě víc omladit tým? Zkusit vzít Vránu, Pastrňáka či brankáře Mrázka nebo hráče z Tampy (jestli budou volní). Trochu mě zaráží, že juniorky hrají poslední dobou dobře, ale na MS mají zkušení hráči už pár let problémy s "mladíky" z USA nebo Kanady, no vlastně s každým proti komu nastoupí. Nemyslíte si, že už je na čase začít budovat mladý, perspektivní tým kde bude jen pár zkušenějších hráčů i za předpokladu že bude chvíli trvat než se do toho dostanou.
Proto by mě zajímal Váš názor k radikálnějšímu omlazování kádru pro nadcházející MS.
díky za odpověď a přeji mnoho úspěchů

Slavomír Lener: Už jsem odpověděl, mladí určitě dostanou větší šanci. Zámořské výběry hrají na MS zpravidla velmi dobře, především díky tomu, že většina hráčů má zkušenosti s evropskými kluzišti z dob, kdy reprezentovali U-18 a U-20. Jsou to vesměs vynikající bruslaři.

? Jan H. - 29. 5. 2014 11:29 Dobrý den, neláká Vás zpět trenérské řemeslo v některém klubu po letech strávených na svazu?

Slavomír Lener: Vždy je lepší být tzv. hned u toho, tzn. být na střídačce, takže trénování jsem určitě nehodil za hlavu.

? Martin Č. - 29. 5. 2014 11:26 Už dlouhou dobu je patrné, že připravující se reprezentační výběr má výborný herní projev, ale doplňované a tím přebudované mužstvo se na šampionátech ne a ne chytit. Proč se pouze tento tým vhodně nedoplní o 3-4 hráče z finalistů světových lig a dost?
V minulosti se uplatnil systém vzít celý sehraný útok z mistrovského týmu..? Není to v dnešní situaci také cesta?
Děkuji a velmi zdravím!

Slavomír Lener: Možná se do příští sezony bude rýsovat "pardubická" trojice Kousal - Radil - Nosek (Buchtele). Jinak využít trojici hráčů z jednoho klubu je stále obtížnější. Spíše se nabízí možnost určitě hráče sehrát v národním týmu během EHT.

? Pavel Barvíř - 29. 5. 2014 11:22 Považujete za reálné vstup některých slovenských klubů do české extraligy?
Bude to podle Vašeho názoru přínos pro český hokej pokud k tomu vstupu dojde?

Slavomír Lener: Ne, momentálně to reálné není, ale k diskuzi by byly Košice a možná Slovan Bratislava, pokud by v budoucnu nehrál KHL.

? Martin Záruba - 29. 5. 2014 11:17 Dobrý den. Kdy odstoupíte z funkce šéftrenéra s jejím následným zrušením pro zbytečnost?

Slavomír Lener: Rád vás kdykoliv přivítám na půdě ČSLH a prezentuji, co jsme za čtyři roky dokázali, a nebude to jenom otázka akademií, seminářů, nového školení. Ale vyhraďte si alespoň jednu hodinu času, pak doufám pochopíte oprávněnost takovéto pozice a zásadně zkorigujete svůj názor.

? Vojta - 29. 5. 2014 10:43 Dobrý den.
Myslíte, že se v ČR v nejbližší době objeví trenér, který by mohl pomýšlet na trénování v NHL nebo je toto bez úspěchu jako je vítězství na OH nemyslitelné? Jinak gratuluji týmu ke 4. místu na MS.. myslím že je to maximum, kterého šlo dosáhnout

Slavomír Lener: Mezi trenéry v extralize juniorů je několik talentovaných, kteří by do NHL mohli nahlédnout. Záleží na jejich pracovitosti, výsledcích a jazykové vybavenosti.

? Tomáš - 29. 5. 2014 10:37 Dobrý den.
Jak se stavíte k ukončení kariéry legendy Jaromíra Jágra?
děkuji za odpověď Tomáš

Slavomír Lener: Je to jeho momentální rozhodnutí. Sám nejlépe ví, co si může dovolit.

? Jarda - 29. 5. 2014 10:00 Přeji Vám i celému týmu zlato v Praze na MS. Většina těch rýpalů nic nedokáže a jen krytyzuje, chtěl bych je vidět na ledě, to by byla sranda. A k Jágrově odchodu od reprezentace, je umění odejít když už člověk cítí, že na to nemá a není schopen výkonů jako v 25 letech. Ne každý to dokáže. Všichni od trenéra až po posledního hráče nesou svou kůži na trh. Pokud dovezou zlato jsou miláčci národa a když je to bez medaile jsou to lidé kteří tam nemají co dělat. Tak je to všude ve veřejných "funkcích". Co vy na to?

Slavomír Lener: Dá se říct, že jste si odpověděl sám. Češi berou jen zlato.

? Zdenek Buzek - 29. 5. 2014 8:44 Co s týmem dal?Ono se rekne dejte šanci mladým ,ale kdyz jsme to viděli v Minsku tak teda nevim,byl tam nejlepší Jagr ,ale ten trochu nestihal a proto ty fauly.Ruzicka tým převzal čtyři týdny před MS a to se toho opravdu moc udělat nedá .ceka ho jeste spousta prace tak mu přejeme hodně štěstí a trpělivosti .

Slavomír Lener: Zdravím čtenáře Aktuálně.cz.

Jiná cesta než důkladná práce s mladými a se zabudováním jejich talentu do A-týmu nevede. Připravujeme letní kempy, kde budou mj. hráči, kteří přošli U-20 za poslední čtyři roky. Trenér Růžička chce dát šanci dalším mladým během Euro Hockey Tour, a tak některé připravit na MS.

reklama