reklama

Jágra oslovím po Vánocích, říká Vůjtek. A v obraně máme problém nejen my, ale celá Evropa

Vladimír Vůjtek Vladimír Vůjtek autor: Lukáš Caha
Ptali jste se v online rozhovoru trenéra českého národního týmu Vladimíra Vůjtka, jehož příští týden čeká první akce s reprezentací, finský turnaj Karjala.

Praha - Už déle než čtyři měsíce je Vladimír Vůjtek starší trenérem české hokejové reprezentace, ale první ostré duely jej čekají až příští týden. Národní tým, který na květnovém domácím šampionátu ještě pod vedením Vladimíra Růžičky obsadil čtvrté místo, čeká turnaj Karjala.

Proč nominoval na finský turnaj spíše mladší hráče a opomněl třeba Zbyňka Irgla? Koho vidí jako budoucí lídry týmu? Co podle něj chybělo Čechům na posledních dvou šampionátech k medaili? A bude ještě přemlouvat Jaromíra Jágra k návratu do reprezentace?

Odpovědi na tyto i další otázky čtěte v přepisu online rozhovoru, který v pátek vedl se čtenáři Aktuálně.cz

Chat: Ptali jste se Vladimíra Vůjtka, trenéra reprezentace

15:05

? Kryštof - 29. 10. 2015 11:22 Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, co říkáte na českou extraligu. Jakou má úroveň třeba oproti slovenské? A je nějaký trend, který v posledních letech sleduje? Jde nahoru, dolů? Díky za odpovědi. Kryštof

Vladimír Vůjtek: Česká extraliga má dobrou úroveň, srovnal bych ji s ligami ve Finsku či Švédsku. Česká liga je rychlejší, přímočařejší, důraznější.

? Tom - 29. 10. 2015 14:16 Dobrý den. Chci se zeptat zda budete podnikat inspekční cestu do NHL a podle jakého klíče budete vybírat hráče (statistiky, věk, jméno)? Existuje šance, že se na MS již na dalším mistrovství objeví hráči jako Pastrňák, Šustr, Jaškin či Nestrašil? Děkuji

Vladimír Vůjtek: Máme v trenérském týmu rozdělené úkoly a do Ameriky poletí dvakrát Jarda Špaček a Sláva Lener. Já pojedu do Finska a Švédska, pak samozřejmě sleduji KHL. Samozřejmě šanci na nominaci mají všichni hráči, ale vše bude záležet na nich samých a na postavení klubu v NHL.

? Pavel Král - 29. 10. 2015 14:27 Dobrý den, mám otázku týkající se Martina Rewaye. Měl jste s ním někdy vy, ještě jako trenér slovenského týmu, problém? Jaký je to člověk mimo led?

Díky za odpověď a přeji hodně zdaru u českého nároďáku.

Vladimír Vůjtek: Martin Reway je velice kvalitní hráč, který dle mé zkušenosti ještě nedorostl do zodpovědnosti dospělého člověka. Děkuju za přání.

? Карел - 29. 10. 2015 15:16 Dobrý den pane Vůjtku, .. otázka:....co uděláte pro to, aby nás na dále reprezentoval pan Jágr????, bez jeho účasti je každý výběr pouze "B" tým.
Díky...

Vladimír Vůjtek: Jarda je velezkušený hráč, který se umí ohodnotit a který ví, kdy má formu, aby mohl kvalitně reprezentovat Českou republiku. V jeho případě vše závidí na jeho soukromém rozhodnutí.

? Petr - 29. 10. 2015 16:10 Zdravím vás. Zajímalo by mě jestli mají šanci na reprezentaci i hráči kteří působí převážně v AHL?typu(Faksa,Frk,Stránský).

Ještě bych se chtěl zeptat jaký máte osobní názor na Radka Gudase?

Co si myslíte o situaci obránců v NHL (českých).
Díky :D

Vladimír Vůjtek: Tím, že hrají AHL, jejich šance klesá. Vše bude záležet na tom, kolik hráčů přijede z NHL. Radko Gudas je kvalitní trvdý, nekompromisní obránce, který je v poslední době bohužel často zraněný, což ho logicky limituje.

? Jarda - 29. 10. 2015 16:36 Dobrý den, ...MS v Praze je za námi, myslím, že by konečně mohla nastat doba, kdy v národním týmu budou reprezentovat kluci (mladíci), kteří sice možná na nejbližším turnaji nezískají medaile, ale zase cenné zkušenosti, které nás právě na dalších MS posunou výše....i v NHL hrají v prvních pětkách dvacetiletí hoši...co vy na to? ....hrát na tutovku o tzv. 4-8 místo, je dle mého postupná cesta dolů

Vladimír Vůjtek: Já si myslím, že na MS mají hrát nejlepší hráči té dané země a dívat se na věk je až druhořadé. Družstvo by jistě mělo být vyvážené, mělo by mít silnou střední generaci, ale i několik průbojných mladíků.

? Mirek - 30. 10. 2015 13:42 Dobrý den,
líbí se mi nominace na turnaj Karjala. Jen mě trochu překvapilo, že mezi brankáři dostal přednost Kovář před Salákem, který má zatím v této sezóně výrazně lepší všechny statistiky. Můžu znát důvod?
Děkuji a přeji hodně úspěchů.

Vladimír Vůjtek: Teď dostal přednost Kovář, Saša Salák pojede příští turnaj. Díky.

? Tomáš - 30. 10. 2015 13:44 Dobrý den, chci se zeptat na situaci ohledně Vladimíra Emingera, poté co se uzdravil, hraje velmi dobře, je šance, že dostane příležitost?

Vladimír Vůjtek: Šanci má hodně hráčů, kteří teď na Karjalu nejedou, mezi nimi je i Eminger. Je třeba, aby svou dobrou výkonnsot potvrdil dlouhodobě.

? Jan Osicka - 30. 10. 2015 14:14 Jak Vladimíre vidíte situaci českého hokeje, po ukončení reprezentační kariéry Jaromíra Jágra? Budeme moci patřit mezi top týmy? Popř. koho Vy osobně vidíte jako našeho nového vůdce?

Vladimír Vůjtek: Jaromír Jágr je samozřejmě výjimečný, rozdílový hráč, ale hokej je kolektivní sport, který hraje 22 hráčů. Podle mého rozhoduje týmová práce, ne jednotlivec. Myslím si, že pořád máme na to, abychom patřili mezi TOP 6 týmů světa. Nástupce Jágra si tipovat nehodlám.

? Ondra - 30. 10. 2015 14:14 Dobrý den,

často vás vídám v Třinci, kam dojíždíte sledovat utkání extraligy. Z kádru Ocelářů jste na Karjalu nominoval Milana Douderu a Vláďu Rotha. Doudera hraje výborně, ale nominace Rotha, který se po návratu z Ruska teprve dostává do tempa, mně trochu zaskočila. Proč zrovna on?

Dále bych se chtěl zeptat na Jirku Polanského, který v Třinci stabilně podává skvělé výkony, patří mezi nejlepší nahrávače v extralize, v reprezentaci ale devět let chybí.
Můj poslední dotaz směřuje na Zbyňka Irgla, proč on v nominaci chybí? Je to tím, že takového hráče není potřeba zkoušet na turnajích EHT a raději vezmete mladé, ne tolik ostřílené hráče?Děkuji za odpovědi.Přeji hodně zdraví a štěstí nejen u repre, ale také v osobním životě!

Vladimír Vůjtek: Rotha jsem sledoval v ruské KHL a ve svém klubu hrál velice dobře. Je to jeden z velmi perpektivních obránců a proto dostal příležitost.

V lize je hodně hráčů, kteří patří k oporám svých týmů, ale na mezinárodní hokej to nestačí. Mezi tyto hráče bych zařadil i Polanského.

Zbyňka Irgla všichni známe a víme, co je v něm. Budeme ho sledovat i v dalším období a před závěrečnou přípravou před MS se rozhodneme, zda ho povoláme do týmu či ne. Děkuju!

? Petr Kavka - 30. 10. 2015 14:16 Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat s kolika hráči počítáte do vašeho výběru než se rozhodnete pro ten rozhodující a kolik by jste chtěl hráčů s NHL,má nějaký hráč jistotu účasti na MS pokud bude zdráv.
Přeji mnoho úspěchů u reprezentace.

Vladimír Vůjtek: Těžko vyčíslit, ale řekl bych, že je to zhruba 50 hráčů z Evropy. Momentálně nevíme, kolik hráčů bude k dispozici z NHL, to je vždycky neznámá. Každý stavitel národního mužstva s tím mám problémy. Existují hráči, kteří kdyby byli zdraví, vždy bychom je vzali.

? mb - 30. 10. 2015 14:30 Jak se, pane Vůjtku, těšíte na kanadský/světový pohár ... a myslíte, že český team bude konkurenceschopný ???

děkuji ....

Vladimír Vůjtek: Já mám smlouvu jen do MS, takže momentálně pro mě Světový pohár, není příliš aktuální.

? Michal Bobek - 30. 10. 2015 14:39 Dobrý den, už jste se byl podívat na mladé talentované hráče v kádru znojemských orlů?

Vladimír Vůjtek: Nebyl.

? rosta - 30. 10. 2015 14:42 Jak se těšíte na okamžik, kdy při hraní národních hymen budete při tónech té české poprvé stát na lavičce českého týmu? Bude to pocitově a emočně hodně jiné, než když jste zažíval takovou chvíli na lavičce slovenské reprezentace?

Vladimír Vůjtek: Samozřejmě každý člověk rád reprezentuje svoji vlast, a já nejsem výjimka. Rozdíl to pro mne bude v tom, že jsem na straně své země.

? Roman - 30. 10. 2015 14:43 Dobrý den. Několik let jste úspěšně působil v KHL, jak by jste srovnal tamní úroveň a zázemí s naší extraligou?

Vladimír Vůjtek: Když jsem přišel do Ruska, byl sjem velmi překvapený podmínkami, které byly v klubu vytvořeny pro hráče i trenéry. Tamní zázemí bylo výborné. Hokej se tam hraje více technicky a vybavení hráčů je na vysoké úrovni. Kombinační akce jsou častější a kvalitnější, než v naší lize. Celkově se však tyto styly hry srovnávají.

? Jiří - 30. 10. 2015 14:49 Dobrý den, chtěl bych se zeptat, proč nedat šanci starším hráčům, kterým se už nějakou sezonu náramně daří. Kdyby takovou šanci dostával třeba Nedvěd. Proč ji nemohou dostat další?

Vladimír Vůjtek: Samozřejmě, že pokud budou lepší než mladí hráči, šanci mohou dostat, ale teď je zbytečné je vozit po turnajích. Jejich čas by případně přišel až v závěrečné nominaci.

? Martin - 30. 10. 2015 14:49 Dobré odpoledne,
rád bych se zeptal, jak byste svými slovi popsal svoji úlohu v národním týmu, kam reálně to chcete dotáhnout? Jakou cítíte morální odpovědnost za "hokejový národ"?
Díky za odpověď.

Vladimír Vůjtek: Každý trenér chce cnést do mužstva svůj systém, své metody. Pokud se bavíme o výsledcích, musíme si dávat vysoké cíle. Chce se porvat o medaili.

? Pavel M. - 30. 10. 2015 14:50 Dobrý den trenére :)
Mám 2 otázky a to co říkate na práci a celkové uspěchy našich mladých hokejistů. Zlepšila se prace s němi a jsou konkurece schopí i v zahraničních ligách? A druhá otázka neuvažoval jste že by jste do kádru aspoň na přípravný zápas vzal na zkoušku Jirku Polanského z Třince je to tahnoun mužstva, který ovádí spoustu práce a ješte jsem ho neviděl v reprezentaci Děkuji za odpovědi a přeji mnoho úspěchů :)

Vladimír Vůjtek: Práce s mládeží šla u nás nahoru, je na dobré úrovni. Vyrostlo nám zde v poslední době hned několik talentovaných mladých hráčů, kteří se prosazují i v NHL. Zatím se bohužel jedná spíše o jednotlivce.

? Jan otrel - 30. 10. 2015 14:57 Jak vidite budoucnost narodniho tymu a jake mate s nim plany a jak vidite spolupraci s jaromirem jagrem v reprezentaci dekuji a moc vam drzim palce

Vladimír Vůjtek: Myslím si, že stále patříme mezi světovou špičku, ale jak jsem již říkal, musíme si nadále stavět medailové cíle. Pokud vím, tak se Jaromír Jágr po minulém MS vzdal reprezentace. Samozřejmě ho po Novém roce oslovím, zda nezměnil svůj názor.

? Ondra - 30. 10. 2015 15:03 Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, kdo je podle Vás nejlepší bruslař v lize? Díky za odpověď

Vladimír Vůjtek: Loni by to byl Martin Ručinský, letos na to nedokáži odpovědět. Mně se momentálně třeba líbí Dominik Kubalík, který se v Plzni prosazuje hlavně právě díky bruslení a dravosti.

? Tonda - 30. 10. 2015 15:04 Dobrý den, v neděli hraje sparta s plzní fotbal, budete někomu fandit? Nebo vůbec tenhle psort nesledujete?

Vladimír Vůjtek: Fotbal sleduji a líbí se mi obě dvě mužstva. Myslím si, že hodně posunuli úroveň české kopané nahoru. Důkazem toho budiž jejich výsledky na evropské úrovni. Není náhoda, že trenér Vrba postavil kostru národního mužstva na hráčích těchto dvou týmů.

? Karel Louda - 30. 10. 2015 15:04 Co říkáte na tabulkové odstupné? Není to lotrovina?!!!

Vladimír Vůjtek: Pravidlo, pokud vím , platí mnoho let. Žijí z toho malé kluby, které vychovávají mladé hráče, které se jim pak daří alespoň touto cestou zpeněžit. Částky to jsou však podstatné pro jejich další činnost.

? Radek Vích - 30. 10. 2015 15:07 Dobrý den pane Vůjtku, působíte velice klidným dojmem při vyrovnaných zápasech na střídačce,je to pravá tvář ,nebo jen pro hráče,aby se mohli spolehnout na Vaše rady? Věřím, že právě Vy, člověk s morálním kreditem a zkušenostmi, jste muž na správném místě! Hodně štěstí pane Vůjtku

Vladimír Vůjtek: Každý trenér má své způsoby vedení mužstva a své vystupování. Osobně se pavužuji za klidného kouče, ale jsou i vypjaté zápasy, kdy je to spíše maska. To podstatné se pak děje po zápase v kabině. Mockrát děkuju.

? Lemur - 30. 10. 2015 15:07 Zdravím, jak přísnou vyžadujete disciplínu na reprezentačních akcích? Dovolíte hráčům pivo? Co večerka? Stravování? Manželky? Díky za odpovědi

Vladimír Vůjtek: Pracuji v týmu s vyspělými hráči, kteří jsou profesionálové, kteří vědí, co si mohou dovolit a co ne. Hráče přímo nekontroluju, ale připorušení životosprávy vyvozuji důsledky. Pivo v malé toleruji, zvláště například po zápase je blahodárné. Manželky obvykle přijíždí za týmem na světových akcích až na finálové zápasy, jinak se nezúčastňují.

? Pekelník - 30. 10. 2015 15:10 Dobrý den, jak spolupracujete s trenéry mládežnických reprezentací? Máte nějaké pravidelné mítinky? A je možné, že si vezmete někoho z MS juniorů i do áčka? Hodně zdaru přeju

Vladimír Vůjtek: Pravidelné meetingy nemíváme. Z mládežnických trenérů spolupracuji zejména s kouči dvacítky. Tam jsou hráči nejblíž A týmu. Pozorně budu sledovat jejich MS a poté se rozhodneme, zda některý z hráčů má na to, naskočit i do velké šampionátu.

? Jirka C. - 30. 10. 2015 15:19 Dobrý den.
pane Vůjtku,myslíte si, že by se mohl v budoucnu natrvalo prosadit v repre obránce Bohumil Jank.
minulý rok se mi jeho hra celkem líbila, i když letos trochu polevil.
Díky a přeji mnoho úspěchů.
J.C.

Vladimír Vůjtek: Obránce Jank letos nepředvádí takové výkony, jako loni. Stále však o něm víme, ale jeho výkony se musí dostat minimálně na úroveň minulé sezony. Díky!

? Jolanda - 30. 10. 2015 15:28 Dobrý den, kdo podle vás letos vyhraje extraligu? Díky, Jolanda

Vladimír Vůjtek: Ten nejlepší. Kandidátů je více.. Sparta, Plzeň, Liberec, Brno či Třinec. Mezi těmito týmy bych hledal vítěze extraligy.

? Daniel Šerák - 30. 10. 2015 15:30 Dobrý den, pane Vůjtku,

plánujete zkoušet i další hráče z naší ligy, starší ročníky jako je J. Hlinka, popř. Huebl a další? Jsou na špičce bodování ligy.

Děkuji za odpověď, hodně úspěchů.
D. Šerák

Vladimír Vůjtek: Typy těchto hráčů v lize sledujeme. Pokud prokáží svou výkonnost i v konci extraligy a v play-off, je možné, že se některý z nich v nominaci objeví.

? Dalibor - 30. 10. 2015 15:35 Pane Vůjtek,pamatuji Vás jako vynikajícího hráče vítkovic v útoku: Černík Vůjtek Janiurek ! Najde se i v nároďáku taková skvělá trojka ? Přeji Vám i celému týmu hodně štěstí a dobrou volbu při sestavování národního týmu!

Vladimír Vůjtek: V dnešní době hráči hodně přestupují, je těžké vytvořit takové formace, jako byli například Holíkové s Klapačem. Těžko se hledá pro národní mužstvo už z klubu sehraný útok.

? Richard - 30. 10. 2015 15:36 Dobrý den, jak se Vám líbí Petr Pohl z Eisbaren Berlín. Je to na nominaci? Děkuji, ať se daří.

Vladimír Vůjtek: Petra Pohla sledujeme, je to rychlý přímočarý hráč, který se prosazuje směrem dopředu. V obranné činnosti má však slabiny.

? Jaro - 30. 10. 2015 15:42 Dobrý den, předem bych chtěl blahopřát k trenérskemu postu. Chci se zeptat,hodláte do týmu přivést nové nápady,nový způsob hry,zkrátka trochu styl překopat nebo stavět na starých základech a rozvíjet zažity způsob hry? Děkuji a přeji mnoho úspěchů.

Vladimír Vůjtek: Chtěli bysme hrát agresivní celoplošný hokej. Až samotné zápasy ukáží, jestli naše hra bude jiná, než za mým předchůdců.

? samuel - 30. 10. 2015 15:43 Dobry den, ste este v kontakte s niekym s kym ste spolupracovali u slovenskej reprezentacie?Nemyslim len profesionalny kontakt ale aj osobny pripadne ci sa navstevujete aj s rodinamy? Mal som pocit ze s Ottom Sykorom ste si celkom sadli. Dakujem za odpoved

Vladimír Vůjtek: Momentálně se stýkám jenom s Peterem Oremusem. Pak jsou samozřejmě nějaké telefonáty s lidmi kolem slovenského hokeje, nic víc.

? Jan - 30. 10. 2015 15:45 Dobrý den, v poslední době mě přijde, že český tým má problém s obránci. Kdo je podle vás nejkvalitnější český obránce působící v Evropě? Nebo případně, kteří mají jistou účast na MS?

Vladimír Vůjtek: Problémy na postu obránců jsou řekl bych celoevropské. K našim nejlepším bekům patří v současnosti Kempný, Kundrátek. V lize pak Jeřábek. Uvidíme, jak se prosadí na mezinárodním fóru.

? honza - 30. 10. 2015 15:45 Kdo se vam jevi jako nejzhavejsi kandidat na pozici jednicky na svetovem poharu? Co rikate na vykony Neuvirtha a Mrazka v NHL dostanou i oni sanci v repre?

Vladimír Vůjtek: U národního mužstva mám smlouvu jen do MS, světový pohár zatím neřeším. Co se týče brankářů, nezáleží to jen na mně. Uvidíme, jak se jim bude dařit a jak na tom budou jejich týmy.

? Kamil - 30. 10. 2015 15:47 Zdravím. Jak to vypadá s repre kariérou Marka Židlického? Díky a hodně úspěchů

Vladimír Vůjtek: Marek stále patří k top obránců. Budeme ho sledovat. Po novém roce uvidíme, jaké jsou šance pro jeho angažmá na MS.

? The Rock - 30. 10. 2015 15:50 Dobrý den. Máte nějaké informace od Jirky Hudlera a Davida Krejčího ohledně reprezentace?

Vladimír Vůjtek: Informace mám. Uvidíme jak se kolem nich vyvine situace.

? Jan Novotny - 30. 10. 2015 15:50 Dobry den.
Co Roman Červenka? Jaky na nej mate názor a má šanci pod Vámi hrát?
Dekuji za odpoved a hodne štesti.

Vladimír Vůjtek: Každý hráč má šanci pode mnou hrát, včetně Romana Červenky.

? Lukas - 30. 10. 2015 15:52 Dobrý den. Kdo podle vás z Čechů v tomto ročníku NHL překvapí?

Vladimír Vůjtek: Já bych byl rád, kdyby se vyšvihl někdo z mladších hráčů, jako jsou Pastrňák, Sekáč či Hertl.

Děkuji všem za otázky a omlouvám se těm, kterým jsem nestihl odpovědět. Snad příště

reklama