Chicago po 49 letech a velké krizi vyhrálo Stanley Cup

10. 6. 2010 8:13
Daniel Briere z Philadelphie vyhrál produktivitu play off.

Chicago - Hokejisté Chicaga Blackhawks v noci na dnešek počtvrté ve finále porazili své soupeře z týmu Philadelphia Flyers a počtvrté v historii klubu se radují ze zisku Stanleyova poháru.

Jejich předchůdci triumfovali naposledy před 49 lety. Opojnou radost prožívají i slovenští hráči Tomáš Kopecký a Marián Hossa. Žádný český hokejista v této sezoně v dresu Černých jestřábů nepůsobil.

Pro staršího z bratrů Hossových je letošní triumf obzvláště cennou satisfakcí za poslední dva ročníky, v nichž pokaždé působil v dresu poraženého finalisty.

Hossa: konečně triumf

V roce 2008 neuspěl v dresu Pittsburghu Penguins, se kterým ve finále podlehl Detroitu Red Wings 2:4 na zápasy. Za Detroit tehdy hrál druhý letošní slovenský vítěz Kopecký a Hossa do týmu Rudých křídel po sezoně přestoupil také.

Loni, v repríze předchozího finále, vyhrál Detroit oba úvodní domácí zápasy, ale později za stavu 3:2 neproměnil první mečbol a nakonec před vlastními fanoušky v rozhodujícím sedmém duelu pittsburským Tučňákům podlehl. Hossa poté přestoupil do Chicaga a napotřetí už se přece jen dočkal.

Hráči Chicaga Blackhawks za sebou mají vydařenou sezonu. Dokázali zvítězit v Centrální divizi Západní konference a se 112 body se umístili na druhém místě tabulky konference, pouhý bod za San Jose Sharks. Více bodů v základní části získal jen vítěz Východní konference, tým Washington Capitals.

V prvním kole play off si Černí jestřábi poradili s Predátory z Nashvillu (4:2), ve druhém stejným poměrem zápasů ukončili sezonu hráčům Vancouveru Canucks.

Jejich přemožitele z loňského semifinále, Detroit, letos z cesty odstranili San Jose Sharks (4:1), s nimiž v semifinále Chicagští zametli 4:0.

Slavný klub vyplul z krize

První zápas finálové série proti Philadelphii rozhodl gól Kopeckého necelých dvanáct minut před koncem (6:5). Druhý ve prospěch Chicaga zlomily dva góly během 28 vteřin v závěru druhé třetiny, kdy se trefili Marián Hossa a Ben Eager (2:1).

Ve třetím a čtvrtém utkání využil soupeř výhody domácího prostředí a po vítězstvích 4:3 v prodloužení a 5:3 sérii vyrovnal. Značně pozměněné útočné formace Chicaga pak v pátém zápase zařídily vedení 3:0 už po první třetině a 7:4 na konci střetnutí. Chicago se tak dostalo pouhý krok od úspěchu. Krok, jenž dokázalo v noci na dnešek učinit.

Zisk Stanleyova poháru potvrdil strmý vzestup tradičního klubu, který byl ještě nedávno ve velké krizi. V letech 1996 až 2007 se Černí jestřábi dostali pouze jedinkrát do play off a mnohdy hrávali před poloprázdnou arénou.

S příchodem Dalea Tallona na post generálního manažera v roce 2005, přebudováním týmu a posléze sázkou na mladé útočníky Patricka Kanea a Jonathana Toewse se situace změnila.

Město žije hokejem

"Celé město hokejem žije a podporuje nás. V mnoha ohledech nás vzalo za své," řekl novinářům před začátkem finálové série trenér Joel Quenneville.

Chicago patří do původní šestice týmů, tzv. "Original Six", a od svého založení v roce 1926 dokázalo Stanley Cup vybojovat počtvrté (1934, 1938, 1961 a 2010). Pětkrát odešlo z finálových bojů poraženo (v letech 1962, 1965, 1971, 1973 a 1992).

Finále play off NHL - 6. zápas:

Philadelphia Flyers - Chicago Blackhawks 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 20. Hartnell (Briere, Pronger), 28. Briere (Leino, Krajíček), 57. Hartnell (Leino, Briere) - 17. Byfuglien (Toews, Kane), 30. Sharp (Bolland, Keith), 38. Ladd (Hjalmarsson, Kane), 65. Kane (Campbell). Rozhodčí: Walkom, Sutherland - Morin, Miller. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Střely na branku: 24:41. Diváci: 20.327. Konečný stav série: 2:4.

Philadelphia: Leighton - Pronger, Carle, Timonen, Coburn, Krajíček, Bartulis - Carter, Richards, Gagne - Hartnell, Briere, Leino - Giroux, Asham, van Riemsdyk - Laperriere, Betts, Powe. Trenér: Peter Laviolette.
Chicago: Niemi - Keith, Seabrook, Campbell, Hjalmarsson, Sopel, Boynton - Hossa, Toews, Kopecký - Kane, Sharp, Ladd - Versteeg, Bolland, Byfuglien - Brouwer, Madden, Eager. Trenér: Joel Quenneville.