reklama

Chomutov, Kladno, nebo Budějovice? Začíná boj o baráž

Piráti Chomutov jsou favoritem play off první hokejové ligy. Na dalšího barážového adepta Kladno přitom možná narazí už v semifinále. Piráti Chomutov jsou favoritem play off první hokejové ligy. Na dalšího barážového adepta Kladno přitom možná narazí už v semifinále. autor: Eduard Erben
Už dnes začíná play off první ligy, ze kterého vzejdou dva týmy do baráže o postup do extraligy. Superfavority jsou Chomutov a Kladno, ale ambice rvát se o nejvyšší soutěž cítí i České Budějovice.

Praha – Možná překvapili sami sebe, protože pronikli do nabité konkurence užší hokejové špičky, která se za měsíc bude rvát o extraligu. Jsou to hokejisté Českých Budějovic, kteří zamíchali postupovými kartami a mají cestu do baráže vydlážděnou.

Pokud se nestane nic neočekávaného, v pavouku play off první ligy se na cestě do baráže vyhnou superfavoritům Chomutovu i Kladnu a budou mít blízko k tomu, aby se po dvou letech od prodeje licence do Hradce Králové pokusili bojovat o extraligu sportovní cestou.

Chomutov a Kladno totiž na sebe, za předpokladu, že v prvním kole nedojde k nějakému velkému překvapení, narazí už v semifinále a to by znamenalo, že jeden z nich nesplní svůj předsezonní cíl bojovat o návrat do nejvyšší české soutěže.

"Soupeře si vybírat nebudeme, musíme porazit každého,“ zní z favorizovaného Chomutova ústy nejlepšího obránce Jaroslav Komy. Už teď je prakticky jisté, že závěr druhé nejvyšší hokejové soutěže bude plný překvapení.

Play off první hokejové ligy startuje dnes a slibuje napínavou bitvu vyšperkovanou velkými zápasy. Dva nejlepší týmy si na konci zahrají širokou baráž o postup do extraligy.

„Budeme se rvát do poslední minuty,“ slibují České Budějovice. Nově vybudovaný klub, který se loni těžce vzpamatovával z prodeje extraligy do Hradce Králové, teď drží v rukou všechny trumfy a do boje jde s mrazivou podporou vyprodané arény.

Horečka Budějovic reklamou první ligy

Nejlevnější vstupenky na čtvrtfinále s Benátkami nad Jizerou vyjdou v Budějovicích na 140 korun, to je nejvíc v celé první lize. I tak se po nich jen zapráší. Jsou to lidé v Českých Budějovicích, kteří po nejvyšší soutěži touží asi ze všech nejvíce.

Hokejová horečka na jihu Čech vlastně také nejlépe vystihuje, jak atraktivní letos souboje o šanci zahrát si extraligu budou. Shodou okolností a díky bodovému odpočtu Kladna na konci sezony se totiž okruh favoritů rozšířil, nebude to jen o dvou klubech, jak to často bývalo v minulosti.

Rytíři Jaromíra Jágra brali baráž za samozřejmou, jenže v závěru soutěže ztráceli body a propadli se až na páté místo. Ve čtvrtfinále proto začnou na ledě Jihlavy, v semifinále na ně nejspíš čeká suverén letošní sezony Chomutov. Jeden z nich tak nejspíš půjde z kola ven.

A tím se otevírá velká šance dalším klubům. Motoru, nebo třeba Třebíči, která celý rok podávala výborné výkony, skončila nakonec třetí, přitom dlouhou dobu dokonce vedla celou soutěž.

I když jsou díky možnému souboji superfavoritů Chomutova s Kladnem dveře do baráže o extraligu otevřeny i dalším týmům, přesto se třeba v Budějovicích o extralize moc nemluví, byť je účast v baráži velkým snem Motoru.

Trenér Radek Bělohlav se už také v nedávném rozhovoru pro regionální server budejckadrbna.cz nechal slyšet, že na postup současný klub asi ještě není připraven. Ale pokusí se o to alespoň?

Nejsme připraveni hrát extraligu, překvapil trenér Motoru

„Tohle je ošidná otázka. Pochopitelně budeme hrát, jak to nejlépe půjde, ale nejsme připraveni, abychom postoupili a v této sestavě odehráli celý ročník extraligy. To říkám na rovinu,“ překvapil Bělohlav skromným tvrzením, které je trošku v rozporu s hokejovou horečkou ve městě.

Ale jeho slova mají své opodstatnění. Zatímco Chomutov či Kladno (dosud hlavní dva adepti na postup) s nabitými rozpočty budují kádr dlouhodobě z hotových hokejistů, které nakupují v nejvyšší soutěži a kteří jsou připraveni extraligu hrát okamžitě, tým v Českých Budějovicích, jenž se mezi favority první ligy zařadil až shodou okolností v závěru soutěže, teprve zraje převážně z vlastních odchovanců.

„Uvedu jako příklad Olomouc. Do extraligy šla ze tří čtvrtin s kádrem, se kterým postoupila. Teď v tom kádru zůstali možná dva hráči. Trenéři asi po šestém kole řekli, že musí přivést hokejisty, aby hráli důstojnou roli. My ji chceme hrát teď i v dalších letech,“ prohlásil Bělohlav, že by nechtěl s týmem dopadnout jako klub, který ještě před Vánocemi držel v extralize pozice pro play off a teď bude mít plné ruce práce vyhnout se baráži coby jeden ze dvou nejhorších týmů elitní soutěže.

Kladno žene motto. Nevzdat se a postoupit

Nevzdat se a postoupit. To je zase motto kladenských Rytířů, které čeká mnohem náročnější cesta do baráže, možná přes nejbohatší klub první ligy Chomutov. Od začátku sezony Rytíře v první lize stíhají komplikace, přesto jejich cíl zůstává stále stejný – vrátit se do extraligy. Byť je už v prvním kole čeká silná Dukla Jihlava, čímž dojde k vyhrocenému souboji dvou slavných klubů české hokejové historie a výhodu domácího prostředí v něm bude mít Dukla.

Kladno na začátku sezony brzdila neuvěřitelná šňůra jednadvaceti venkovních zápasů v řadě z důvodu rekonstrukce zimního stadionu, Rytíři byli kvůli tomu jednu chvíli v tabulce dokonce až jedenáctí a majitel klubu Jaromír Jágr musel ze zámoří zasáhnout.

Rytíři posílili a s návratem na domácí led začali dominovat. Soupeřům často uštědřovali vysoké příděly, a když se vyhoupli na druhé místo za Chomutov, nikdo o suverénním postupu těchto favoritů do baráže nepochyboval. Jenže přišly další rány. Rytíři v posledních dvou zápasech základní části nečekaně prohráli a spolu s nešťastným odečtem bodů za administrativní chybu v zápise z jednoho utkání to znamenalo pád až na pátou příčku, což výrazně změnilo postupovou matematiku celé soutěže.

„Jsme pátí a samozřejmě by bylo lepší, kdybychom byli výš. Ale stalo se. Teď se musíme připravit na Jihlavu, porazit ji a jít dál. Musíme hrát sebevědomě, svoji hru a prostě vyhrát. A je úplně jedno kolik,“ burcuje útočník Jan Hlaváč.

A jak je na tom Chomutov?  Ten zatím jako sebevědomý dravec, který v základní části dominoval, v klidu vyčkává. Jeho první kořistí má být Ústí nad Labem, kdo to bude dál a jestli dojde na bitvu o všechno s Kladnem, zatím neřeší.

„Všichni od nás očekávají baráž, co si budeme povídat. Ta pro mě bude asi osmá v řadě, takže mě nic nerozhodí. Takže mě nervozita nepotkává," uvedl Nikola Gajovský, jeden z klíčových útočníků Chomutova, na klubovém webu.

Čtvrtfinálové dvojice play off první hokejové ligy, které úvodními zápasy začíná dnes:

Chomutov - Ústí nad Labem
České Budějovice - Benátky nad Jizerou
Třebíč - Havířov
Jihlava - Kladno

reklama