reklama

Chtěl být brankář, dokud na něj nevystřelil Jágr. Teď je útočníkem budoucnosti

William Nylander je budoucností švédského hokeje. William Nylander je budoucností švédského hokeje. autor: ČTK
Švédsko produkuje rok co rok mnoho talentovaných hráčů. Jedním takovým je i William Nylander, syn Jágrova bývalého dvorního nahrávače. Subtilní devatenáctiletý mladík má hokej v genech jako málokdo jiný.

Toronto – Švédsko produkuje rok co rok mnoho talentovaných hráčů. Jedním takovým je i William Nylander. Subtilní devatenáctiletý mladík, který má hokej v genech jako málokdo jiný. Pokud vám jeho příjmení něco říká, pak uvažujete správně. Jeho otcem je totiž Michael Nylander, který býval elitním nahrávačem Jaromíra Jágra.

Ti dva se spolu potkali ve Washingtonu, ze kterého je po dvou veleúspěšných letech koupil jako pár New York Rangers. Tam je ve formaci doplnil Martin Straka, a vytvořili tak podle mnohých nejsilnější formaci, která kdy brázdila ledy Madison Square Garden.

Málo však chybělo, aby mladý William nešel v otcových šlépějích a nebyl útočníkem, nýbrž brankářem. Pak ale přišla změna. A kdo že za ní stojí? No samozřejmě. Jaromír Jágr.

"Bylo mi asi deset, když jsem byl s tátou a Jardou na tréninku. On na mě začal pálit puky a já jsem si uvědomil, že celý život dostávat takové pecky vážně nechci," smál se při těchto vzpomínkách 181 centimetrů vysoký blonďák.

Fanoušci ho milují

Letošní sezonu začal na farmě a o NHL dopředu moc mluvit nechtěl. "V prvé řadě chci hrát dobře za Marlies. Pokud by už letos přišla možnost zahrát si za první tým Toronta, byl bych nadšený, pokud ne, nic by se nestalo. Všechno mám ještě před sebou," popisoval vyrovnaně situaci před sezonou, když se byl podívat na břeclavském Memoriálu Ivana Hlinky, kde fandil svému mladšímu bratrovi.

A pozvánka skutečně přišla. V nižší AHL zářil Nylander natolik, že při průměru více než bodu na zápas prostě "povolávací rozkaz" musel přijít. Toronto už navíc v závěru sezony vědělo, že jim o nic nejde, jelikož šance na play-off byla dávno ztracená.

Švédský teenager tak hned dostal prestižní místo druhého centra. Chodí na přesilovky a za zápas odehraje průměrně 16 minut. Publikum v Air Canada Centre si ho navíc okamžitě zamilovalo. Při jeho sebevědomých akcích jsou u vytržení. Takhle si například mladík povodil obranu Detroitu a naservíroval puk spoluhráči před prázdnou branku...

"Čím víc hrajete, tím si více věříte. Jsem rád, že jsem do týmu rychle zapadl a docela se mi daří," řekl autor pěti ligových tref v nedávném rozhovoru pro NHL.com.

Chvála ze všech stran

"Je na svůj věk neuvěřitelně vyzrálý. Škola jeho otce je znatelná. William je v devatenácti letech absolutní profík, přesně ví, co úspěch vyžaduje. Když otevře pusu, ví o čem mluví, a sám naopak ochotně naslouchá radám," pěl ódy na adresu Švéda hlavní kouč Leafs Mike Babcock.

Zámořskými experty je Nylander přirovnáván k legendárnímu Wendelu Clarkovi, který na konci minulého století strávil v barvách Toronta celkem čtrnáct sezon. Clark tehdy v hlavním městě kanadské provincie Ontario vedl nově příchozí vlnu mladých hráčů. A něco podobného se očekává i od Nylandera.

V souvislosti s ním se rovněž mluví o možné nominaci na blížící se mistrovství světa, které bude hostit Rusko. Po konci sezony v NHL se však pravděpodobně přesune zpět do AHL, kde bude bojoval o Calder Cup. Nedostal se ani do první várky jmen pro Světový pohár.

"Moje nominace na SP? To mi přijde trošku jako sci-fi. Navíc je to hodně daleko, teď se chci soustředit na sebe a na Toronto," uzavřel Nylander.

reklama