reklama

Chybí Hertl i Jaškin. Junioři jsou se slabším MS smířeni

Tomáš Hertl válel na mistrovství světa i loni. Jenže teď už věkem mezi juniory nepatří a současný tým žádného jeho nástupce nenašel. Tomáš Hertl válel na mistrovství světa i loni. Jenže teď už věkem mezi juniory nepatří a současný tým žádného jeho nástupce nenašel. autor: Reuters
Výběr do dvaceti let nemá žádnou hvězdu, na šampionát do Malmö letí s velkou pokorou. Čtvrtfinále bude úspěch.

Praha - Nejmladší tým v historii, žádná velká hvězda jako byly v minulosti třeba Tomáš Hertl nebo Dmitrij Jaškin. A k tomu všemu hned na úvod dvojzápas s absolutními favority celého šampionátu - USA a Kanadou.

Už na první pohled je jasné, že tohle bude pro český mládežnický hokej moc těžká zkouška.

Letošní mistrovství světa juniorů začíná v Malmö za necelých čtrnáct dnů a čeští hokejisté jsou s realitou dopředu smíření: i případný postup do čtvrtfinále bude letos úspěchem.

"Nejsme odevzdaní, ale ambice jako loni mít nemůžeme. Hráči jako byli třeba loni Hertl, Jaškin či Frk dnes buď válí v NHL nebo alespoň bojují o pozici v prvním týmu. Takové teď nemáme," řekl dnes na tiskové konferenci před odletem týmu do Švédska trenér Miroslav Přerost.

Tenhle tým může být za rok špičkový

Je to jednoduché: ročník hráčů 1994 je v českém hokeji dlouhodobě jedním z nejslabších vůbec. A tak téměř třetinu soupisky tvoří ještě mladší kluci. Největší hvězdy týmu a borci, na které bude Přerost nejvíc spoléhat, David Pastrňák s Jakubem Vránou budou moct na světovém šampionátu hrát dokonce i za dva roky. Pavlu Zachovi z Liberce, který by je měl díky svým zkušenostem z extraligy doplňovat, je dokonce ještě o rok míň - teprve sedmnáct.

Pouze tři hráči navíc pamatují minulý šampionát. Takhle nezkušené mužstvo Češi na (především v Kanadě) ostře sledovaný týrnaj vezou.

"Jsem u juniorky už čtvrtým rokem a můžu to srovnávat: mužstvo je velmi mladé, protože ročníky 1994 prostě nemají dobrou výkonnost. Je ale obrovsky perspektivní, takže máme na čem stavět. Za rok mohou být tihle hráči na úrovni třeba Hertla. Na příštím šampionátu můžeme mít opravdu špičkové mužstvo," věří Přerost.

Do Švédska bere patnáct hráčů působících v Česku, devět ze zámoří, dva ze Švédska a jednoho z Finska.

Dolejš drží Vítkovice. Bude jedničkou i v repre?

Jasné v tuto chvíli není ani to, koho postaví do brány. Indicie směřují k tomu, že by se měl jedničkou stát Daniel Dolejš, který se letos výborně uvedl v extraligových Vítkovicích a stal se tam jedničkou.

"Ale máme v týmu třeba i gólmana ze zámoří Marka Langhamera, kterému by mohly typově mnohem víc sedět úvodní dva zápasy. Koho postavíme do brány, o tom rozhodnem zřejmě až ve Švédsku v přípravných zápasech," říká Přerost.

"Na úvod nás čekají silné týmy USA a Kanady, které mají na soupisce i hráče z NHL. Takové ambice mít teď nemůžeme, my musíme zvládnout zápasy s Německem a Slovenskem. A samozřejmě postoupit do čtvrtfinále," říká trenér.

Češi do Malmö odlétají ve čtvrtek a přímo v dějišti turnaje sehrají dvě přípravná utkání se Švýcarskem a Norskem. Do turnaje vstoupí až po Vánocících, 26. prosince zápasem s USA. O dva dny později nastoupí proti Kanadě a až pak přijdou na řadu ty zápasy, které o úspěchu rozhodnou: 30. prosince s Německem a hned na Silvestra proti Slovensku.

Čechy straší ještě jedna věc: Dva roky starý propadák osmnáctky

"Myslím si, že je moc dobře, že dva nejtěžší týmy máme hned na začátek skupiny, může se stát cokoliv. Kanaďany a Američany moc dobře znám, protože v zámoří působím, na začátku turnaje budou nervózní, s přechodem na evropský čas a hlavně široké kluziště jim vždy ze startu problémy, to je naše velká výhoda," věří obránce a zároveň kapitán týmu Petr Šidlík.

Také on souhlasí s tím, že jeho ročník 1994 nemá takovou kvalitu. Sám navíc z pozice kapitána pamatuje, jak před dvěma lety s osmnáctkou na domácím turnaji do poslední chvíle bojoval o záchranu.

"Tehdy jsme hráli všichni sami na sebe. Teď jsme dospělejší, týmovější a hlavně zkušenější. Sice nemáme takové hvězdy, ale musíme bojovat jako tým a hrát zodpovědně ze zadu," míní teď Šidlík.

Konečnou nominaci trenér Přerost oznámí až těsně před začátkem turnaje. Ze současného celku, který v těchto dnech trénuje na kempu v Rokycanech, vyřadí čtyři hokejisty.

Širší nominace reprezentační dvacítky pro MS juniorů (25. prosince 2013 - 5. ledna 2014, Malmö, Švédsko):

Brankáři:
Daniel Dolejš (HC Vítkovice Steel), Marek Langhamer (Medicine Hat, WHL), Dominik Hrachovina (Tappara Tampere, Finsko).

Obránci:
Jan Štencel (HC Vítkovice Steel), Libor Šulák (Piráti Chomutov), Karel Plášil (Mountfield HK), Ronald Knot (HC Slavia Praha), Patrik Marcel (HC Škoda Plzeň), Jan Košťálek (Rimouski, QMJHL), Michal Plutnar (Tri-City, WHL), Petr Šidlík (Victoriaville, QMJHL), David Němeček (Saskatoon, WHL), 

Útočníci:
Dominik Simon, Martin Procházka (oba HC Sparta Praha), Ondřej Kaše, David Kämpf (oba Piráti Chomutov), David Pastrňák (Södertälje, Švédsko), Jakub Vrána (Linköping, Švédsko), Pavel Zacha (Bílí Tygři Liberec), Richard Nejezchleb (Brandon, WHL), Dominik Volek (Red Deer, WHL), Radek Faksa (Kitchener, OHL), Patrik Zdráhal (Rimouski, QMJHL), Vojtěch Tomeček, Jiří Fronk (oba HC Energie Karlovy Vary), Patrik Machač (Rytíři Kladno), Pavel Sedláček (PSG Zlín)

reklama