reklama

Co s obranou? A kdo k Jágrovi? Češi řeší mezery v sestavě

Trénink české hokejové reprezentace před MS v O2 areně. Trénink české hokejové reprezentace před MS v O2 areně. autor: Milan Kammermayer
Vladimír Růžička řekl, že v NHL už má zájem jen o Milana Michálka a Marka Židlického. Ten může být volný, pokud Tampa dnes v noci porazí Detroit.

Praha - Obrovský přetlak v útoku, ale o to větší mezery v obraně. Tak zatím i samotní trenéři vidí sestavu českého týmu tři dny před startem světového šampionátu.

Češi zahájí domácí turnaj ve vyprodané O2 areně už v pátek ve 20:15 v těžkém zápase proti Švédsku (živě ho můžete sledovat ZDE).

Pravděpodobně dnes se definitivně rozhodne, zda bude schopen hrát zraněný veterán Martin Ručinský. Jako možné posily z NHL už se v tuto chvíli jeví pouze dva hráči: útočník Ondřej Palát z Tampy, případně obránce Marek Židlický z Detroitu. O tom, který z nich bude mít volno, rozhodne dnes v noci jejich poslední vzájemný zápas ve Stanley Cupu.

Šustr? Nejspíš rok stará záležitost

Po něm může být teoreticky volný i nadějný obránce Andrej Šustr, jenže trenér Vladimír Růžička o oporu Tampy Bay nemá zájem. "Nechceme do týmu už moc zasahovat," prohlásil včera, byť si tím ve snaze kontaktovat i jiné hráče v Americe trošku protiřečí. A jiný názor na talentovaného beka, který většinu sezony v Tampě nastupoval v první obranné dvojici, měl včera i jeho asistent Jaroslav Špaček

"Je to pravák a velký obránce. Viděl jsem ho na inspekční cestě po Americe a mluvil jsem s ním. Určitě by byl připravený přijet," řekl Špaček. 

Záležitost Šustra je ale nejspíš rok stará věc. Růžička podle všeho dosud mladému bekovi neodpustil, že loni odmítl přijet na šampionát v Minsku stejně jako Palát s Gudasem, protože dohrávali sezonu se zraněním a neměli v NHL smlouvu na tuto sezonu.

"Nemohou se divit, že na šampionátu v Praze třeba nebudou. To si musí uvědomit a musí s tím počítat," zlobil se mimo jiné na Šustra Růžička před rokem a také zdůraznil, že v jeho době by si nikdo v jejich věku odmítnout reprezentaci nedovolil. A letos, jak se zdá, si na celou věc pořád moc dobře pamatuje.

Obrana by posilu potřebovala

V tuto chvíli je tak jasné, že Češi do víkendových bitev se Švédskem a Lotyšskem nastoupí v současném složení. Včera se totiž omluvili i ostatní hráči z NHL, o které měl Růžička zájem a kteří by teoreticky do začátku turnaje mohli stihnout přiletět.

Útočník Milan Michálek, kterému se trenéři minulou noc nemohli dovolat, zvedl Růžičkovi telefon až včera večer. Jak potvrdil ČTK manažer reprezentace Martin Loukota, také on se ze zdravotních důvodů z účasti na turnaji omluvil. Sezonu dohrával se zraněním.

Už včera ráno trenéři vyvrátili možnost příjezdu Zbyňka Michálka, který se omluvil z rodinných důvodů, a také proto, že nemá v NHL smlouvu na příští sezonu. Ten  je zatím největší ztrátou, s hráčem trenéři počítali jako se základním pilířem obrany, byť obránce už před měsícem veřejně prohlásil, že se z turnaje omluví. 

Obrana českého týmu tak nyní trénuje v tomto složení:  Němec - Hejda, Nakládal - Kolář, Čáslava - Krejčík a Kempný - Jordán. 

Už při pohledu na hráče je zřejmé, že by obrana posílit o kvalitního beka ze zámoří potřebovala. A tak je teď prioritou Růžičky, aby dnes v noci Tampa vyřadila Detroit a uvolnila pro turnaj Židlického. Ten sice také nemá smlouvu na příští sezonu, ale už několikrát se nechal slyšet, že rád přijede. 

Židlický by se hodil do přesilovek (ve kterých zatím ve speciální formaci na modré čáře nastupuje Nakládal) a především proto, aby zrychlil rozehrávku. 

Ta na úterních dvou trénincích trápila český tým nejvíce, Růžička dokonce cvičení několikrát zastavil a jeho křik se poté rozléhal celou O2 arenou. "Je to pomalé! Musí to jít od hokejky hned," zlobil se včera trenér, když obránci s rozehrávkou otáleli. Hokejistům také vyčítal, že na širokém kluzišti málo roztahují hru a útoky vodí středem hřiště. 

Kdo půjde k Jágrovi? Nejspíš Klepiš s Kovářem

I v útoku ale Češi řeší poslední, a poměrně hodně složitý rébus. Vladimír Růžička hledá vhodné spoluhráče k Jaromíru Jágrovi a vypadá to, že česká legenda turnaj začne ve druhé formaci s Janem Kovářem a Jakubem Klepišem

"Uvidíme, jestli to bude fungovat," řekl Růžička, když dal tyhle dva dohromady. 

Spolupráce s Klepišem se jeví logicky.  Oba se znají ze společného působení v Omsku, Klepiš navíc s Jágrem hrál v útoku na posledním zlatém šampionátu před pěti lety v Německu. Ze všech nejvíc tak ví, jak specifická role - hrát s Jágrem ve formaci - to je.

"Dřív mě to svazovalo. Pořád jsem ho hledal, i když to nebylo nejlepší řešení. Teď vím, co Jarda chce a jak se pohybuje, to je pro mě lepší. Třeba do rohu hřiště mu určitě nepolezu," řekl včera Klepiš. 

"Taky počítám s tím, že na Jágrovi nebude tolik bránění jako na mně s Kovářem. Teď děláme na tréninku herní situace, hlavně obranu. A Jarda nám dává... Nechci říct povely, spíš rady. Bavíme se hlavně o tom, ať nejezdíme blízko sebe," dodal třinecký forvard.

reklama