reklama

NHL má 14 dnů, pak může přijít o celou sezonu

autor: Reuters
"Pokud se NHL s odbory nedohodne do čtrnácti dnů, bude velká hrozba, že liga přijde znovu o celou sezonu," řekl Aktuálně.cz hráčský agent Robert Spálenka.

Praha - Výluka v NHL pokračuje a odchod hvězd z extraligy do zámoří se odkládá. Jak dlouhá ale bude a je možné, že NHL vynechá celou sezonu podobně jako před osmi lety?

"Ukážou to následující dva týdny. Pokud se obě strany nedohodnou, začne být hrozba lockoutu do konce roku velká," řekl Aktuálně.cz hráčský agent ze společnosti Sport Invest Robert Spálenka.

Podle něj je nutné, aby komisař NHL Gary Bettman a vůdce NHLPA Donald Fehr našli společnou řeč co nejdřív. Nejen pro dobro soutěže, ale taky pro hráče, kteří nemají kde hrát.

Hráči mají Fehra, protože ekonomice nerozumí

Další vlna příchodů do Evropy se totiž očekávat nedá. Evropské ligy určily pevně dané limity počtu hráčů ze zámoří a ty už jsou plné. Kdo nenašel angažmá doteď, bude to mít v dalších dnech a týdnech hodně složité.

"Vše závisí na Fehrovi a Bettmanovi. Hráči do ekonomických situací na úrovni, která se teď řeší, nevidí. Proto si najali zkušeného odboráře Fehra, který má hájit jejich zájmy," vysvětlil Spálenka.

"Rozhodně to tedy není tak, že by se hráči sekli, chtěli víc a nechtěli za každou cenu hrát. Jde jim o to, aby si udrželi svou cenu," doplnil.

"Každý hráč, kterého se zeptáte, vám odpoví, že chce, aby NHL začala okamžitě."

Může Fehr ztratit důvěru hráčů?

Udržení své ceny ale stojí hráče každý měsíc miliony z vlastních kapes. Během výluky jsou totiž bez výplaty. Nemohlo by se tedy stát, že by časem Donald Fehr ztratil jejich důvěru hráči by právě kvůli platným smlouvám a jistotě svých výdělků ustoupili?

"Stát by se to samozřejmě časem mohlo. Ostatně tak skončila i výluka před osmi lety, kdy nakonec hráči přistoupili i na platové stropy. Je to v zájmu hlavně starších hráčů, které čekají poslední sezony v NHL. O tom, že by se ale něco podobného letos v nejbližší době opakovalo, ale zatím nemám žádné informace," odpověděl s úsměvem Spálenka.

Jednání o nové kolektivní smlouvě, která počítala se startem soutěže, krachla znovu po hodinovém jednání dnes v noci. Ani jedna ze stran totiž nechce ustoupit v otázce rozdělení příjmů.

Spálenka: Ustoupit musí obě strany

NHL požaduje, aby se od nové sezony příjmy dělily jedním dílem. Hráčská asociace NHLPA by ale přišla o hodně. Loni brala z 3,3 miliard 57 procent.

"Zatím mám z toho takový pocit, že kluby dělají vše proto, aby na dohodě prodělali jen hráči. Budou muset povolit," přemýšlí Spálenka.

"Ustoupit samozřejmě ale částečně budou muset taky hráči. Na druhou stranu jim ale rozumím. NHL je divadlo, které se točí okolo nejlepších hokejistů na světě. Ti mají svou cenu a nechtějí slevnit," dodal.

Šance, že by NHL zachránila celou sezonu (všech 82 zápasů) a liga by skutečně začala 2. listopadu je teď mizivá, ale stále existuje.

Blíží se zrušení Winter Classic, to znamená konec sezony...

Obě strany se znovu sejdou na začátku příštího týdne. Už v úterý 23. října by přitom mělo být jasno, co bude dál. Pokud se do úterý nedohodnou, budou další návrhy postupně obsahovat kratší a kratší základní část.

Šéf NHL Bettman dnes v noci přiznal, že se jednání nevyvíjí správným směrem a velmi rychle se blíží také čas, kdy bude muset NHL nejen osekat počet zápasů v sezoně, ale také zrušit lednové utkání pod širým nebem Winter Classic.

Pokud budou platit slova zámořských funkcionářů z léta, zrušení zimní otevřené show by zároveň téměř určitě znamenalo výluku po dobu celé sezony. Liga by totiž v ten moment měla jistotu, že na konci roku neskončí v černých číslech.

reklama