Kanada se protrápila k výhře nad Lotyšskem. Půjde na USA

19. 2. 2014 20:30
Hokejisté Kanady se stali posledním semifinalistou olympijského turnaje v Soči. Ve čtvrtfinále se dlouho trápili proti outsiderovi z Lotyšska, v 54. minutě však rozhodl o výhře 2:1 Shea Weber.
Kanaďané se dlouho trápili, až v 54. minutě zajistil postup přes Lotyšsko gól obránce Shea Webera. | Foto: Reuters

Soči - Hokejisté Kanady se stali posledním semifinalistou olympijského turnaje v Soči. Ve čtvrtfinále se dlouho trápili proti outsiderovi z Lotyšska, o jejich výhře 2:1 však v 54. minutě rozhodl přesilovkovou trefou obránce Shea Weber.

Obhájci titulu se v boji o finále utkají v pátek v zámořském derby s Američany.

Lotyši již postupem mezi nejlepších osm dosáhli na nejlepší umístění v historii a skončí osmí.

Kanadě střelecká smršť nepomohla

Kanaďané sice v první třetině spustili očekávanou palebnou kanonádu, vyhráli ji na střely 16:6, jenže stav byl dlouho vyrovnaný.

Poté co neuspěli Getzlaf a také Crosby, který jel sám proti brankáři Gudlevskisovi, nabil ve 14. minutě Nash zpoza branky Sharpovi a ten zamířil přesně.

Už za dvě minuty ale ujel Darzinš po dlouhé Kuldově přihrávce kanadským zadákům a na blafák do bekhendu byl gólman Price krátký.

Podobnou převahu co do počtu vyslaných projektilů mezi tři tyče měli zástupci kolébky hokeje rovněž ve druhém dějství (19:5), jenže Gudlevskis byl pro ně nepřekonatelnou překážkou.

K výhře pomohla Kanadě až přesilovka

Ve 26. minutě navíc spálil velkou šanci Indrašis. Na druhé straně nedal ve velké možnosti Marleau. Krátce před druhou přestávkou mohl ještě vrátit vedení na stranu Kanady Perry, jeho záměr o zakončení bekhendem však Gudlevskis dobře přečetl.

Zámořský tým dokázal ještě vystupňovat tlak, za třetí třetinu vyslal na Gudlevskise znovu o tři rány více, jenže postupová vítězná trefa stále nepřicházela.

Ve 48. minutě zachránil Lotyše Ozolinš, když udržel kotouč před brankovou čárou. Vzápětí musel naopak zasahovat Price proti Darzinšovi.

V 52. minutě přišel rozhodující okamžik utkání. Na trestnou lavici musel Pujacs, Doughty sice ještě nedokázal zblízka zakončit do odkryté branky, ale tři vteřin před koncem početní výhody naservíroval puk Weberovi a ten od modré čáry trefil přesně k tyči.

Statečně bojující Lotyši to zkusili ještě s hrou bez gólmana, ale jejich snaha byla marná.

Veškeré informace o hokejovém turnaji na olympiádě v Soči naleznete zde.

Výsledek:

Kanada - Lotyšsko 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 14. Sharp (Nash), 54. Weber (Doughty, Toews) - 16. Darzinš (Kulda, Sprukts). Rozhodčí: Peel (USA), Rönn - Suominen (oba Fin.), Kovachik (Kan.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 9825.
Kanada: Price - S. Weber, Keith, Vlasic, Doughty, Pietrangelo, Bouwmeester, Hamhuis - Kunitz, Crosby, Bergeron - Perry, Getzlaf, Benn - Carter, Toews, Marleau - Nash, Tavares, St. Louis - Sharp. Trenér: Mike Babcock.
Lotyšsko: Gudlevskis - Bartulis, Kulda, Rekis, Ozolinš, Sotnieks, Pujacs, K. Redlihs, Freibergs - Karsums, Girgensons, Indrašis - M. Redlihs, Sprukts, Darzinš - Cipulis, Pavlovs, Keninš - Jass, Štals, Berzinš. Trenér: Ted Nolan.