reklama

Nesportovní demolice? Nezpomalili bychom ani za stavu 200:1, odráží Kanada kritiku

Dawson Mercer (vlevo) and Ryan Suzuki slaví gól do sítě Německa. Dawson Mercer (vlevo) and Ryan Suzuki slaví gól do sítě Německa. autor: ČTK
Kanadská dvacítka rozehrála domácí mistrovství světa v hokeji mimořádnou výhrou, své fanoušky ale paradoxně rozdělila. Některým přijde šestnáct gólů do sítě zdevastovaného Německa jako zbytečné ponížení.

Němci proti zřejmě největšímu favoritovi turnaje neměli nárok. Nastoupili den po prohře s Finskem 3:5 a opět jen ve 14 hráčích do pole. Mohli akorát doufat, že je soupeř bude šetřit.

Nestalo se. Kanada poprvé udeřila ve druhé minutě a pak náskok průběžně navyšovala. Nakonec soka ponížila vítězstvím 16:2. Více gólů, konkrétně 18, naposledy nastřílela v 80. letech Polsku a Západnímu Německu.

Tentokrát nejvíc řádila sedmička předposledního draftu NHL Dylan Cozens, jenž posbíral šest bodů (3+3).

Vedle gratulací však Cozens a spol. sklidili po demolici také kritiku.

Na sociální sítích kanadští fanoušci psali například o nesportovním chování domácích či o degradaci šampionátu, který takhle nepomáhá k rozvoji hokeje. "Tohle je poprvé, co se stydím za tým Kanady," napsal jeden uživatel.

Příliš neslavil ani ikonický komentátor Don Cherry. "Je těžké říkat klukům, aby nedávali góly, ale doufejme, že jsme tímhle nenaštvali hokejové bohy," zamyslel se.

Kanadský trenér André Tourigny neměl s demolicí problém. Své svěřence při narůstání skóre nenabádal, aby zpomalili. "Klidně to mohlo být 200:1, o tom to není, vysvětloval. "Jde o to, abychom se posouvali dál. Nesmíme ztrácet čas. Nesmíme chodit na led s tím, že získáme špatné návyky."

Také Kanaďany trápí nedostatečná herní praxe kvůli pandemii koronaviru. Odehráli jediný přípravný zápas a mnozí hráči, jako je třeba klíčový útočník Cozens, v sezoně vůbec nenastoupili, neboť dvě ze tří hlavních zámořských juniorek ještě neodstartovaly. 

Debakl 1:7? Odehráli jsme vyrovnané utkání, rozhodly blbé góly, myslí si Koffer Debakl 1:7? Odehráli jsme vyrovnané utkání, rozhodly blbé góly, myslí si Koffer Čtěte zde

"Nechtěli jsme nikoho ztrapnit. Šlo nám o to, abychom podali dobrý výkon," dodal Tourigny.

"Nezměníme svoji hru jen proto, že vedeme o hodně gólů. Moc nás nezajímalo, jaké je skóre, prostě jsme chtěli hrát dobře," prohlásil Cozens.

Němců mu bylo líto: "Jsou v těžké situaci. Chybí jim hodně hráčů a teprve nedávno vylezli z karantény. Sami jsme si tím prošli. Vím, jak jsou na tom pak vaše nohy a plíce. Rozhodně je to nanic, ale takhle to holt někdy chodí."

Německo dostalo první zásah už před šampionátem. Kvůli nákaze muselo mužstvo opustit několik hokejistů včetně Lukase Reichela, synovce české legendy Roberta. V Edmontonu, kde turnaj probíhá, pak onemocněli další. Kompletní tým bude mít kouč Tobias Abstreiter k dispozici až na závěrečný duel skupiny proti Švýcarsku.

Po sobotním výprasku však Němci nenaříkali. "Samozřejmě jsme byli unavení, ale nechceme se vymlouvat," spustil útočník Samuel Dube. "Ano, bylo nás málo, ale musíme pořádně bruslit a bojovat, což jsme ke konci nedělali."

Omluvu pro skóre 2:16 neměl ani trenér Abstreiter: "Tohle se stane, když nejste mentálně ani fyzicky připravení hrát na téhle úrovni. Neměli jsme žádnou protihru, nebojovali jsme. Svým způsobem jsme to vzdali, což nemůžu akceptovat."

reklama