reklama

Deprimoval Čechy, teď může finský supertalent překonat Jágra

Šest zápasů, 15 bodů (5+10). Skvostná bilance Fina Puljujärviho na domácím mistrovství juniorů. Šest zápasů, 15 bodů (5+10). Skvostná bilance Fina Puljujärviho na domácím mistrovství juniorů. autor: ČTK
Finský supertalent Jesse Puljujärvi nasbíral v 17 letech na hokejovém MS juniorů úžasných 15 bodů a má šanci překonat Jágrův rekord, na který už se práší.

Praha – Obličej mu ještě zakrývá mřížka, i pod ní je ale jasně vidět jeho široký úsměv po každém gólu. Není jich málo. Finský supertalent Jesse Puljujärvi na domácím mistrovství světa juniorů exceluje a v dnešním finále má šanci překonat rekord Jaromíra Jágra.

Česká legenda na světovém šampionátu dvacítek ve Finsku před 26 roky nasbírala v sedmi kláních výtečných 18 bodů (5+13), čímž stanovila rekord. Žádný 17letý hokejista od té doby nesršel na juniorském mistrovství takovou produktivitou.

Nyní se to může změnit. Opět září mladičké pravé křídlo s mohutnou postavou (190 cm, 91 kg) a šancí na velmi vysoké umístění v draftu NHL. Tentokrát však obléká finský dres, byť se narodilo ve Švédsku.

Finy čeká výjimečný draft

Puljujärvi o sobě dal hlasitě vědět i českým fanouškům, když v klání s Pastrňákem a spol. dvakrát skóroval. Celkově v šesti utkáních turnaje nastřádal 15 bodů, přičemž ho čeká ještě finále s Ruskem. Ve skupině proti němu posbíral tři body. Pokud dnes výkon alespoň zopakuje, vyrovná Jágra a překoná Waynea Gretzkyho, Erica Lindrose a Davida Výborného.

Finský supertalent těží ze spolupráce se šikovným Sebastianem Ahem a Patrikem Lainem, dalším produktivním 17letým obrem. Na nebezpečném triu leží ofenziva mužstva. Kouč Jukka Jalonen to ví, a proto s Puljujärvim a jeho parťáky zachází citlivě: "Samozřejmě udělají nějaké chyby, ale když jim pořád budete něco vyčítat a oni o tom pak budou přemýšlet na ledě, je to špatné. Musíte je nechat hrát."

To se děje. Reprezentace Suomi může i díky tomu získat druhý juniorský titul za poslední tři roky. Ať už ale finále dopadne jakkoliv, jisté je, že Finsko zažije výjimečný draft. V prvním kole může mít až pět hokejistů, jako první z nich by mohl vystoupat na pódium právě Puljujärvi.

Do školy už nechodí

Talent, jenž nastupoval v nejvyšší finské soutěži už v 16 letech, vsadil na hokej celý svůj život. Aby se mohl ještě víc zlepšovat, skončil ve škole a omezil i jiné aktivity. "Většinu volného času strávím na ledě," říká v rozhovoru pro NHL.cz. "Piluji svoje schopnosti i po trénincích, ale občas si taky najdu čas na kamarády. Někdy odpočívat musím."

Po mistrovství juniorů si chvíli klidu jistě najde, zvlášť pokud dnes zase bude řádit a překoná Jágrův rekord. K absolutně nejlepšímu individuálnímu výkonu na šampionátu dvacítek má ale daleko. Peteru Forsbergovi stačilo sedm duelů na neuvěřitelných 31 bodů (7+24).

O zdolání této mety se Puljujärvi může alespoň pokusit příští rok. Pokud tedy hned po draftu nezamíří do NHL. Stejně jako to udělal Jágr.

Juniorské mistrovství světa v ledním hokeji 2016

Tabulky, výsledky, program juniorského MS v hokeji 2016

reklama